top of page

Karmienie Piersią a dobór stanika

Pij mleko, będziesz wielki! To powiedzenie jest nam wszystkim bardzo dobrze znane. Karmienie piersią ma ogromne znaczenie dla przyszłości niemowlęcia. Wzmacnia odporność organizmu zmniejszając ryzyko wystąpienia wielu chorób, alergii i infekcji. Dlatego też UNICEF w 1990 roku ustanowił Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią, który rozpoczyna się pierwszego sierpnia. Głównym założeniem całej inicjatywy jest promowanie karmienia wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze pół roku życia dziecka w celu zapewnienia jego prawidłowego rozwoju.

Prawidłowo dobrany rozmiar to podstawa!

Dobór biustonosza do karmienia to bardzo poważna sprawa. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych noszenia źle dopasowanego karmnika. Ten temat niejednokrotnie poruszałam w programach telewizyjnych. Ostatnim razem udało mi się przemycić co nie co w Pytaniu na Śniadanie (kliknij tutaj, aby obejrzeć to wejście), ale telewizja rządzi się swoimi prawami i jak zwykle tylko liznęłam temat. Dlatego dzisiaj, w pierwszym dniu karmienia piersią postanowiłam ten temat rozwinąć.

Okres karmienia piersią to czas, kiedy powinnaś szczególnie zadbać o idealnie dopasowany biustonosz. Jest to ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Nie wybieraj biustonoszy w nieprecyzyjnie określonych rozmiarach (np. S, M, L, XL) − kobiece ciała są tak różnorodne i nie można ich zakwalifikować tylko do jednego z 4 rozmiarów − dobre marki oferują ich kilkadziesiąt! Szukaj więc modeli, które mają precyzyjnie podany rozmiar pod biustem, wyrażony numerem, na przykład 80, i rozmiar miseczki określony literą. Od konfekcyjnych „eSek”, „eMek”, „eLek” lub „iXeLek” trzymaj się lepiej z daleka, bo takie „karmniki” mogą spowodować dyskomfort i brak wymaganego poziomu podtrzymania biustu, a to z kolei może wpłynąć na rozciąganie skóry piersi i w efekcie zwiotczenie biustu. Zwracaj uwagę na jakość materiałów i wybieraj te o małej rozciągliwości. Tylko one zadbają o odpowiednie podtrzymanie. Po biustonosz udaj się do profesjonalnego salonu z bielizną. Dlaczego to takie ważne? Otóż dobrany przy pomocy doświadczonej brafitterki odpowiedni model pełni istotną rolę w zapobieganiu częstym w okresie laktacyjnym i dokuczliwym schorzeniom, takim jak: zapalenie sutka oraz ucisk kanalików mlekowych powodujący bolesny i niebezpieczny zastój pokarmu. Taki stanik złagodzi też bóle ramion i pleców. Zdarza się przecież, że owe przykre dolegliwości, których można uniknąć dzięki odpowiedniej bielizny, psują radość pierwszych wspólnych miesięcy i kończą się decyzją o przedwczesnym zaprzestaniu karmienia piersią.

Jeśli posiadasz, tak jak ja, naprawdę duże piersi, w okresie laktacji zalecam spanie w bezfiszbinowym biustonoszu z miękkimi miseczkami − zadbaj o to, by był on wygodny, właściwie dopasowany, wyżej zabudowany i wykonany z oddychającego materiału. Ważne, aby nie miał fiszbinów, które podczas mimowolnego ruchu w czasie snu mogą się przesunąć i spowodować ucisk na kanaliki mlekowe, doprowadzając do poważnych powikłań zdrowotnych.

Charakterystyka dobrego „karmnika”

Na szczęście czasy, kiedy karmiąca matka musiała wybrać zwykły bawełniany „karmnik”, który szybko się rozciągał i tracił swój kształt, minęły bezpowrotnie. Teraz możesz przebierać w różnorodnej ofercie bielizny dla kobiet karmiących, która zachwyca wzorami i kolorami.

Cechy dobrego biustonosza do karmienia:

• sześciorzędowe zapięcie obwodu pozwalające na dopasowanie się do zmieniającego rozmiaru obwodu klatki piersiowej,

• miseczka odpinana na klips ułatwiająca wygodne karmienie,

• szeroka gama rozmiarowa,

• przyjazny dla ciała, miękki, ale stabilny materiał, a miseczki od wewnątrz wyściełane warstwą bawełny.

Polecam biustonosz Eleanor z marki Panache, którego miseczki zostały umieszczone na delikatniejszych flexi fiszbinach− wygodniejszych niż standardowo używane w zwykłych stanikach. Takie rozwiązanie zapewni twoim piersiom wygodę, maksymalne podtrzymanie oraz ich odpowiednie ukształtowanie i zebranie. Jego miseczki są wykonane z oddychającego, delikatnie usztywnianego materiału spacer– lekkiej, przewiewnej i wygodnej gąbeczki, co jest niezmiernie ważne podczas okresu karmienia.

Inną opcją mogą być również miękkie, bezfiszbinowe biustonosze do karmienia ― na przykład Sophie Maternity z oferty Panache, dostępny do brytyjskiego rozmiaru miseczki J (co w skali rozmiarów europejskich odpowiada okolicom miseczki M). Musisz być jednak świadoma, że nawet najlepszy miękki karmik nie ukształtuje biustu tak jak ten z fiszbinami.

Kiedy kupić i jak dobrać rozmiar biustonosza do karmienia?

Najlepszy moment na zakup biustonosza do karmienia to dwa tygodnie przed datą porodu. Ostatni etap wzrostu piersi przypada właśnie w tym czasie, biustonosz nie powinien być więc wybierany wcześniej, bo można nie trafić z rozmiarem. W tak zaawansowanej ciąży trudno ci będzie odpowiednio zmierzyć obwód, ponieważ brzuszek może w tym przeszkadzać. Pomoc brafitterki w takim wypadku jest nieoceniona. Nie tylko zapnie stanik, ale i dobierze rozmiar obwodu na czas karmienia na podstawie twoich aktualnych wymiarów. W znalezieniu lokalnego adresu sklepu brafitterskiego pomocna będzie ta wyszukiwarka.

Zauważysz tu jednak różnicę w porównaniu z tradycyjnym dopasowaniem bielizny, bo biustonosz do karmienia brafitterka poda ci w rozmiarze obwodu stanika pomniejszonym o jeden w stosunku do aktualnego wymiaru, który powinnaś nosić, i miseczkach powiększonych o dwa rozmiary. Dlaczego? Profesjonalistki wybierają mniejszy obwód stanika, gdyż po porodzie zmniejszy się twój obwód pod biustem ze względu na utratę brzuszka. Radzę wybór o dwa rozmiary większej miseczki, bo u większości kobiet po porodzie piersi o tyle powiększą się z powodu laktacji.

Jak więc obliczyć właściwy rozmiar stanika do karmienia? Jeśli na przykład dwa tygodnie przed porodem nosisz brytyjski rozmiar 85E, brafitterka dopasuje ci rozmiar 80G, zostawiając miejsce na pokarm i wkładki laktacyjne. Przy obwodzie pod biustem wynoszącym 85, odpowiednikiem wielkości miseczki E, dla obwodu 80 będzie miseczka F. Pamiętasz jednak, że miseczkę miałaś zwiększyć o dwa rozmiary, zatem z brytyjskiej miseczki F „awansujesz” na G, czyli większą o dwa rozmiary (F i FF). WAŻNE, by biustonosz do karmienia był dopasowywany do zapinania go na najluźniejszą haftkę, tak aby obwód mógł zostać zmniejszony, kiedy zaczniesz tracić na wadze.

Podsumujmy wybór rozmiaru:

● zmniejsz obwód pasa o jeden rozmiar,

● zwiększ rozmiar miski o dwa rozmiary, zostawiając przestrzeń na pokarm i wkładki,

● dopasuj obwód pasa biustonosza zapięty na najluźniejszą haftkę.

Gdy w trakcie laktacji wybierasz się na zakupy po kolejny biustonosz do karmienia, dobieraj go tuż przed karmieniem, kiedy piersi są wypełnione pokarmem i największe, aby uniknąć uwierania i wpijania się miseczek w tkankę piersiową. Takie ryzyko istnieje, kiedy dobieramy rozmiar zaraz po karmieniu, gdy piersi są wyraźnie mniejsze.

​Karmienie piersią jest niezwykle ważne dla twojego maluszka ze względu na aspekty zdrowotne, ale i więź, która tworzy się między wami. Bywa ona tak silna, że niektóre kobiety decydują się na karmienie piersią przez wiele miesięcy lub nawet kilka lat − jeśli należysz do nich, pamiętaj o regularnej kontroli dopasowania, by odpowiednio podtrzymywać piersi i cieszyć się ich zdrowiem w tym wyjątkowym okresie twojego życia.

Po więcej porad z zakresu dopasowania bielizny zaspraszam Cię do lektury mojej książki „Brafitting. Lifting piersi bez skalpela”. Kupisz ją w dobrych sklepach brafittingowych, w Empiku oraz przez mój blog.

Comments


blog

Cześć, jestem Iza!

Jestem międzynarodowym ekspertem brafittingu z blisko 20-letnim doświadczeniem, autorką książek brafittingowych, zapalonym szkoleniowcem bra-branży, kobietą biznesu i działaczką społeczną...

Archiwum postów

Tagi

bottom of page