top of page

Jak uniknąć brafittingowych faux pas na plaży - część 1 - Dobierz rozmiar

Sezon urlopowy w pełni się rozkręcił, a na plażach, czy to polskich czy zagranicznych można zobaczyć wiele brafittingowych grzeszków. Podjeżdżające do góry tylne pasy obwodów biustonoszy kąpielowych, idące w parze ze źle dobranymi, za małymi miseczkami okraszonymi "wylewającym" się z nich biustem lub odwrotnie, za dużymi, "otwierającymi" się przy każdym pochyleniu. Są to najczęściej spotykane plażowe brafittingowe wpadki. Jak im zaradzić?

Rozmiar to podstawa

Na zdjęciu: Avril balconnet, Cleo Swim by Panache, rozmiar góry 65GG, rozmiar dołu 34.

Na plaży jesteśmy bez ubrań, więc kwestia właściwego doboru rozmiaru i kroju kostiumu kąpielowego powinna być ważniejsza od wyboru jego koloru czy nadruku. By czuć się dobrze w swojej skórze i w pełni cieszyć się plażowaniem, zacznij od podstaw, czyli od wyboru rozmiaru, by mieć pewność, że biust jest odpowiednio podtrzymany. Wybieraj wśród marek, które oferują kostiumy posiadające bieliźniany, a nie konfekcyjny system rozmiarów. Tylko taki perfekcyjnie wymodeluje i zapewni stabilność twoim piersiom. Obecna szeroka oferta rozmiarowa (brytyjskie marki produkują kostiumy do miseczki K, co odpowiada okolicom europejskiej miseczki O) pozwala każdej z nas, niezależnie od wielkości piersi i proporcji ciała na znalezienie odpowiednio dopasowanego rozmiaru stroju kąpielowego.

Dobór odpowiedniego rozmiaru biustonosza kąpielowego, tak jak i bieliźnianego, jest bardzo indywidualny. Dlatego nie radzę trzymać się sztywno tabelek, bo każda z nas ma inny styl życia, inną budowę i w związku z tym odmienne wymogi co do rozmiaru. Nie przywiązuj się zatem na stałe do wartości, które ci wskażą tabelki, a traktuj je jedynie jako punkt wyjścia do znalezienia twojego indywidualnego rozmiaru w danym biustonoszu, który właśnie mierzysz. W zamian radzę, aby obserwować czynniki dopasowania, które opisuję poniżej.

Tylny pas obwodu biustonosza

Jest głównym elementem wspierającym piersi. Odpowiada on za 80% podtrzymania. To, do czego dążymy to stabilne, a zarazem wygodne okalanie ciała, które ma na celu podtrzymanie ciężaru biustu i zapewnienie ładnie zebranego dekoltu. Dobrze dopasowany pas pod biustem poznasz po tym, że nie odczuwasz ucisku uniemożliwiającego swobodne oddychanie lub po tym, że pas obwodu biustonosza nie podnosi się do góry, zachodząc na łopatki i powodując opadanie piersi. Powinien być wypoziomowany mniej więcej na równi z dołem fiszbin umieszczonych z przodu. To swoisty fundament podtrzymujący piersi, dzięki któremu biustonosz będzie stabilnie zakotwiczony na klatce piersiowej.

Miseczki

Ich zadaniem jest otoczenie, zebranie i ukształtowanie piersi bez kreowania pustej przestrzeni czy wybrzuszeń, żargonowo nazywanych „bułkami” czy "poczwórnymi piersiami" które, nie mieszcząc się w pełni w miseczce, powodują wybrzuszanie się tkanki piersiowej nad górną krawędź miseczki bądź „wylewanie” się pod pachą. W takim przypadku mówimy o zbyt małych miseczkach, którym może towarzyszyć tworzenie się tak zwanej „monopiersi”, czyli przyciśnięcia obu piersi do siebie. W wyniku tego, szczególnie latem, dochodzi do odparzeń i podrażnień skóry, nie wspominając o tym, że leżące na tkance piersiowej fiszbiny mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie. W takim wypadku należy zmienić rozmiar miseczki na odpowiednio większy, który rozdzieli piersi umieszczonym pomiędzy nimi mostkiem biustonosza. W miseczce nie powinno też być pustej przestrzeni. Kobiety z mniejszym biustem często narzekają na to, że jej górna część odstaje od piersi. Dzieje się tak przeważnie z powodu zbyt luźnego pasa obwodu biustonosza, który unosi się ku górze i poluźniając ramiączka, może powodować „otwieranie” miseczek. Poza tym miseczki osadzone na zbyt luźnym obwodzie znajdują się dalej od siebie, co sprawia, że biust, zamiast być zebrany, ucieka pod pachy, powodując właśnie to zjawisko.

Pierś powinna całkowicie wypełniać miseczkę, zaczynając od miejsca przy fiszbinie, a kończąc na jej górnej krawędzi oraz zaczynając od pachy i kończąc na mostku biustonosza.

Mostek biustonosza

Jest to centralna część biustonosza, łącząca ze sobą dwie miseczki i osadzająca je na klatce piersiowej. Ta część stanika, gdy rozmiar jest właściwy, przeważnie przylega płasko do klatki piersiowej pomiędzy piersiami. Jeśli tak nie jest, rozmiar miseczki jest prawdopodobnie za mały. Jeśli kobieta ma wklęsłą lub wypukłą klatkę piersiową, mostek nie będzie gładko przylegał, właśnie ze względu na taką specyfikę budowy ciała. Jeśli jest tak w twoim przypadku, radzę wybierać biustonosze o konstrukcji plunge, czyli z mostkiem, który jest nisko zabudowany. Kroje o wyżej zabudowanym mostku mogą powodować ucisk i dyskomfort.

Fiszbiny

Fiszbiny są wyprofilowanym drutem o różnej elastyczności, umiejscawianym w tunelu biustonosza znajdującym się u podstawy miseczki. Ich zadaniem jest rozdzielenie piersi oraz wsparcie podtrzymania ich na klatce piersiowej. Powinny okalać pierś i nie mogą być umiejscowione poniżej podstawy biustu, co poznasz po pustej przestrzeni pomiędzy kończącym miseczkę fiszbinem a dołem piersi. Fiszbiny nie powinny też zachodzić na piersi u ich podstawy ani wbijać się w nie pod pachą lub na mostku, w centralnym punkcie biustonosza. Nie mogą też sięgać aż na plecy. Aby fiszbiny spełniały swoje zadanie, w prawidłowo dobranym biustonoszu po prostu powinny okalać biust i pozostać na miejscu w czasie unoszenia ramion. Konieczny w tym celu będzie stabilnie dopasowany pas obwodu biustonosza, który przytrzyma je na miejscu.

Ramiączka

Powinny być stabilnie wyregulowane, ale jednocześnie wygodne i niewpijające się w ramiona ani z nich spadające. Pamiętaj, że we właściwie dobranym biustonoszu ramiączka zapewniają zaledwie około 20% podtrzymania piersi, a resztę gwarantuje stabilnie dopasowany pas obwodu biustonosza.

Dobierz dół

Wybierając rozmiar kostiumu typu bikini, zwróć uwagę, aby dołączyć do kompletu również odpowiednio dopasowany rozmiar dołu. Nie warto kupować tych, które są sprzedawane jako zestaw razem z górą. Większość kobiet na świecie, a dokładnie 2/3 z nich, nie urażając nikogo, ma nieproporcjonalne sylwetki. Jedne są cięższe na dole, a drugie u góry. Ja należę do tej drugiej grupy, gdyż moja góra jest większa niż dół. Rozmiar góry mojego kostiumu kąpielowego to brytyjskie 65GG, a dół XS. W większości sieciówek sprzedaje się kostiumy w kompletach zawierających stanik i majtki kąpielowe, a ich rozmiary są oznaczone symbolami konfekcyjnymi, czyli XS, S, M, L, XL, XXL. Wyobraź więc sobie, że gdybym do wyboru miała jedynie taką opcję, to prawdopodobnie musiałabym się zdecydować na zakup dwóch kostiumów, bo moja góra, czyli biust, potrzebowałaby największej dostępnej miseczki (prawdopodobnie rozmiaru XXL). W takim wypadku łatwo przewidzieć, że pas pod biustem byłby na mnie koszmarnie za szeroki i unosiłby się na plecach ku górze, powodując opadanie biustu, co nie zapewniłoby mu wymaganego podtrzymania. Dół musiałabym dobrać, kupując kolejny zestaw kąpielowy, tym razem w rozmiarze XS, bo majtkami z zestawu XXL mogłabym się owinąć dwukrotnie. Rezultat byłby taki, że przepłaciłabym, a kostium i tak nie byłby dobrze dopasowany do mojej figury, stanowiąc jedynie kompromis pomiędzy realną potrzebą mojej sylwetki a ograniczoną ofertą rozmiarową i niemożnością dokonania zakupu góry i dołu oddzielnie. Wybieraj zatem marki, które oferują sprzedaż góry i dołu oddzielnie, abyś idealnie dobrała kostium do twoich kształtów i nie musiała przy tym przepłacać. Znajdziesz je w profesjonalnych salonach brafittingowych, a ich adresów szukaj na www.panache.pl.

Odpowiedni krój

W zależności od wielkości, konsystencji piersi, ich kształtu i rozłożenia na klatce piersiowej, wybierz właściwy krój, który pozwoli podkreślić walory i zatuszować niedostatki figury. Możesz wybierać pomiędzy krojami biustonoszy kąpielowych z miękkimi lub usztywnianymi miseczkami, które są wyżej lub niżej zabudowane, biustonoszami kąpielowymi z odpinanymi ramiączkami oraz kostiumami jednoczęściowymi, również tymi, które modelują brzuch i mają dyskretnie wbudowany od wewnątrz podtrzymujący i kształtujący piersi biustonosz na fiszbinie. Więcej o tym jaki krój wybrać, by uniknąć kompromitacji na plaży w następnym wpisie, który pojawi się już niedługo.

Na zdjęciu: Matilda tankini, Cleo Swim by Panache, rozmiar 65GG, dół 34

Na zdjęciu: Matilda tankini, Cleo Swim by Panache, rozmiar góry 65GG, rozmiar dołu 34.

Jestem ciekawa czy powyższe informacje są dla ciebie pomocne. Czy zauważyłaś na plaży któreś z powyżej opisanych błędów w doborze rozmiaru kostiumu kąpielowego? A może sama masz problem ze znalezieniem odpowiedniego dla siebie? Zapraszam cię do rozmowy.

Comments


blog

Cześć, jestem Iza!

Jestem międzynarodowym ekspertem brafittingu z blisko 20-letnim doświadczeniem, autorką książek brafittingowych, zapalonym szkoleniowcem bra-branży, kobietą biznesu i działaczką społeczną...

Archiwum postów

Tagi

bottom of page