top of page

Jak sobie poradzić, kiedy stanik nie pasuje?

Polki wyglądają coraz lepiej i doskonale nadążają za światowymi trendami. Staramy się ubierać nie tylko elegancko, ale również modnie. Niestety, zwracamy wciąż za mało uwagi na bieliznę, którą nosimy pod spodem. Zdarza się, że celebrytki pojawiają się „na salonach” w pięknych kreacjach, ale z bardzo źle dopasowanym biustonoszem. Czasem jest to kwestia nieuwagi, ale bywa, niestety, że celowa ekspozycja. Światowe sławy, takie jak Tara Reid, Britney Spears, Janet Jackson, Lindsay Lohan, Fergie z Black Eyed Peas, Katy Perry, mają na koncie co najmniej jedną wpadkę z niewłaściwie dobranym biustonoszem. Jak widać, taka sytuacja może spotkać nawet najlepszych – tych, za którymi stoi sztab stylistów.

Wiele kobiet uważa, że skoro stanika nie widać, nie ma znaczenia, jak on wygląda i w jakim jest kolorze, stanie zużycia oraz w ogóle czy jest dobrze dobrany. Czy aby na pewno? Prawidłowo dobrany biustonosz podkreśli walory sylwetki i ubrania, źle − zniekształci i oszpeci. Dowiedz się, jak uniknąć stanikowych potknięć.

Syndrom poczwórnych piersi

Takie zjawisko występuje, gdy kobiety noszą za małe miseczki. Za duży biust wybrzusza się ponad ich górne krawędzie, a te wbijają się w tkankę piersiową, dzieląc piersi na cztery części, co jest widoczne nawet pod ubraniem. To nie tylko nieestetyczne, ale również niezdrowe. Co należy zrobić? Wybrać większą miseczkę, która będzie okalać pierś u jej podstawy, nie wbijając się w tkankę piersiową ani fiszbiną, ani krawędzią miseczek. To, na co powinnaś zwrócić uwagę to to, aby linia pomiędzy dekoltem a krawędzią miseczki była gładka, bez żadnych wybrzuszeń.

Monopierś

To nieestetyczne i niezdrowe dla biustu zjawisko (któremu towarzyszy często pocenie się pomiędzy piersiami i bolesne odparzenia) powstaje, gdy piersi są do siebie przyciśnięte w źle dopasowanym biustonoszu z małymi miseczkami. Mogą to również sprawić kompresujące biustonosze sportowe, które nie mają wbudowanych miseczek i nie są w stanie oddzielić od siebie piersi. Sposób, w jaki usiłują podtrzymywać biust, polega na przyciskaniu go do klatki piersiowej, co powoduje ich zmiażdżenie. W wyniku tego w miejscu dwóch oddzielnych piersi tworzy się jedna ciężka masa, która podskakuje z każdym ruchem, sprawiając ból. Aby temu zaradzić, trzeba − po pierwsze − dobrać odpowiedni rozmiar, czyli taki, który pomieści w miseczce całą pierś, w którym mostek, czyli złączenie pomiędzy miseczkami będzie gładko przylegać do klatki piersiowej (wyjątek stanowią kobiety z wklęsłą bądź wypukłą klatką piersiową – w ich przypadku mostek nie będzie przylegał więc należy zwrócić uwagę na to, by pierś cała mieściła się w miseczce). Po drugie − zmienić biustonosz z kompresującego na enkapsulacyjny, który ma wyraźnie zaznaczone miseczki, a każda zapewnia odpowiednie ukształtowanie, rozdzielenie i podtrzymanie piersi.

Wałeczki na plecach

Jest kilka przyczyn powstawania na plecach niechcianych wałeczków: albo obwód pod biustem stanika jest za ciasny i wcina się w skórę pleców, albo jest za luźny i, unosząc się w górę, ciągnie również za sobą i popycha do góry luźną skórę. Inną przyczyną jest kondycja naszego ciała. Niektóre z nas mają luźniejszą skórę z grubszą warstwą tkanki tłuszczowej. Właściwie dobrany biustonosz może zminimalizować widoczność fałdek, ale nie wyeliminuje ich, bo aby mógł odpowiednio podtrzymywać biust, musi dość stabilnie okalać ciało. Aby zminimalizować widoczność wałeczków, wybieraj biustonosze z szerszym tyłem, które wygładzą wszelkie nierówności. Takie konstrukcje oferuje marka plus size Scupltresse.

Motylki pod pachami

Wiele kobiet ma problem z wystającymi boczkami pod pachami. Częstą przyczyną tego zjawiska jest za mały rozmiar miseczek, które spychają za duże piersi na boki, powodując ich wybrzuszanie właśnie w tym miejscu. Panie, które przez lata nosiły zły rozmiar biustonosza − przeważnie za mały w miseczce i za duży w obwodzie − dorobiły się tych motylków z upływem lat. Co możesz zrobić w tej sytuacji? Przede wszystkim dobierz właściwy rozmiar i krój biustonosza. Szukaj takiego, który ma miseczki wyżej zabudowane pod pachą, aby mogły zebrać zabłąkaną tam część piersi i umieścić ją wewnątrz miseczki. Kilka razy dziennie wygarniaj biust do miseczek. Piersi są dość plastyczną częścią naszego ciała i ich częste masowanie poprzez wygarnianie spod pach do miseczek może z czasem wpłynąć na poprawę kondycji. Pamiętaj jednak, że niektóre z nas po prostu mają luźniejszą skórę i drobne motylki mogą wystąpić nawet przy dobrze dobranym staniku.

Piersi na brzuchu

Biust, który nie jest odpowiednio podtrzymany, bezkształtnie wisi na naszym ciele, a w przypadku kobiet o pełniejszych i obfitych piersiach, niemal leży na brzuchu, poszerzając sylwetkę w talii i optycznie dodając kilka kilogramów. Jeśli jest tak w twoim przypadku, należy zmienić noszony stanik i dobrać odpowiedni rozmiar i krój biustonosza, który uniesie i ukształtuje piersi przy jednoczesnym odsłonięciu talii, bo problem tkwi właśnie w złym staniku. W większości wypadków u kobiet, u których biust praktycznie „spoczywa” na brzuchu, ich ciężar noszony jest przez ramiączka, a nie przez stabilnie dobrany pas obwodu biustonosza. Jeśli ten problem Ciebie dotyczy, zwróć uwagę, czy Twój tylny pas obwodu stanika na pewno właściwie podtrzymuje Twoje piersi. Powinien on nie zachodzić na łopatki, a być wypoziomowany na równi z dołem miseczek umieszczonych z przodu. Oczywiście, musi być on komfortowy. Powinnaś być w stanie w nim swobodnie oddychać. Tak dobrany pas obwodu biustonosza zapewni Twoim piersiom aż 80% podtrzymania i odciąży Twoje ramiona.

Źle dopasowany stanik – biust opada || Dobrze dopasowany stanik – biust uniesiony, talia zarysowana

Koszula rozciągnięta na wysokości biustu

Rozsuwający się na biuście materiał koszuli pomiędzy guzikami nie jest ładnym widokiem. Z tym problemem borykają się przeważnie kobiety z pełnym i obfitym biustem, u których występuje powyżej opisany problem z piersiami leżącymi na brzuchu. Jak temu zaradzić? Przede wszystkim upewnij się, że nosisz właściwy rozmiar biustonosza. Źle dobrany niewystarczająco zbiera i podtrzymuje piersi, w wyniku czego biust zamiast być ukształtowany, wisi i poszerza nas na wysokości klatki piersiowej i w talii. Jeśli stanik jest dobrze dobrany, a problem nadal się pojawia, poszukaj firm oferujących koszule uszyte specjalnie z myślą o biuściastych kobietach.

Bluzka wpadająca do miseczki

Bluzka zapada się pomiędzy ciało a odstającą od niego górną krawędź biustonosza wtedy, gdy miseczka odstaje od piersi, a biust nie wypełnia jej całkowicie. Te puste przestrzenie oznaczają, że wybrałaś za duże miseczki lub/i za luźny pas obwodu biustonosza, który unosząc się na plecach do góry, luzuje ramiączka, powodując otwieranie się miseczek. Wymień biustonosz na taki, w którym zarówno miseczki będą odpowiednio mniejszej wielkości, a pas obwodu będzie stabilniej dobrany.

Ramiączka wbijają się w ramiona, pozostawiając zaczerwienienia

Jest to sygnał, że prawdopodobnie masz za luźny pas obwodu biustonosza, który nie podtrzymuje biustu, jak należy. Funkcję podniesienia jego ciężaru i walki z grawitacją przejęły właśnie ramiączka. Ramiączka powinny wspierać piersi jedynie w15–20%. Próby uniesienia piersi poprzez maksymalne naciąganie ramiączek spowodują dyskomfort, ból, zaczerwienienia i otarcia, a w dłuższej perspektywie mogą doprowadzić do problemów zdrowotnych. Główne podtrzymanie, czyli około 80% pracy, wykonuje stabilnie dobrany pas obwodu biustonosza. Jeśli masz problem z wbijającymi się ramiączkami, poluźnij je. Jeśli w wyniku tego biust opadnie, powinnaś wybrać stanik z mniejszym obwodem, aby to on unosił ciężar biustu. W przypadku większych piersi, nawet przy prawidłowo dopasowanym rozmiarze, pod ramiączkami mogą wystąpić zaczerwienienia. Jeśli nie znikną po kilku minutach od zdjęcia stanika, oznacza to, że ramiączka są zbytnio naciągnięte.

Notorycznie zsuwające się ramiączka

Możliwe, że po prostu musisz je wyregulować. Gdy to nie pomoże, wybierz inny krój biustonosza − z ramiączkami osadzonymi bliżej szyi. U kobiet o pełniejszej figurze częściej zauważa się zaokrąglone, spadziste ramiona. Jeśli jesteś jedną z nich, szczerze polecam marki, które tworzą biustonosze właśnie z myślą o tym typie sylwetki, takie jak Sculptresse by Panache, mające wygodne, szerokie i podszyte pluszem ramiączka, osadzone bliżej szyi.

Sprawdź również, czy nie nosisz zbyt dużych miseczek lub zbyt luźnego pasa obwodu biustonosza podciągającego się do góry, zachodzącego na łopatki i pozostawiającego sporo wolnego miejsca pod ramiączkami. To także może być przyczyną ich zsuwania się.

Chcesz dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy doborze biustonosza?

Łap BONUS – fragment z mojej książki „Brafitting. Lifting piersi bez skalpela”, z którego dowiesz się, na jakie elementy zwrócić uwagę przy dopasowaniu biustonoszy. Zapisz się na mój newsletter na dole strony, a niedługo otrzymasz fragment książki.

Interesuje Cię temat brafittingu, czyli profesjonalnego dobierania biustonoszy?

Być może marzy Ci się kariera profesjonalnej braffiterki i pomoc innym kobietom, by poczuły się pięknie, wygodnie i pewnie w swojej skórze dzięki dobrze dobranemu do ich indywidualnych potrzeb biustonoszowi?

A może sama dla siebie chciałabyś zgłębić ten temat, by zrozumieć wymagania dotyczące balansowania figury dobrze dobraną bielizną?

Zapraszam Cię na moje autorskie szkolenie Brafitting od Podstaw.

Są to dwudniowe warsztaty brafittingowe dla początkujących, które pozwolą zaczynającej karierę brafitterce szybko odnaleźć się w nowej roli. Kurs nie wymaga wcześniejszego doświadczenia brafittingowego, gdyż skonstruowany jest tak, by dać kursantkom solidne podstawy fachowej wiedzy.

Obejrzyj również mój live, omawiający w szczegółach problemy z dopasowaniem biustonoszy.

Comments


blog

Cześć, jestem Iza!

Jestem międzynarodowym ekspertem brafittingu z blisko 20-letnim doświadczeniem, autorką książek brafittingowych, zapalonym szkoleniowcem bra-branży, kobietą biznesu i działaczką społeczną...

Archiwum postów

Tagi

bottom of page