top of page

DOTYKAJ=WYGRYWAJ NIE TYLKO W PAŹDZIERNIKU!

Październik, jakby na przekór jesiennym barwom, zaróżowił się na całego ― wszędzie głośno na temat różnego rodzaju aktywności związanych z profilaktyką raka piersi. Przypominają nam o tym chociażby dobre sklepy bieliźniane, media czy profile społecznościowe firm, organizacji i stowarzyszeń związanych z tym tematem. Chciałabym jednak przypomnieć, żeby w dbaniu o piersi nie ograniczać się jedynie do tego miesiąca ― raz w roku. Oczywiście, październik jest świetną „przypominajką” do zrobienia badań USG lub mammografii, ale o zdrowie piersi powinnyśmy dbać również przez pozostałą część roku, ponieważ często zmiany pojawiają się między jednym a drugim zaplanowanym badaniem i jeśli są one zbyt rzadkie, możemy przegapić pierwszy sygnał choroby. Oto najważniejsze profilaktyczne kroki, które zapewnią ci zdrowy i ładny biust.

Krok 1: Profilaktyka zaczyna się od dobrze dobranego stanika!

Noszenie nieodpowiednio dobranego biustonosza może doprowadzić między innymi do dyskomfortu, bólu karku, ramion, pleców, urazów skórnych, a nawet może zagrażać zdrowiu twoich piersi. Mechaniczny ucisk na tkankę piersiową za małej fiszbiny czy miseczki zaburza prawidłowy proces przepływu krwi, co może być przyczyną komplikacji zdrowotnych w tkance piersiowej. Ostrożnie podchodzę do tezy, że źle dobrany stanik może doprowadzić do raka piersi, bo nie ma na to żadnych konkretnych medycznych dowodów, ale jestem przekonana, że bywa przyczyną tworzenia się bolesnych zapaleń i zgrubień w piersiach. Po co zatem doprowadzać do tego stanu nasz biust?

Aby temu zapobiec, należy regularne sprawdzać dopasowanie noszonego biustonosza u brafitterki ― średnio co 6 miesięcy. Niestety, wyniki badań przeprowadzonych w 2015 roku przez moją firmę So Chic, dystrybutora marek Panache, wskazują, że ponad połowa badanych od co najmniej roku nie konsultowała rozmiaru biustonosza z profesjonalistką. Jak wiesz, rozmiar może ulec zmianie pod wpływem wielu czynników, takich jak zmiany hormonalne, wahania wagi, ciąża bądź menopauza. Dlatego, dla zdrowia piersi, twoich ramion i pleców, dla pożądanego kształtu, dla twojej wygody i dobrego samopoczucia, niezmiernie ważne jest regularne upewnienie się czy noszony biustonosz nadal na ciebie pasuje. Taka porada jest bezpłatna i dostępna w profesjonalnych salonach brafittingowych, których adresy znajdziesz na www.panache.pl.

Oto krótki przewodnik po zagadnieniach, na które powinnaś zwrócić uwagę, chcąc poprawnie dobrać biustonosz.

reCYCling – utylizacja niechcianych staników

Pozbądź się sentymentów, które każą̨ ci trzymać w domu stare, nieużywane biustonosze, które zabierają jedynie miejsce w twojej szufladzie. Marka Panache daje ci doskonały pretekst do generalnych porządków twojej bieliźniarki poprzez oddanie ich do reCYClingu, do najbliższego sklepu, który uczestniczy w kampanii „Dotykam=Wygrywam” (adresy na www.dotykamwygrywam.pl). Oddane biustonosze będą utylizowane przez firmę 3R Recycling Solutions. Całościowy zysk będzie zaś przekazany na wsparcie działań stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny na rzecz walki z rakiem piersi. Oprócz wsparcia szczytnego celu jest też dodatkowa korzyść finansowa ― za każdy oddany stanik otrzymasz KUPON O WARTOŚCI 20 zł na zakup nowego, wygodnego i dobrze dopasowanego do twoich aktualnych kształtów biustonosza z oferty marek Panache.

Krok 2: Nie bój się dotykać swoich piersi!

Szacuje się, że ponad połowa Polek deklaruje wykonywanie samobadania piersi, lecz zaledwie 20% z nich robi to regularnie. Główną przyczyną zaniedbania jest niewiedza. Rzadko która kobieta wie, jak poprawnie wykonać taką kontrolę. Zastanówmy się, co by było, gdyby każda z nas przechodziła obowiązkowe szkolenie z samobadania piersi już na etapie szkoły średniej? Pragnę wierzyć, że dzięki temu mogłybyśmy nauczyć się dobrych nawyków od młodych lat, w wyniku czego wykonywanie takiego samobadania byłoby czymś naturalnym, przed czym nie miałybyśmy strachu, a procent umieralności na raka piersi w naszym kraju byłby na znacząco niższym poziomie.

Jeśli zaliczasz się do tych kobiet, które nie wiedzą, jak przeprowadzić takie badanie, poniżej znajdziesz krótki przewodnik na ten temat.

Badaj piersi najlepiej raz w miesiącu, między 6. a 9. dniem cyklu. Gdy zauważysz jeden z poniższych niepokojących sygnałów, koniecznie udaj się do lekarza. Pamiętaj: nie każdy guzek jest rakiem! Rak piersi wcześnie wykryty jest uleczalny. DOTYKAJ=WYGRYWAJ, NIE ZWLEKAJ!

Zacznij od samobadania piersi przed lustrem:

1. Unieś obie ręce do góry i sprawdź, czy nie widzisz zmian w kształcie piersi lub kolorze skóry. Zaobserwuj, czy skóra się nie marszczy, a brodawki nie są wciągnięte.


2. Oprzyj ręce na biodrach i przeprowadź takie same obserwacje.

3. Ściśnij kolejno brodawki i przyjrzyj się, czy nie wycieka z nich wydzielina.

Następnie kontynuuj samobadanie piersi pod prysznicem, na namydlonej skórze, abyś łatwiej mogła wyczuć ewentualne zmiany:


1. Lewą rękę połóż z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi. Zaczynając od obojczyka i kierując się wokół piersi, przesuwaj palce do jej środka, naciskając trzema środkowymi i zataczaj drobne kręgi wokół piersi. Staraj się nie ominąć żadnego miejsca.

2. Zbadaj również prawą ręką lewą pachę, by sprawdzić, czy węzły chłonne nie są powiększone.


3. Tak samo skontroluj drugą pierś i pachę. Sprawdź, czy nie wyczuwasz zgrubień lub guzków.

Możesz również przeprowadzić samobadanie piersi po kąpieli, leżąc w łóżku:

1. Połóż się płasko na łóżku, bez poduszki. Pod lewy bark wsuń zwinięty w rulon ręcznik, a lewą rękę włóż pod głowę. Trzema środkowymi palcami prawej ręki zbadaj lewą pierś. Wykonuj te same ruchy jak pod prysznicem. Powtórz to samo z drugą piersią.

2. Leżąc, zbadaj lewą ręką prawą pachę, potem prawą ręką lewą pachę.

Rodzaje ruchów przy samobadaniu piersi

Ruchy będące koncentrycznymi okręgami − zacznij od zatoczenia największego koła po obwodzie piersi, wykonując przy tym trzema środkowymi palcami małe kółka i przesuwając je ruchem spiralnym, zgodnie z ruchem wskazówek zegara aż do brodawki.

Ruchy promieniste − podziel pierś na tarczę zegara i zataczając niewielkie koła, przesuwaj trzy środkowe palce od brodawki w kierunku godziny 12:00, a następnie 1:0, 2:0, 3:0 itd. W ten sposób zbadaj całą pierś.

Ruchy w górę i w dół − podziel pierś na pionowe pasy i przesuwaj po nich trzema środkowymi palcami na przemian do góry do dołu, zataczając małe koła.

O profilaktyce coraz głośniej!

20 lat temu z wielkim trudem, wstydem i nieśmiałością mówiono w mediach o sprawach zdrowia intymnego kobiety. Agata Młynarska w programie „Świat Kobiet” w TVP2 po raz pierwszy otwarcie nazwała sprawy po imieniu. Sformułowania, takie jak rak piersi, rak szyjki macicy, z czasem zaczęły być oswajane.

W dzisiejszych czasach w Polsce media nie boją się już mówić o raku piersi. Dzięki kampaniom, takim jak Dotykam=Wygrywam, promującym profilaktykę zdrowia piersi media coraz chętniej zajmują głos w tym ważnym temacie. Również gwiazdy nie pozostają obojętne i z chęcią dają własny przykład, promując tą ważną ideę. Zapraszam cię do obejrzenia dwóch krótkich filmów z Beatą Sadowską i z Pauliną Smaszcz-Kurzajewską, w których bohaterki tłumaczą, dlaczego wspierają walkę o zdrowe piersi.

Nie tylko one wspierają profilaktykę zdrowia piersi. Podczas spotkania poświęconego inauguracji mojej książki „Brafitting. Lifting piersi bez skalpela” postanowiłam wykorzystać zainteresowanie mediów obecnością tam znanych osób do nagłośnienia kampanii Dotykam=Wygrywam, której jestem pomysłodawczynią i którą organizuję przy wsparciu polskich sklepów brafittingowych już szósty rok z rzędu. Ze względu na fakt, że książka jest w pełni poświęcona dbaniu o zdrowie piersi i jednym procentem ze sprzedaży wspiera stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny w działaniach związanych z walką z rakiem piersi, pomysł połączenia tych obu wydarzeń pojawił się naturalnie

Ilona Felicjańska poprowadziła spotkanie autorskie mojej książki. Podkreślała, jak ważną rolę w życiu kobiety odgrywa profilaktyka zdrowia piersi.

Goście z zainteresowaniem przysłuchiwali się dyskusji o tym, co możemy zrobić, by zadbać o zdrowie naszych piersi.

Spodobał się on ambasadorkom kampanii „Dotykam=Wygrywam”, które przybyły na spotkanie ze swoimi starymi biustonoszami i, by dać przykład innym Polkom, oddały je do reCYClingu. Wśród gwiazd, które wsparły tę ideę, znalazły się: Ilona Felicjańska, Daria Widawska, Elżbieta Romanowska, Aleksandra Kisio, Anna Gzyra-Augustynowicz, Anna Iberszer, Katarzyna Krupa i Agnieszka Ludwisiak.

Elżbieta Romanowska

Ilona Felicjańska

Anna Iberszer

Anna Gzyra-Augustynowicz

Aleksandra Kisio

Agnieszka Ludwisiak

Kampania Dotykam=Wygrywam potrwa jeszcze do końca tego miesiąca. Jeśli zatem nie wsparłaś jej jeszcze uczestnictwem w reCYClingu, to bardzo gorąco cię do tego namawiam! Więcej na ten temat znajdziesz na www.dotykamwygrywam.pl.

blog

Cześć, jestem Iza!

Jestem międzynarodowym ekspertem brafittingu z blisko 20-letnim doświadczeniem, autorką książek brafittingowych, zapalonym szkoleniowcem bra-branży, kobietą biznesu i działaczką społeczną...

Archiwum postów

Tagi

bottom of page