top of page

Jak nawigować zmiany w ciele pod kątem dopasowania biustonoszaKiedy rozmawiam z kobietami o biustonoszach, dość często słyszę od nich, że aktualnie posiadają takie, które w momencie kupna były dobrze dobrane, ale teraz są w trakcie diety lub wkrótce planują jej rozpoczęcie, by zrzucić kilka kilogramów. Dlatego nie chciałyby inwestować w nowe biustonosze, bo przecież ich rozmiar na pewno jeszcze się zmieni. U źródła takiego podejścia może tkwić obawa przed konfrontacją nowego rozmiaru, którego z różnych powodów boimy się zaakceptować.


Jeżeli twoje ciało jest w trakcie zmian, to niezależnie od tego, jaki jest powód powstrzymujący cię przed doborem biustonosza dopasowanego do aktualnych potrzeb twojego ciała, wiedz, że jesteś we właściwym miejscu. Jestem tutaj, aby cię wesprzeć i wyjaśnić wszystko krok po kroku.


Zmiany, które obserwujemy w naszych ciałach, mogą nie być łatwe do zaakceptowania. Każda z nas ma inny stosunek do własnego ciała, mamy różne doświadczenia wpływające na to, jak się czujemy w momencie, chociażby, założenia z rana biustonosza.


To, jak będziemy przechodzić przez ten okres zmiany, zależy w dużej mierze od naszego podejścia. Zapraszam cię do porzucenia wszelkich przesądów. związanych z określonymi rozmiarami, w które przez lata wierzyłaś, do zaprzestania porównania siebie do innych i porzucenia podejścia „wszystko albo nic”.


Chciałabym, abyś była dla siebie wyrozumiała i wyszła z założenia, że jest co jest - tak wygląda teraz moje ciało, może to się zmieni, a może nie. Wiem, że nie każda z nas jest w stanie powiedzieć, że kocha swoje ciało, ale życzę sobie, abyś po przeczytaniu tego wpisu z szacunkiem podchodziła do niego i była chętna do nauki tego, jak możesz z nim współpracować, by czuć się dobrze we własnym ciele.


Otwarta postawa do nawiązania relacji z własnym ciałem pozwoli Ci podjąć świadome kroki przy wyborze biustonosza, dzięki czemu w końcu poczujesz się wygodnie i kobieco w staniku, który nosisz.


Na ten temat przeprowadziłam merytoryczną transmisję na Instagramie. Nagranie cały czas jest dostępne. Zapraszam Cię do oglądania >TUTAJ.Jest wiele przyczyn prowadzących do zmian w naszym ciele:


Zmiana masy ciała


Kobiety często pytają mnie, o ile musi zmienić się moja waga, aby wpłynęła na zmianę noszonego przeze mnie rozmiaru biustonosza. Każde ciało jest inne, ale ja widziałam różnicę już nawet po zmianie wagi o 2 kilogramy. Zaledwie taka ilość może wpłynąć na to, czy twój biustonosz jest dobrze dopasowany i czy faktycznie spełnia zadanie, do którego został stworzony.


Piersi to przede wszystkim tkanka tłuszczowa, a więc nie ma tam mięśni, które można by napompować ćwiczeniami. Jeśli twoje ciało przybiera na wadze, ilość tkanki tłuszczowej w twoich piersiach również się zmieni. Czasami zmiana będzie dotyczyć tylko noszonego rozmiaru miseczki, która może się zmienić o wiele szybciej niż rozmiar obwodu pod biustem. Nasza klatka piersiowa jest zupełnie inaczej zbudowana niż piersi. Ma ona chociażby mięśnie żeber, więc miej na uwadze, że rozmiar biustu i rozmiar ciała może zmieniać się w zupełnie inny sposób podczas przybierania lub utraty wagi.


Zmiany ze względu na wiek


To jak twoje piersi i ciało wyglądało, kiedy byłaś nastolatką nie będzie tym samym teraz, jeśli od tego czasu minęło kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Z upływem lat piersi stają się bardziej miękkie, zmieniają swoją konsystencję ze struktury gruczołowej w tłuszczową, co wpływa na poziom ich „zawieszenia” na klatce piersiowej.


Zmiany pod wpływem hormonów


Hormony także wpływają na zmianę noszonego rozmiaru biustonosza. Być może bierzesz lekarstwa hormonalne, które mogą wpłynąć na wielkość piersi.


Każda z nas dobrze pamięta, jak bardzo zmieniało się nasze ciało pod wpływem hormonów w okresie dojrzewania. Nie jest to jedyny czas, kiedy hormony wpływają na zmiany w naszym ciele. Ciąża i karmienie to oczywisty okres, w którym ciało naturalnie będzie się zmieniać.


Następnie menopauza, którą wiele kobiet jest zaskoczona. Pewnie dlatego, że w naszym społeczeństwie niewiele mówi się na ten temat. Osobiście porównuję menopauzę do drugiego dojrzewania. Dlatego, że ciało znowu zmienia się pod wpływem hormonów, zarówno emocjonalnie, jak i fizycznie.


To, co z brafittingowego punktu widzenia zauważalne jest u klientek po menopauzie to to, że ich ciała są o wiele bardziej miękkie, skóra cieńsza, a piersi pełniejsze.


Przez lata brafittingowałam wiele klientek po pięćdziesiątce, które albo były przed samą menopauzą, albo przechodziły menopauzę i mówiły mi „Nie wiem, co się stało, moje ciało znowu się zmieniło”. Kiedy tak naprawdę ich ciało robiło tylko to, do czego zostało stworzone. Zmiany zachodzące w nim wraz z wiekiem są naturalnym procesem, wiec miej trochę wyrozumiałości do swojego ciała, kiedy przechodzisz lub jesteś po menopauzie. Akceptacja tych zmian na pewno pomoże przejść ten proces o wiele łatwiej.


Zmiany wynikające z choroby


Choroba może także wpłynąć na zmiany w naszym ciele. Szczególnie jeśli związana jest ona z koniecznością operacji oszczędzającej lub mastektomii piersi. Podczas mojego szkolenia Brafitting Pro poświęcam temu tematowi praktycznie cały dzień.


Zapraszam Cię na szkolenie brafittingowe! Zostało jeszcze kilka miejsc! Sprawdź szczegóły >TUTAJ.


CZEGO SIĘ DOWIESZ PODCZAS SZKOLENIA BRAFITTING PRO

  • Zdobędziesz wiedzę z zakresu rodzajów chirurgii plastycznej w obrębie piersi, uwzględniającą: powiększenie i pomniejszenie piersi, mastektomię i operacje oszczędzające.

  • Nauczysz się specyfiki doboru biustonoszy po operacjach piersi. Ćwiczenia z Amazonką.

  • Zwiększysz wiedzę i umiejętności w temacie kontaktów z klientkami wymagającymi szczególnej uwagi i specjalistycznej porady.

  • Wraz z fizjoterapeutką okryjesz przyczyny wpływu doboru biustonosza na wady postawy oraz nauczysz się ćwiczeń otwierających klatkę piersiową i wzmacniających jej mięśnie, które w łatwy sposób będziesz mogła przekazać w przymierzalni Twoim klientkom cierpiącym z powodu wady postawy spowodowanej noszeniem przez lata źle dobranego biustonosza.

  • Zgłębisz wiedzę o doborze biustonoszy dla biustów stanowiących wyzwanie, uwzględniając: rozstaw między piersiami, stopień ich wypełnienia, pozycję na klatce piersiowej, ich kształt oraz problematyczne uwarunkowania figury, t. j. spadziste ramiona, wysoki brzuch, kurza i lejkowata klatka piersiowa oraz opadające płaty skóry pod pachami, skolioza.

  • Pozyskasz praktyczną wiedzę na temat profilaktyki raka piersi. W oparciu o program szkoleniowy fundacji Wsparcie na Starcie nauczysz się przeprowadzać szkolenia z dbania o zdrowie piersi wśród nastolatek, które wpłyną na budowanie społecznie odpowiedzialnego wizerunku twojej marki i przełożą się na zwiększenie liczby lojalnych klientek.

  • NOWOŚĆ: TapeFitting – metoda tejpingowania piersi pod wymagające kreacje z zastosowaniem taśm BoobyTape.

  • NOWOŚĆ: Wirtualny Brafitting – kompletny kurs przeprowadzania zdalnej konsultacji brafittingowej przy użyciu technologii online.Zmiany ze względu na stres


Także i stres może spowodować zmiany w naszym ciele. Jesteśmy w trakcie pandemii, do której po trochu zaczynamy się przyzwyczajać, ale w początkowym stadium w wielu z nas powodowała ona stres, a ten często wpływał albo na utratę wagi, albo jej przybieranie.


Zmiany pod wpływem diety


Dieta to kolejna przyczyna zmian w naszym ciele i w naszych piersiach. W zależności od tego, czy zaczynamy wprowadzać zdrową dietę, czy raczej bazujemy na fast foodach, rodzaj stosowanej przez nas diety wpłynie na masę naszego ciała i rozmiar biustonosza, który powinnyśmy nosić.


Zmiany wynikające z poziomu aktywności fizycznej


Aktywność fizyczna lub jej brak także wpłynie na twoje ciało i piersi, a co za tym idzie, wymagany rozmiar biustonosza.


Dopasowanie = komfort


Twoje ciało jest pod wpływem notorycznych zmian. Dobrym sposobem na określenie jego dopasowania jest zastanowienie się każdego ranka, kiedy zakładasz biustonosz i kiedy w ciągu dnia w nim funkcjonujesz, jak się w nim czujesz.


Pamiętaj, że komfort równa się właściwe dopasowanie. Komfort i dopasowanie zawsze są najważniejsze. Jeśli więc z jakiegoś powodu nie czujesz się dobrze w biustonoszu, to sprawdź, czy wyregulowanie np. ramiączek lub zapięcia obwodu na inną haftkę pomoże rozwiązać problem. Jeśli nie, to musisz wprowadzić kolejne zmiany.


Sprawdź po kolei obwód, miseczki, fiszbiny, ramiączka i poziom wygody.


Zrób przegląd staników


Bądź ze sobą szczera odnośnie tego, czy twój biustonosz jest naprawdę dobrze dopasowany do potrzeb twojego ciała. Oznacza to zrobienie generalnego przeglądu twojej bieliźniarki. Przymierz każdy z twoich staników i podziel je na 2 kupki: na te, które pasują i które zatrzymasz, i na te, które nie służą twojemu ciału, są niewygodne. Odłóż je gdzie indziej, w pudełku i wróć do nich po pewnym czasie. Jeśli będą pasować, to super, ale jeśli nie, to pamiętaj, że zbyt długie ich przetrzymywanie niszczy je.


Niepracujące włókna elastanowe zaczynają twardnieć i pękać, więc jeśli trzymasz takie staniki zbyt długo, istnieje szansa, że po dłuższym czasie utracą swoją jakość. Jeśli minął rok, od kiedy nie nosiłaś danego stanika, to zachęcam Cię do oddania ich do reCYClingu, czyli kampanii Dotykam=Wygrywam, którą od 11 lat organizuję, co roku, w październiku, dla bieliźnianej marki Panache. Na stronie www.dotykamwygrywam.pl znajduje się lista sklepów, w których możesz oddać takie biustonosze do reCYClingu.


Nie tylko zrecyklingujesz te produkty i zrobisz coś pożytecznego dla środowiska, ale także wesprzesz walkę z rakiem piersi, gdyż partner kampanii, firma Wtórpol, odkupuje je od Panache i w zamian wypłaca środki, które wspierają działania stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny i fundacji Wsparcie na Starcie w walce z rakiem piersi.


Nie czekaj na zmianę wagi, by wymienić biustonosz na dobrze dopasowany. Poczuj się teraz dobrze w swoim ciele. Rozumiem, że może chcesz schudnąć i nie czujesz się dobrze ze swoją wagą, i z tym, jak wygląda twoje ciało, ale noszenie biustonosza, który jest źle dopasowany i niewygodny tylko pogłębi twoje złe samopoczucie. Chciałabym, abyś teraz poczuła się dobrze w swoim ciele, a nie czekała z tym do bliżej nikomu nieznanej przyszłości. Zasługujesz na to, aby teraz czuć się komfortowo. Biustonosz ma cię wspierać i podnosić nie tylko twój biust, ale i twoje samopoczucie. Nie chcesz i nie powinnaś na to czekać!


Jakie biustonosze wybrać na okres zmian w ciele?

Ok, nie będziesz pewnie inwestowała w budowę całej garderoby bieliźnianej, ale zainwestuj chociaż 2-3 sztuki dobrze dopasowanych biustonoszy, które będziesz rotować. Wówczas na pewno posłużą ci dłużej. Biustonosze, które wybierzesz, powinny współgrać z około 60-70% twoich ubrań. To, co polecam kobietom, których ciało jest pod wpływem zmian to, aby zainwestowały tylko w najbardziej praktyczne biustonosze. Zastanów się, co najczęściej nosisz na co dzień i wybierz te biustonosze, które wspomogą twój styl. Oto podstawowe biustonosze, które rekomenduję na okres zmian w ciele:

Na co dzień – dobrze sprawdzają się kroje balkonowe. Świetnie sprawdzają się biustonosze z gładkimi, termicznie kształtowanymi miseczkami. Mogą być one usztywniane lub mogą mieć miękkie miseczki, bez dodatkowej warstwy gąbki - te dobrze się sprawdzą, kiedy twoje piersi są pod wpływem zmian, bo materiał miseczek świetnie się do nich dopasuje.

Porcelain Elan non padded - miękka miseczka termicznie kształtowana Biustonosze typu spacer są świetną alternatywą dla sztywnych, termicznie kształtowanych miseczek wykonanych z gąbki, która nie współpracuje z biustem. Przy najmniejszej zmianie wagi akcentuje ten fakt, uwidaczniając pustkę w górnej części miseczki. Tkanina spacer za to jest tak skonstruowana, że świetnie współpracuje z bardziej wymagającym biustem, dopasowując się do niego i niwelując jakiekolwiek luki w miseczkach.

Cari, Panache

Usztywniane miseczki wykonane z termicznie kształtowanej gąbki nie są do całkowitego przekreślenia, gdyż są dobrym wyjściem w przypadku biustów kobiet, które straciły kilkadziesiąt kilogramów. Ich piersi wówczas są bardzo lejące. Szybka utrata wagi nie zmniejszyła ilości skóry, która pozostała. Wypełnia ją teraz jednak o wiele mniejsza ilość tkanki tłuszczowej. Wówczas z pomocą przychodzą właśnie tego typu biustonosze. Ważne jednak, aby były wysoko zabudowane i „zamykały” linię piersi od góry, zapobiegając tym samym „wypadnięciu” piersi z dekoltu. Jeśli włożyłabyś takie piersi do miękkiej miseczki, mogłaby pojawić się nierówna linia biustu, a na skórze piersi pomarszczenia. Usztywniona miseczka zbierze całą tkankę piersiową, nadając jej gładki, zebrany, zaokrąglony kształt.Moulded T-Shirt Bra - Panache

Miękkie miseczki z dużą ilością szwów, osadzone na fiszbinie świetnie się sprawdzą dla bardziej wymagających, zrelaksowanych biustów. Pamiętaj, im więcej szwów na miseczce, tym stanik lepiej wymodeluje piersi. W trakcie zmian wagi warto stawiać na te, które mają górną krawędź miseczki wykończoną elastyczną koronką. Przy zmianie już o około pół rozmiaru miseczki jej górna krawędź nie będzie wbijać się, ani nie będzie odstawać.

Jasmine, Panache

Biustonosz sportowy, sugeruję wybór tych wykonanych metodą enkapsulacji, jak Panache Sport. Taki świetnie sprawdzi się nie tylko do sportu, podczas którego odpowiednio zabezpieczy twoje piersi i zapobiegnie ich przedwczesnemu wiotczeniu, ale sprawdzi się także na co dzień.

Panache Sport

Biustonosz do relaksu – taki, który z chęcią założysz w weekend. Może to być bezfiszbinowa braletka. To doskonały biustonosz, kiedy po prostu nie chcesz założyć fiszbin. Stawiaj jednak na te, które mają numerację bieliźniana, czyli np 65H, a nie konfekcyjną, przykładowo rozmiar M. Tylko te pierwsze będą odpowiednio zabezpieczać twoje piersi przez właściwe dopasowanie do indywidualnych potrzeb sylwetki. Takie biustonosza jak Lyzy na poniższym zdjęciu, którą prezentuję w rozmiarze brytyjskim 65H znajdziesz w sklepach brafittingowych współpracujących z Panache.


Braletka sprawdzi się także dla kobiet w ciąży. Piersi w tym czasie mogą zmieniać się naprawdę szybko, więc brak fiszbin na pewno zniweluje jakikolwiek niepotrzebny ucisk na tkankę piersiową. To przydatny fason, szczególnie, kiedy zmiany rozmiaru następują bardzo gwałtowanie. Weź jednak pod uwagę fakt, że w przypadku takiego biustonosza nie osiągniesz takiego poziomu podtrzymania i kształtu, jaki da ci biustonosz z fiszbinami.

Lyzy, Cleo by Panache

Pełna regulacja

Kiedy twoje ciało jest pod wpływem zmian, to szczególnie ważne jest, aby twoje biustonosze miały możliwość regulacji, zarówno na ramiączkach, jak i na haftkach. Wybieraj te biustonosze, których ramiączka mogą być regulowane na całej długości. Większa ilość haftek jest zalecana szczególnie w przypadku kobiet w ciąży i matek karmiących.

Jak dopasowany powinien być obwód biustonosza?

Przy zakupie biustonosza pamiętaj, aby jego pas obwodu był dobrze dopasowany na najluźniejszą haftkę. Wówczas, kiedy pas biustonosza zacznie się naddawać w wyniku prania i użytkowania, będziesz mieć możliwość przepięcia na środkową i na najciaśniejszą haftkę. Tak samo w przypadku, kiedy twoim celem jest utrata wagi – zakupując biustonosz zapięty na najluźniejszą haftkę będziesz mogła odpowiednio regulować jego stabilność. Jeśli twoim celem jest przybranie na wadze, to kupuj biustonosze dopasowane na najciaśniejszą haftkę, gdyż prawdopodobne jest, że kiedy twój obwód ciała się zwiększy, będziesz mogła poluźnić obwód i dalej używać biustonosz. Tak samo dopasowuj biustonosz, jeśli jesteś w ciąży. Twój obwód pod biustem będzie szybko się zmieniać, dlatego nowy dopasowuj, zapinając na najciaśniejszą haftkę.

Inne rozwiązania

Przedłużki także są pożyteczne, kiedy nasze ciało jest pod wpływem zmian. Niemniej jednak jest to tymczasowe rozwiązanie. Po pierwsze dlatego, że jest to dodatkowy element, który nie jest integralną częścią biustonosza, a to może powodować, że poziom podtrzymania, który płynie z pasa obwodu biustonosza nie będzie tak stabilny, jakbyśmy sobie tego życzyły. Druga kwestia to fakt, że jeśli nasz obwód klatki piersiowej się rozszerza, to także rozszerza się dystans między piersiami. Dlatego np. miseczki w rozmiarze 65D nie będą osadzone w takiej samej odległości co miseczki w rozmiarze 80A, pomimo tego, że pojemność miseczek jest taka sama, ale ich odległość na różnych obwodach będzie się znacznie różnić.


Julimex

Przerabianie biustonoszy – uważaj na to, aby nie zmniejszać obwodów bardzo skrajnych, czyli np. jeśli z 80A chcemy zrobić 65D, niestety, ale ten zabieg się nie uda, bo osadzenie miseczek na tych obwodach ma zupełnie różną odległość. Ramiączka także są wszyte gdzie indziej, gdyż zaprojektowane były na zupełnie inną figurę. Takie przeróbki obwodów biustonoszy mogą sprawdzić się najwyżej zakresie jednego rozmiaru obwodu biustonosza, ale i tak nie gwarantuję, że to rozwiązanie będzie właściwym dla każdej z nas. Po to każdy element biustonosza jest stopniowany przez producentów, aby odpowiadał konkretnym wymogom danej figury.


Przemieszczona fiszbina, pociągnięta w kierunku pleców na skutek zwężenia obwodu biustonosza.

Pamiętaj, to naturalne, że twoje ciało się zmienia i nie ma w tym nic złego. Nie ma też nic złego w tym, by zmienić rozmiar. On nie definiuje ciebie, nie mówi o twojej wartości. Jest tylko określeniem wymiaru, w którym czujesz się wygodnie.

Comments


blog

Cześć, jestem Iza!

Jestem międzynarodowym ekspertem brafittingu z blisko 20-letnim doświadczeniem, autorką książek brafittingowych, zapalonym szkoleniowcem bra-branży, kobietą biznesu i działaczką społeczną...

Archiwum postów

Tagi

bottom of page