top of page

Duży biust - wszystko, co biuściasta powinna wiedzieć wybierając stanik

Zadziwiającym dla wielu mężczyzn jest, że kobiety zamiast cieszyć się z dużych piersi - będących bez wątpienia atrybutem kobiecości - często nie są zadowolone z ich rozmiaru. Ten zaś staje się ogromnym problemem zarówno natury estetycznej, jak i zdrowotnej.

Badania, które udało mi się przeprowadzić z polskimi sklepami brafittingowymi, z którymi współpracuję pokazały, że ponad 60 % Polek ma pelne lub obfite piersi. Z okazji Dnia Dużego Rozmiaru, który obchodzony jest 2 września, postanowiłam przypomnieć, na co warto zwracać uwagę, by nasze piersi były zdrowe i zadbane.

Rozmiary biustów Polek.

Duże biusty to nie mniejszość kobiet. Wręcz przeciwnie. Bazując na zebranych wynikach sklepów brafittingiwych, pełnym biustem poszczycić się może w Polsce niemal 43% pań. Dodatkowo ponad 18 % ma biust obfity. Okazuje się zatem, że ponad 60% płci pięknej ma duży biust*. Dobór biustonosza właśnie dla takich piersi wymaga szerszej wiedzy brafitterskiej oraz produktów, które są o wiele bardziej wyspecjalizowane niż te, oferujące miseczki A-C.

Na podstawie moich licznych konsultacji brafittingowych oraz z rozmów z innymi doświadczonymi brafitterkami stwierdzam, że piersi można zaklasyfikować na kilka kategorii rozmiarowych, niezależnie od obwodu, na którym się znajdują. Chodzi tu bowiem o proporcje i stosunek wielkości piersi względem reszty ciała. Te mieszczące się w miseczce A-B-C są piersiami małymi, D-DD-E to piersi średnie, natomiast F-FF-G -pełne. O piersiach obfitych mówimy wtedy, gdy są powyżej miseczki G.

Duży biust - co to znaczy?

Nie jest tak, jak głosi powszechna opinia, że biust powyżej miseczki D jest ogromny. Wielkość piersi to nie tylko literowy symbol miseczki. Pamiętać należy, że rozmiar piersi określają dwie wartości: pierwsza to wymiar pod biustem określany liczbą, czyli pas obwodu biustonosza, druga zaś jest rozmiarem miseczki i określa się ją literą. Pojemność miski zależy zatem od tego, jaki jest rozmiar pod biustem, z którym miseczka jest połączona. Miseczka D umieszczona na staniku z obwodem 65 będzie więc o 4 rozmiary mniejsza, niż miseczka D przy obwodzie 85 cm. Każde zmniejszenie, czy powiększenie rozmiaru pasa obwodu biustonosza oznacza wzrost lub spadek rozmiaru miseczki o jeden.

65D 70C 75B

Rozmiar miseczki 65D zmieści piersi takiej samej wielkości co 70C i 75B. Pojemność miseczki jest ta sama, ale rodzaj uzyskanego podtrzymania i zebrania biustu będzie się różnił. Diabeł tkwi w szczególe. W tym właśnie tkwi różnica pomiędzy biustonoszem, który pasuje „mniej więcej”, a tym, który jest dopasowany idealnie.

Polki, które nie korzystały z usług brafittingu noszą najczęściej źle dobrany rozmiar "75B", podczas gdy powinny nosić 70D-E lub 65E-F.

Powód do szczęścia, czy niemały problem?

Na duże piersi narzekamy, choć powinny być powodem do dumy. Z doświadczenia wiem, że problemem natury estetycznej, a nawet zdrowotnej okazuje się nie tyle rozmiar piersi, ale nieprawidłowo dobrany biustonosz. Na skórze, zwłaszcza latem pojawiają się pod piersiami zmiany odparzeniowe, a także otarcia, spowodowane zbytnim naciaganiem ramiączek, czy nieodpowiednio dobraną, za małą miseczką, wbijającą się fiszbiną w tkankę piersiową. To zaś może doprowadzić do infekcji zarówno bakteryjnych, jak i grzybiczych. Jeżeli sytuacja nie zostanie w porę opanowana, mogą powstać nieestetyczne blizny i przebarwienia na skórze.

Bardzo duże piersi są dodatkowo ciężkie i stanowią obciążenie dla kręgosłupa jeśli nie są odpowiednio podtrzymane dobrze dopasowanym biustonoszem. W wyniku tego powstają bóle pleców, wady postawy, co prowadzić może do zwyrodnień i chorób kręgosłupa. Pod wpływem ciężaru piersi źle dobrany biustonosz może powodować wrzynanie się ramiączek w ramiona, co skutkować może uciskiem mięśni i naczyń krwionośnych. To zaś może doprowadzić do bólu karku, barków, szyi i głowy.

Czy słyszałyście o czymś takim jak „wdowi garb”? Dolegliwość ta charakteryzuje się brakiem równowagi w napięciu mięśni górnego tułowia i barków. Skutkuje charakterystyczną postawą ciała, w której głowa i barki są wysunięte ku przodowi, a górna część pleców nadmiernie zaokrąglona. Fizjoterapeutka Joanna Tokarska przypuszcza, że kobiety posiadające duże piersi częściej cierpią z powodu „wdowiego garbu”.

Zmiany mogące powstać w posturze ciała na skutek pociągania tkanek klatki piersiowej. Rysunek: www.joannatokarska.pl.

Co zmieni dobrze dopasowany biustonosz? Wiele. Pomoże on bowiem odciążyć kręgosłup i ramiona, przez co zmniejszy bóle okolic pleców, karku i ramion.

Joanna Tokarska - ćwiczenia na prawidłową postawę z książki „Brafitting. Lifting piersi bez skalpela”.

Osobiście jednak radzę połączyć dobroczynne działanie brafittingu z zabiegami fizjoterapetycznymi. Rewelacyjne porady z zakresu tej drugiej dziedziny daje Joanna Tokarska, należąca do grona moich ekspertów, którzy udpstepnili swoją fachową wiedzę na potrzeby stworzenia mojej książki „Brafitting. Lifting piersi bez skalpela”. Jeśli jeszcze nie masz tej książki, zachęcam do zakupu. Znajdziesz w niej szczegółowy instruktaż ćwiczeń zaprojektowany przez Joannę Tokarską, które pomogą poprawić postawę i napięcie górnych partii ciała oraz „otworzą” Twoją klatkę piersiową.

UWAGA: W dniu 10.09.2018 roku z Joanną będę przeprowadzać live na moim kanale na Facebooku. Nie możesz tego ominąć! Bądź z nami i dowiedz się, jak poprawić ograniczoną ruchomość górnych partii ciała i wadę postawy, spowodowaną noszeniem źle dopasowanego biustonosza.

Biustonosz idealny

Kobiety o dużych piersiach powinny wybierać biustonosze, które posiadają trzy supermoce: dużą dostępność rozmiarową - by móc dopasować go idealnie do każdej kobiecej figury, odpowiednią konstrukcję, która utrzyma biust w odpowiednim miejscu, zapewniając jego ukształtowanie i trzecia moc-atrakcyjny wygląd. Nic bowiem nie dodaje kobiecie tak pewności siebie, jak piękna bielizna.

Jestem ogromną orędowniczką tego, by kobiety z pełnym biustem wybierały biustonosze z bardziej zabudowanymi pasami obwodów biustonoszy. Im większy biust, tym szerszy (bardziej zabudowany) obwód pod biustem. To on bowiem stanowi główne rusztowanie, "noszące" piersi. Ramiączka są tylko dodatkiem, pomocą, które zapewniają jedynie 15-20% podtrzymania.

Ważny jest także użyty materiał. Najlepszy jest ten, który cechuje się stabilnością, jest wytrzymały, no i przyjazny dla skóry. Biustonosz podtrzymujący większe piersi ma "cięższe zadanie", gdyż wywiera on na skórę większy nacisk niż ten przeznaczony na mniejsze biusty. Ważna jest elastyczność obwodu. Im bardziej rozciągliwy materiał, tym mniejszą podporą będzie dla naszego biustu. Po kilku praniach okaże się konstrukcją słabo podtrzymującą piersi, których ciężar będzie ciągnął go w dół.

Istotna jest też jakość ramiączek. One też nie mogą być zbyt elastyczne, wręcz przeciwnie. Powinny być sprężyste i mięsiste. Nie mogą być też zbyt wąskie, ani szerokie. Ramionom wygodne dopasowanie zapewnią takie o szerokości około 18-20 mm.

W Polsce dopiero od 14 lat dostępna istnieje pełna rozmiarówka biustonoszy, czyli te od 60 cm w obwodach i miseczce brytyjskiej K (polskie O). Co warte zaznaczenia, większość z nich nie są wcale nietypowymi wielkościami piersi! Jeśli dotychczas nosiłaś biustonosze, które nie były właściwie dopasowane to przy wyborze tego pierwszego, dobrze dopasowanego biustonosza warto zasięgnąć rady profesjonalistki, czyli brafitterki. Przecież tu chodzi o nasz wygląd, samopoczucie i zdrowie. Adresy sklepów brafittingowych w waszej okolicy odnajdziecie tutaj w wyszukiwarce znajdującej się w zakładce Sklepy.

Dobieramy stanik do dużego biustu

Przy wyborze biustonosza najważniejsze jest dobranie obwodu pod biustem! Trzeba pamiętać – wiem, powtarzam to za każdym razem, i będę do znudzenia - że to nie ramiączka podnoszą piersi. Czyni to właśnie dobrze dobrany obwód biustonosza. Musi stabilnie i wygodnie okalać ciało, by podtrzymać biust i wyeksponować ładnie zebrany dekolt. Skąd mamy wiedzieć, że pas obwodu jest dobrze dobrany? Będzie taki, gdy nie będziemy odczuwały ucisku, który uniemożliwi swobodne oddychanie, a zarazem nie będzie się on podnosił do góry i zachodził na łopatki bez względu na czynności, które wykonujemy. Sięganie na górną półkę, czy schylanie się - powinno nie stanowić dla naszego biustonosza problemu. W dobrze dobranym staniku, tylny pas obwodu biustonosza jest wypoziomowany z dołem fiszbin umieszczonych z przodu. One są rodzajem fundamentu, który podtrzymuje piersi i zakotwicza miseczki biustonosza na klatce piersiowej.

Za luźny obwód biustonosza.

Źródło: Panache Lingerie

Odpowiednio dobrany obwód biustonosza.

Źródło: Panache Lingerie

Miseczki nie powinny kreować efektu wybrzuszeń nad ich górną krawędzią, czy pod pachą, lecz całkowicie okalać piersi. Jeśli czujemy, że fiszbiny wbijają się pod pachą - jest to oznaką, że miseczka jest za mała. Taki wbijający się fiszbin jest nie tylko niewygodny, ale także może nam przysporzyć problemów zdrowotnych, gdyż może blokować przepływ limfy i tym samym sprzyjać gromadzeniu się toksyn w miejscu ucisku, które nie mogą być swobodnie odprowadzane. To może skutkować powstawaniem zgrubień i guzków.

Za mała miseczka.

Źródło: Panache Lingerie

Odpowiednio dobrana miseczka

źródło: Panache Lingerie

Ważną rzeczą jest także dopasowanie mostka biustonosza, będącego centralną jego częścią, łączącą ze sobą miseczki. Część ta powinna przylegać do ciała. Jeśli tak się nie dzieje i odstaje – przeważnie potrzebny jest nam większy rozmiar miseczek, ponieważ zbyt duża, niemieszcząca się w miseczce pierś odsuwa biustonosz od klatki piersiowej, tworząc lukę na środku klatki piersiowej, pod mostkiem stanika. U kobiet z wklęsłą lub wypukłą budowę klatki piersiowej, pomimo dobrze dobranego rozmiaru, mostek stanika może odstawać. W takim wypadku należy sięgnąć po biustonosze z nisko zabudowanym mostkiem typu plunge.

Źle dopasowany mostek biustonosza

Źródło: Panache Lingerie

Dobrze dopasowany mostek biustonosza

Żródło: Panache Lingerie

Nie zapominajmy o ramiączkach. Powinny być wyregulowane tak, by były dopasowane i wygodne. Właściwie dopasowane odpowiadają za podtrzymanie biustu w 15-20%. Nie pełnią zatem głównej roli. Jeśli jednak powodują ból i zostawiają na ciele czerwone ślady są znakiem, że obwód stanika jest zbyt luźno dopasowany i to one - zbyt mocno naciągnięte przejęły główną rolę w "noszeniu" biustu. Należy zatem wybrać mniejszy rozmiar pasa obwodu.

Zbytnio naciągnięte ramiączka

Żródło: Panache Lingerie

Podsumowując, idealny biustonosz powinien zatem:

  • być w dobrym rozmiarze

  • posiadać solidną konstrukcję

  • mieć odpowiedni krój

  • mieć mocne, wygodne ramiączka

  • być uszyty z materiałów mało elastycznych, trwałych, ale przyjaznych dla skóry

Wyczyny sportowe także dla obfitych biustów

Kiedyś spotkałam się z absurdalną opinią, że kobiety z dużym biustem nie powinny uprawiać sportu. Wręcz przeciwnie! Powinny jak wszystkie inne. Niezwykle ważne jest jednak odpowiednie dopasowanie biustonosza sportowego. Podczas aktywności fizycznej piersi są bowiem narażone na wstrząsy. Za naturalne podtrzymanie piersi nie odpowiadają mięśnie, bo w piersiach ich nie ma. Znajdują się one pod piersiami, na klatce piersiowej, ale nie w samych piersiach. To, co utrzymuje nasze piersi to system wytrzymałych i spoistych struktur wiązadeł i powięzi. Nie są one jednak wystarczająco mocne, by samodzielnie zapobiec opadaniu piersi. Są bowiem zbyt elastyczne. Zatem ulegają, podobnie jak wszystkie tkanki, wydłużeniu pod wpływem grawitacji. Nieodpowiednio podtrzymane, duże biusty są bardziej podatne na działanie przyciągania ziemskiego i dlatego szybciej opadają. Skóra rozciąga się, co sprzyja tworzeniu się rozstępów.

Rys: dr chirurgii plastycznej Karolina Kondej. Rysunek został stworzony na potrzeby mojej książki „Brafitting. Lifting piersi bez skalpela”.

Dodatkowo, z wiekiem konsystencja piersi zmienia się z gruczołowej na tłuszczową, czyli bardziej luźną. Źle podtrzymane piersi zaczynają przypominać budyń. Nic dziwnego, że wiele kobiet ćwiczących w nieodpowiednim staniku, podczas uprawiania sportów "skocznych" - jak bieganie, czy jazda konna, odczuwa dyskomfort, ból i skrępowanie.

Dobrze dobrane pod względem rozmiaru i konstrukcji biustonosze sportowe są w tym procesie niemałą pomocą. Ich najważniejszą funkcją bowiem jest zapewnienie piersiom maksymalnego podtrzymania. Dobry biustonosz sportowy to znakomita inwestycja zarówno wygląd piersi, jak i ich zdrowie. Taki, który jest odpowiednio zaprojektowany nie pozwala na rozciąganie się skóry, ogranicza wstrząsy o 83%! i niweluje ból. Panache Sport jest przykładem takiego biustonosza. Dostępny w rozmiarach od 60 cm pod biustem i w miseczkqach od B do J. Wykorzystuje on enkapsulację, - czyli umieszczenie każdej piersi w osobnej miseczce. Zapewnia to zarówno dobre podtrzymanie, jak i ładne ukształtowanie każdej z piersi, szczególnie tych w większym rozmiarze, bez efektu ich spłaszczenia.

Doszkalaj się!

Brafitting udowadnia, że duże piersi nie muszą być problemem dla kobiet. Jeśli nie znalazłaś jeszcze odpowiedniego dla siebie biustonosza to zapraszam do mnie!

Obiecuję ci biustonosz, który poprawi wygląd piersi i odciąży kręgosłup, ale przede wszystkim sprawię, że poczujesz się pewną siebie kobietą. Zapisz się na moje szkolenie brafittingowe „Brafitting od podstaw”, organizowane w Warszawie w dniach 27-28.10.2018r. i zgłębij informacje, które pomogą Tobie być sobie sama brafitterką.

Jeśli jednak posiadasz już podstawową wiedzę brafitterską, a chciałabyś poszerzyć ją o informacje z zakresu fizjoterapii, wpływu biustonosza na postawę ciała kobiety i zapobiegania patologiom w obrębie pleców i ramion; jeśli chciałabyś wiedzieć, jak dobrać bieliznę dla Amazonek, dla kobiet po operacji piersi, dla nastolatek, dla kobiet w ciąży i matek karmiących oraz bieliznę sportową to szkolenie „Brafitting Pro” organizowane w Warszawie w dniach 10-11.11.2018r. jest właśnie dla Ciebie.

Na moim blogu w zakładce Szkolenia znajdziesz szczegółowe informacje na temat tych i innych szkoleń dotyczących branży bieliźnianej. W szkoleniach mogą wziąć udział zarówno początkujące jak i zaawansowane brafitterki oraz osoby z poza branży bieliźnianej, chcące zgłębić brafittingową wiedzę.

Twoja Izabela Stanikova

P.S. Podziel się tym wpisem. Być może pomożesz swoim biuściastym przyjaciółkom.

Comments


blog

Cześć, jestem Iza!

Jestem międzynarodowym ekspertem brafittingu z blisko 20-letnim doświadczeniem, autorką książek brafittingowych, zapalonym szkoleniowcem bra-branży, kobietą biznesu i działaczką społeczną...

Archiwum postów

Tagi

bottom of page