top of page

Czy plecy mogą boleć od ciężaru piersi?

Brafittingiem zajmuję się od 15 lat. Bazując na moim zawodowym doświadczeniu pracy z tysiącami kobiet, czy na osobistym, gdyż jestem biuściastą kobietą, z pełnym przekonaniem stwierdzam, że dobrze dobrany biustonosz odrywa kolosalną rolę w zapewnieniu kobiecie komfortu funkcjonowania i ograniczenia bólu pleców.

Coraz częściej jestem proszona o wypowiedź na temat tego, czy plecy mogą boleć od ciężaru piersi. W związku z tym tematem ostatnio uczestniczyłam w rozmowie w programie Pytanie na Śniadanie. Możesz obejrzeć ją klikając w poniższe zdjęcie.

Najczęstszym błędem popełnianym przy doborze biustonosza jest wybór za luźnego rozmiaru pod biustem i za małych miseczek. W tak dobranym biustonoszu, w którym tylny pas obwodu unosi się do góry, zachodząc na łopatki, nie ma mowy o właściwym podtrzymaniu piersi. W zamian będą one wisieć, bo ich podtrzymanie opierać się będzie wyłącznie na ramiączkach, które będą o sobie przypominać boleśnie wbijając się w ramiona.

Pamiętajmy, że w prawidłowo dobranym biustonoszu 80% podtrzymania powinno pochodzić ze stabilnie dobranego pasa obwodu biustonosza, a nie z ramiączek. One pełnią jedynie funkcję wspomagającą, dając wsparcie w 15-20%. Tylny pas obwodu powinien być tak dopasowany, aby nie przemieszczał się na plecach. Powinien być umiejscowiony mniej więcej na jednym poziomie z dołem miseczek znajdujących się z przodu, pod łopatkami, a nie zachodzić na nie.