top of page

DOTYKAJ=WYGRYWAJ NIE TYLKO W PAŹDZIERNIKU!

Październik, jakby na przekór jesiennym barwom, zaróżowił się na całego ― wszędzie głośno na temat różnego rodzaju aktywności związanych z profilaktyką raka piersi. Przypominają nam o tym chociażby dobre sklepy bieliźniane, media czy profile społecznościowe firm, organizacji i stowarzyszeń związanych z tym tematem. Chciałabym jednak przypomnieć, żeby w dbaniu o piersi nie ograniczać się jedynie do tego miesiąca ― raz w roku. Oczywiście, październik jest świetną „przypominajką” do zrobienia badań USG lub mammografii, ale o zdrowie piersi powinnyśmy dbać również przez pozostałą część roku, ponieważ często zmiany pojawiają się między jednym a drugim zaplanowanym badaniem i jeśli są one zbyt rzadkie, możemy przegapić pierwszy sygnał choroby. Oto najważniejsze profilaktyczne kroki, które zapewnią ci zdrowy i ładny biust.

Krok 1: Profilaktyka zaczyna się od dobrze dobranego stanika!

Noszenie nieodpowiednio dobranego biustonosza może doprowadzić między innymi do dyskomfortu, bólu karku, ramion, pleców, urazów skórnych, a nawet może zagrażać zdrowiu twoich piersi. Mechaniczny ucisk na tkankę piersiową za małej fiszbiny czy miseczki zaburza prawidłowy proces przepływu krwi, co może być przyczyną komplikacji zdrowotnych w tkance piersiowej. Ostrożnie podchodzę do tezy, że źle dobrany stanik może doprowadzić do raka piersi, bo nie ma na to żadnych konkretnych medycznych dowodów, ale jestem przekonana, że bywa przyczyną tworzenia się bolesnych zapaleń i zgrubień w piersiach. Po co zatem doprowadzać do tego stanu nasz biust?

Aby temu zapobiec, należy regularne sprawdzać dopasowanie noszonego biustonosza u brafitterki ― średnio co 6 miesięcy. Niestety, wyniki badań przeprowadzonych w 2015 roku przez moją firmę So Chic, dystrybutora marek Panache, wskazują, że ponad połowa badanych od co najmniej roku nie konsultowała rozmiaru biustonosza