top of page

Czy plecy mogą boleć od ciężaru piersi?

Brafittingiem zajmuję się od 15 lat. Bazując na moim zawodowym doświadczeniu pracy z tysiącami kobiet, czy na osobistym, gdyż jestem biuściastą kobietą, z pełnym przekonaniem stwierdzam, że dobrze dobrany biustonosz odrywa kolosalną rolę w zapewnieniu kobiecie komfortu funkcjonowania i ograniczenia bólu pleców.

Coraz częściej jestem proszona o wypowiedź na temat tego, czy plecy mogą boleć od ciężaru piersi. W związku z tym tematem ostatnio uczestniczyłam w rozmowie w programie Pytanie na Śniadanie. Możesz obejrzeć ją klikając w poniższe zdjęcie.

Najczęstszym błędem popełnianym przy doborze biustonosza jest wybór za luźnego rozmiaru pod biustem i za małych miseczek. W tak dobranym biustonoszu, w którym tylny pas obwodu unosi się do góry, zachodząc na łopatki, nie ma mowy o właściwym podtrzymaniu piersi. W zamian będą one wisieć, bo ich podtrzymanie opierać się będzie wyłącznie na ramiączkach, które będą o sobie przypominać boleśnie wbijając się w ramiona.

Pamiętajmy, że w prawidłowo dobranym biustonoszu 80% podtrzymania powinno pochodzić ze stabilnie dobranego pasa obwodu biustonosza, a nie z ramiączek. One pełnią jedynie funkcję wspomagającą, dając wsparcie w 15-20%. Tylny pas obwodu powinien być tak dopasowany, aby nie przemieszczał się na plecach. Powinien być umiejscowiony mniej więcej na jednym poziomie z dołem miseczek znajdujących się z przodu, pod łopatkami, a nie zachodzić na nie.

W źle dobranym biustonoszu niewłaściwie podtrzymane piersi pociągają barki w dół, doprowadzając do zaokrąglenia pleców, czego rezultatem jest garbienie się. Dość często za luźny pas obwodu biustonosza idzie w parze z za małymi miseczkami, które sprawiają, że kobiety z większym biustem obawiają się wyprostowania, bo może to doprowadzić do wybrzuszeń piersi ponad górną krawędź za małych miseczek. Tak więc, aby to nie nastąpiło, zaczynają się garbić.

Zmiany mogące powstać́ w posturze ciała na skutek pociągania tkanek klatki piersiowej.

Rys: www.joannatokarska.pl

Właścicielki małych piersi również są narażone na problemy związane z nabytymi wadami postawy, gdyż większość z nich popełnia podobny błąd, co kobiety z większymi piersiami – wybierają za luźny pas obwodu biustonosza, który zamiast stabilnie utrzymać miseczki na ciele, powoduje ich przemieszczanie się, co doprowadza do ograniczonej swobody ich ruchów. Przyjmują one postawę zamkniętą, zaczynają się garbić, zabezpieczając się przed podjeżdżaniem dolnej części miseczek na piersi.

Oto krótki przewodnik, na co należy zwrócić uwagę przy dopasowaniu biustonosza. Jeśli chcesz zgłębić wiedzę to zapraszam do lektury mojej książki „Brafitting. Lifting piersi bez skalpela” oraz do moich szkoleń brafittingowych.

U kobiet skarżących się na bóle pleców, które przez lata nosiły źle dopasowane biustonosze, kolejnym ważnym elementem wpływającym na zdrowie oraz poczucie fizycznego i psychicznego komfortu jest ― oprócz prawidłowo dobranego biustonosza ― odpowiednia fizjoterapia. Joanna Tokarska, fizjoterapeutka zajmująca się głównie pacjentami ze schorzeniami układu nerwowego, a prywatnie kobieta uroczo biuściasta, zaangażowała się mocno w proces szerzenia wiedzy na temat brafittingu wśród fizjoterapeutów, która podzieliła się swoją wiedzą w mojej książce „Brafitting. Lifting piersi bez skalpela”, tak komentuje tę sytuację: „Właściwa bielizna nie tylko uniesie i podtrzyma samą pierś, ale również odciąży plecy, co w konsekwencji stworzy warunki do rozpoczęcia pracy nad właściwą posturą. Jednak sam stanik nie do końca rozwiąże problem”.

W 1979 roku dr Janda opisał zjawisko określane popularnie jako „wdowi garb”. Jednostka ta charakteryzuje się brakiem równowagi w napięciu mięśni górnego tułowia i barków. Skutkuje charakterystyczną postawą ciała, w której głowa i barki są wysunięte ku przodowi, a górna część pleców nadmiernie zaokrąglona. Joanna potwierdza, że kobiety posiadające duże piersi częściej cierpią z powodu „wdowiego garbu”.

Joanna Tokarska demonstruje wdowi garb podczas mojego szkolenia Brafitting Pro.

Z Joanną niedawno przeprowadziłam transmisję live, podczas której połączyłyśmy naszą wiedzę, by wyjaśnić,co pod wzgledem brafittingowym i fizjoterapeutycznym należy zrobić, by uchronić się przed bólem pleców. Obejrzyj ją klikając na poniższe zdjęcie:

Poprosiłam naszą fizjoterapeutkę o przygotowanie na cele mojej książki zestawu ćwiczeń zaprojektowanych z myślą o kobietach, które chcą się zatroszczyć o ten aspekt swojego zdrowia, jakim jest utrzymanie lub powrót do prawidłowej postawy. Postanowiłam podzielić się tymi informacjami także i na moim blogu. Według pani Joanny „ćwiczenia te stanowią pierwszy krok na drodze do uzyskania dobrego samopoczucia i kontroli nad własnym ciałem. Możesz je wykonywać o każdej porze dnia, także siedząc przy biurku!”

Ćwiczenie 1.Kontroluj stres ― 5 powtórzeń

Podciągnij barki w kierunku uszu i powoli opuść do pozycji neutralnej. Kluczem do tego ćwiczenia jest powolne opuszczanie barków, co pozwala spiętym zazwyczaj grupom mięśniowym „nauczyć się” regulacji napięcia w kierunku rozluźnienia. To właśnie tę umiejętność mięśnie tracą najszybciej pod wpływem długotrwałych obciążeń oraz stresu. Jeżeli połączysz opuszczanie barków ze spokojnym wydechem powietrza, efekt będzie podwójny.

Ćwiczenie 2.Otwórz się ― 5 powtórzeń

Zacznij od skręcenia ramion do wewnątrz tak, aby kciuki skierowane były w stronę ud, pochyl głowę i wypchnij górną część pleców do tyłu. Z tej pozycji równocześnie odkręć ramiona na zewnątrz, wypchnij klatkę piersiową w przód i lekko unieś głowę. Prawdopodobnie poczujesz w chęć zaczerpnięcia głębszego wdechu. Zrób to. Twoje ciało wie, co robi.

Najważniejszym elementem tego ćwiczenia jest rotacja w stawach barkowych, czyli odkręcanie ramion na zewnątrz. Ten ruch ulega ograniczeniu podczas długotrwałego przyjmowania „pozycji zamkniętych”, na przykład w pracy biurowej.

Ćwiczenie 3.Moc jest z tobą ― 5 powtórzeń

Podobnie jak w poprzednim ćwiczeniu wypchnij górną część pleców do tyłu i pochyl głowę. Dodatkowo wyciągnij przed siebie ręce, jak najdalej w przód. W tej pozycji podczas wdechu otwórz szeroko ręce, wypchnij klatkę piersiową w przód i lekko unieś głowę.

To szczególne ćwiczenie ― oprócz wartości fizycznych, jak poprawa ruchomości klatki piersiowej czy ramion, oddziałuje bowiem na sferę psychiki. Udowodniono, że samo przyjmowanie postawy otwartej i zwycięskiej wpływa pozytywnie na samoocenę, co przekłada się na zachowanie, a następnie na to, jak postrzegają cię inni. Warto to wykorzystać na przykład przed ważnym wystąpieniem czy stresującym spotkaniem.

Ćwiczenie 4.Motion is lotion― 5 powtórzeń na każdą stronę (w sumie 10)

Wyciągnij ręce na boki. Odwróć głowę w stronę prawej ręki, a samą rękę ustaw dłonią do góry. Lewa ręka w tym czasie jest odkręcona kciukiem w dół. Wychyl się do boku tak, jakbyś chciała sięgnąć jeszcze dalej w prawo. Z tej pozycji równocześnie odwróć głowę i ręce i pochyl się w lewo. Dzięki rotacjom i wychyleniu, które wykonujesz w tym ćwiczeniu, wszystkie tkanki w górnej części Twojego tułowia i kończyn są ślizgane względem siebie. To tak, jakbyś oliwiła najważniejszą maszynę, jaką jest Twoje ciało. Umiejętność szczególnie przydatna, gdy po kilku godzinach pracy czujesz sztywność okolicy karku, pleców, a nawet nadgarstków.

Ćwiczenie 5.Oddech spokoju ― 5 oddechów

Stań wyprostowana. Spleć ręce z tyłu za biodrami, wypchnij klatkę piersiową do przodu. Pozostając w tej pozycji, wykonaj 5 spokojnych oddechów. Postaraj się każdy wydech wydłużyć przynajmniej do 6 sekund. Do liczenia najłatwiej wykorzystać sposób spadochroniarzy polegający na wymawianiu w myślach liczb: 121, 122, 123… Ćwiczenie pomoże poprawić wydolność oddechową, co przełoży się na dotlenienie całego ciała, a także na kondycję.

W dniach 15-16.06 Joanna będzie jednym z ekspertów podczas mojego szkolenia Brafitting Pro, które będzie odbywać się w Warszawie. Jeśli jesteś brafitterką zainteresowaną rozwinięciem swoich kompetencji z zakresu lepszego doradztwa brafittingowego, gorąco zapraszam do zapisów.

Jest to intensywny kurs, idealny dla brafitterek na co dzień pracujących w branży bieliźnianej, które odczuwają potrzebę pogłębienia wiedzy na temat wymagań dotyczących dopasowania biustonosza dla kobiet ze skoliozą, jak również specjalistycznych produktów bieliźnianych, w tym biustonoszy pooperacyjnych, biustonoszy dla kobiet ciężarnych, matek karmiących, biustonoszy sportowych oraz dla nastolatek.

Do zobaczenia na szkoleniu.

Wasza Izabela Stanikova :)

Commentaires


blog

Cześć, jestem Iza!

Jestem międzynarodowym ekspertem brafittingu z blisko 20-letnim doświadczeniem, autorką książek brafittingowych, zapalonym szkoleniowcem bra-branży, kobietą biznesu i działaczką społeczną...

Archiwum postów

Tagi

bottom of page