top of page

Dlaczego Victoria’s Secret zamyka 53 sklepy?


Żródło: www.hallomagazine.com

Przedstawiciel L Brands, firmy matki Victoria’s Secret, potwierdził, że w USA w 2019 roku zostanie zamkniętych aż 53 sklepy. Bazując na danych otrzymanych z CNN, zamknięcie takiej ilości sklepów jest rezultatem spadku sprzedaży odnotowanym za 2018 rok.

Co w Polsce wiemy na temat tej marki? Na pewno to, że biustonosze, które oferuje są maksymalnie push up’owe - a wiemy to wszystko dzięki bardzo widocznym strategiom marketingowym marki, a mianowicie dzięki "Aniołkom", czyli wybranej grupie idealnie proporcjonalnych rzeczniczek marki. To one, sprzedają nam marzenie - sen, w którym wyglądamy tak samo jak one, wystarczy tylko, że założymy na siebie ten sam biustonosz, który one noszą.

Prawda jest taka, że oferta produktowa, którą marka dysponuje jest bardzo ograniczona pod względem rozmiarowym. Miseczki biustonoszy w Victoria’s Secret dochodzą maksymalnie do amerykańskiego rozmiaru DDD, co jest mniej więcej odpowiednikiem brytyjskiej miseczki E i polskiej miseczki F. Badania, które w zeszłym roku udało mi się przeprowadzić z polskimi sklepami brafittingowymi, pokazały, że ponad 60 % Polek ma pełne lub obfite piersi, a to oznacza, że nie będą w stanie znaleźć dla siebie odpowiedni biustonosz w ofercie marki.

Wiele przyczyn mogło wpłynąć na podjęcie decyzji o zamknięciu tylu sklepów, ale bazując na mojej znajomości produktów tego znanego brandu uważam, że mocno ograniczona oferta rozmiarowa oferowana przez VS dyskwalifikuje spore grono potencjalnych klientek z noszenia ich produktów, co wpływa na to, że nie zostawią one tam swoich pieniędzy.

Brafitting w Victoria’s Secret

Spójrz, jak próbowano mi dobrać rozmiar w londyńskim salonie VS.

Miseczki są ewidentne za małe. Fiszbiny na mostku (środkowej części łączącej miseczki ze sobą) zamiast gładko przylegać do klatki piersiowej, odstają od niej, bo zbyt duże piersi próbując wypełnić zbyt małą pojemność miseczek, odpychają biustonosz od ciała, powodując odstawanie mostka.

Tylny pas obwodu biustonosza jest za luźny, co powoduje, że cały ciężar piersi jest „noszony” przez wbijające się ramiączka. Dobrze dopasowany pas obwodu powinien być wypoziomowany z dołem fiszbin umieszczonych z przodu. Może nawet być umieszczony niżej niż one. Nie powinien jednak znajdować się wyżej i zachodzić na łopatki. Wtedy nie zapewni właściwego dopasowania, nie ustabilizuje miseczek na ciele i nie potrzyma piersi.

Dobrano mi o wiele za duży w obwodzie i za mały w miseczce rozmiar 34DDD, odpowiednik polskiego 75F.

A oto biustonosz, w któym do nich przyszłam - Jasmine z Panache w brytyjskim rozmiarze 65GG, mniej więcej odpowiednik polskiego 65J. Prosiłam, aby brafitterka dobrała mi taki, który bedzie podobnie leżał. Niestety, z bardzo organiczoną ofertą rozmiarową nie była w stanie sprostać temu zadaniu. Po szerszą relację z tej konsultacji zapraszam tu.

Z tego, co widzę na stronach marki, nawet przy prezentacji swoich produktów na modelkach o idealnych kształtach marka nie dba o to, aby były one odpowiednio dobrane.

Poniższe zdjęcia pokazują za małą miseczkę. Poznasz ją po wbijaniu się zbyt małej fiszbiny w tkankę piersiową pod pachą oraz po krawędzi miseczki, która nie obejmuje w pełni piersi pod pachą i powoduje wbijanie się krawędzi miseczki w tkankę piersiową. Za małą miseczkę poznasz też po tym, że w centralnej części biustonosza fiszbina także zachodzi na piersi, zamiast być umieszczona pomiędzy nimi i gładko przylegać do mostka. W dobrze dobranym biustonoszu fiszbina nie powinna mieć żadnego kontaktu z tkanką piersiową. Powinna okalać piersi u ich podstawy i nie powodować żadnego bólu.

źródło: www.victoriassecret.com

źródło: www.victoriassecret.com

źródło: www.victoriassecret.com

Czym więc powinny charakteryzować się biustonosze, aby nie dyskryminowały znacznej części kobiet i odpowiadały wymaganiom ich różnorodnych ciał?

Rozmiary biustów Polek

Duże biusty to nie mniejszość kobiet. Wręcz przeciwnie. Bazując na zebranych wynikach sklepów brafittingiwych, pełnym biustem poszczycić się może w Polsce niemal 43% pań. Dodatkowo ponad 18 % ma biust obfity. Okazuje się zatem, że ponad 60% płci pięknej ma duży biust*. Dobór biustonosza właśnie dla takich piersi wymaga szerszej gamy rozmiarowej i produktów, które są o wiele bardziej wyspecjalizowane niż te, oferujące miseczki A-C.

Kobiety o dużych piersiach powinny dobierać biustonosze, które posiadają trzy supermoce:

  • dużą dostępność rozmiarową - by móc dopasować go idealnie do każdej kobiecej figury

  • odpowiednią konstrukcję, która utrzyma biust w odpowiednim miejscu, zapewniając jego ukształtowanie

  • atrakcyjny wygląd - nic bowiem nie dodaje kobiecie tak pewności siebie, jak piękna bielizna.

Duży biust - co to znaczy?

Nie jest tak, jak głosi powszechna opinia, że biust powyżej miseczki D jest ogromny. Wielkość piersi to nie tylko literowy symbol miseczki. Pamiętać należy, że rozmiar piersi określają dwie wartości: pierwsza to wymiar pod biustem określany liczbą, czyli pas obwodu biustonosza, druga zaś jest rozmiarem miseczki i określa się ją literą. Pojemność miski zależy zatem od tego, jaki jest rozmiar pod biustem, z którym miseczka jest połączona. Miseczka D umieszczona na staniku z obwodem 65 będzie więc o 4 rozmiary mniejsza niż miseczka D przy obwodzie 85 cm. Każde zmniejszenie czy powiększenie rozmiaru pasa obwodu biustonosza oznacza wzrost lub spadek rozmiaru miseczki o jeden.

65D 70C 75B

Rozmiar miseczki 65D zmieści piersi takiej samej wielkości co 70C i 75B. Pojemność miseczki jest ta sama, ale rodzaj uzyskanego podtrzymania i zebrania biustu będzie się różnił. Diabeł tkwi w szczególe. W tym właśnie tkwi różnica pomiędzy biustonoszem, który pasuje „mniej więcej”, a tym, który jest dopasowany idealnie.

Polki, które nie korzystały z usług brafittingu noszą najczęściej źle dobrany rozmiar "75B", podczas gdy powinny nosić 70D-E lub 65E-F. Piersi mieszczące się w miseczce A-B-C można zaklasyfikować do małych piersi, D-DD-E to piersi średnie, natomiast F-FF-G -pełne. O piersiach obfitych mówimy wtedy, gdy są powyżej miseczki G.

Powód do szczęścia, czy niemały problem?

Na duże piersi narzekamy, choć powinny być powodem do dumy. Z doświadczenia wiem, że problemem natury estetycznej, a nawet zdrowotnej okazuje się nie tyle rozmiar piersi, ale nieprawidłowo dobrany biustonosz. Na skórze, zwłaszcza latem pojawiają się pod piersiami zmiany odparzeniowe, a także otarcia, spowodowane zbytnim naciaganiem ramiączek, czy nieodpowiednio dobraną, za małą miseczką, wbijającą się fiszbiną w tkankę piersiową. To zaś może doprowadzić do infekcji zarówno bakteryjnych, jak i grzybiczych. Jeżeli sytuacja nie zostanie w porę opanowana, mogą powstać nieestetyczne blizny i przebarwienia na skórze.

Bardzo duże piersi są dodatkowo ciężkie i stanowią obciążenie dla kręgosłupa. Panie mające takie biusty narzekają na bóle pleców, wady postawy, a to prowadzić może do zwyrodnień i chorób kręgosłupa. Odpowiada za to zwiększone i przewlekłe napięcie mięśni przykręgosłupowych. Ale to nie wszystko. Źle dobrany biustonosz może powodować wrzynanie się pod wpływam ciężaru piersi ramiączek, co prowadzi do ucisku mięśni i naczyń krwionośnych. To zaś skutkować może bólami karku, barków, szyi i głowy. Co zmieni dobrze dopasowany biustonosz? Wiele. Pomoże on bowiem odciążyć kręgosłup i przez to może zmniejszyć jego bóle, uchronić piersi przed wstrząsami w czasie np. ćwiczeń fizycznych i zmniejszyć ryzyko opadania piersi.

Osobiście radzę połączyć dobroczynne działanie brafittingu z zabiegami fizjoterapetycznymi. Rewelacyjne porady z zakresu tej drugiej dziedziny daje Joanna Tokarska, należąca do grona moich ekspertów, którzy udpstepnili swoją fachową wiedzę na potrzeby stworzenia mojej książki „Brafitting. Lifting piersi bez skalpela”. Jeśli jeszcze nie masz tej książki, zachęcam do zakupu. Znajdziesz w niej szczegówłowy instruktaż ćwiczeń zaprojektowany przez Joannę Tokarską, które pomogą poprawić postawę i napięcie górnych partii ciała oraz „otworzą” Twoją klatkę piersiową. Joanna będzie także jednym z ekspertów podczas prowadzonego przeze mnie w czerwcu szkolenia Brafitting Pro. Więcej na jego temat znajdziesz tutaj.

Źródło: www.joannatokarska.pl

Biustonosz idealny

Jestem ogromną orędowniczką tego, by kobiety z pełnym biustem wybierały biustonosze z bardziej zabudowanymi pasami obwodów biustonoszy. Im większy biust, tym szerszy (bardziej zabudowany) obwód pod biustem. To on bowiem stanowi główne rusztowanie, "noszące" piersi. Ramiączka są tylko dodatkiem, pomocą, które zapewniają jedynie 15-20% podtrzymania.

Ważny jest także użyty materiał. Najlepszy jest ten, który cechuje się stabilnością, jest wytrzymały, no i przyjazny dla skóry. Biustonosz podtrzymujący większe piersi ma "cięższe zadanie", gdyż wywiera on na skórę większy nacisk niż ten przeznaczony na mniejsze biusty. Ważna jest elastyczność obwodu. Im bardziej rozciągliwy materiał, tym mniejszą podporą będzie dla naszego biustu. Po kilku praniach okaże się konstrukcją słabo podtrzymującą piersi, których ciężar będzie ciągnął go w dół.

Istotna jest też jakość ramiączek. One też nie mogą być zbyt elastyczne, wręcz przeciwnie. Powinny być sprężyste i mięsiste. Nie mogą być też zbyt wąskie, ani szerokie. Ramionom wygodne dopasowanie zapewnią takie o szerokości około 18-20 mm.

W Polsce dopiero od 15 lat dostępna istnieje pełna rozmiarówka biustonoszy, czyli te od 60 cm w obwodach i miseczce brytyjskiej K (polskie O). Co warte zaznaczenia, większość z nich nie są wcale nietypowymi wielkościami piersi! Jeśli dotychczas nosiłaś biustonosze, które nie były właściwie dopasowane to przy wyborze tego pierwszego, dobrze dopasowanego biustonosza warto zasięgnąć rady profesjonalistki, czyli brafitterki. Przecież tu chodzi o nasz wygląd, samopoczucie i zdrowie. Adresy sklepów brafittingowych w waszej okolicy odnajdziecie na www.panache-lingerie.com w wyszukiwarce znajdującej się w zakładce Sklepy. Dobrze dobrany biustonosz, zbiera piersi, odpowiednio je kształtuje i dodaje pewności siebie. Po kilku miesiącach noszenia dobrze dobranego biustonosza wygląd i kondycja piersi znacząco się poprawia, a nasza samoocena winduje w górę.

Dobieramy stanik do dużego biustu

Przy wyborze biustonosza najważniejsze jest dobranie obwodu pod biustem! Trzeba pamiętać – wiem, powtarzam to za każdym razem, i będę do znudzenia - że to nie ramiączka podnoszą piersi. Czyni to właśnie dobrze dobrany obwód biustonosza. Musi stabilnie i wygodnie okalać ciało, by podtrzymać biust i wyeksponować ładnie zebrany dekolt. Skąd mamy wiedzieć, że pas obwodu jest dobrze dobrany? Będzie taki, gdy nie będziemy odczuwały ucisku, który uniemożliwi swobodne oddychanie, a zarazem nie będzie się on podnosił do góry i zachodził na łopatki bez względu na czynności, które wykonujemy. Sięganie na górną półkę czy schylanie się - powinno nie stanowić dla naszego biustonosza problemu. W dobrze dobranym staniku, tylny pas obwodu biustonosza jest wypoziomowany z dołem fiszbin umieszczonych z przodu. One są rodzajem fundamentu, który podtrzymuje piersi i zakotwicza miseczki biustonosza na klatce piersiowej.

Za luźny obwód biustonosza

Dobrze dobrany obwód biustonosza

Miseczki nie powinny kreować efektu wybrzuszeń nad ich górną krawędzią, czy pod pachą, lecz całkowicie okalać piersi. Jeśli czujemy, że fiszbiny wbijają się pod pachą - jest to oznaką, że miseczka jest za mała. Taki wbijający się fiszbin jest nie tylko niewygodny, ale także może nam przysporzyć problemów zdrowotnych, gdyż może blokować przepływ limfy i tym samym sprzyjać gromadzeniu się toksyn w miejscu ucisku, które nie mogą być swobodnie odprowadzane. To może skutkować powstawaniem zgrubień i guzków.

Za mała miseczka

Dobrze dobrana miseczka

Ważną rzeczą jest także dopasowanie mostka biustonosza, będącego centralną jego częścią, łączącą ze sobą miseczki. Część ta powinna przylegać do ciała. Jeśli tak się nie dzieje i odstaje – przeważnie potrzebny jest nam większy rozmiar miseczek, ponieważ zbyt duża, niemieszcząca się w miseczce pierś odsuwa biustonosz od klatki piersiowej, tworząc lukę na środku klatki piersiowej, pod mostkiem stanika. U kobiet z wklęsłą lub wypukłą budowę klatki piersiowej, pomimo dobrze dobranego rozmiaru, mostek stanika może odstawać. W takim wypadku należy sięgnąć po biustonosze z nisko zabudowanym mostkiem typu plunge.

Za mała miseczkaq powowująca odstawanie mostka biustonosza.

Dobrze dopasowana miseczka, w ktorej mostek przylega gładko do klatki piersiowej.

Nie zapominajmy o ramiączkach. Powinny być wyregulowane tak, by były dopasowane i wygodne. Właściwie dopasowane odpowiadają za podtrzymanie biustu w 15-20%. Nie pełnią zatem głównej roli. Jeśli jednak powodują ból i zostawiają na ciele czerwone ślady są znakiem, że obwód stanika jest zbyt luźno dopasowany i to one - zbyt mocno naciągnięte przejęły główną rolę w "noszeniu" biustu. Należy zatem wybrać mniejszy rozmiar pasa obwodu.

Wbijające się ramiączka, które wystepują przy za luźnie dobranym pasie biustonosza.

Dobrze wyregulowane ramiączka stanowiące jedynie dodatkowe wsparcie w podtrzymaniu piersi.

Idealny biustonosz powinien zatem:

  • być w dobrym rozmiarze

  • posiadać solidną konstrukcję

  • mieć odpowiedni krój

  • mieć mocne, wygodne ramiączka

  • być uszyty z materiałów mało elastycznych, trwałych, ale przyjaznych dla skóry.

Twoja Izabela Stanikova

P.S. Będzie mi niezmiernie miło, jak podzielisz się tym wpisem. Być może pomożesz swoim biuściastym przyjaciółkom w odnalezieniu komfortu płynącego z noszenia dobrze dopasowanego biustonosza.

*dane pochodzą z badania zrealizowanego w 60 salonach brafittingowych w Polsce w sierpniu 2018 r.

blog

Cześć, jestem Iza!

Jestem międzynarodowym ekspertem brafittingu z blisko 20-letnim doświadczeniem, autorką książek brafittingowych, zapalonym szkoleniowcem bra-branży, kobietą biznesu i działaczką społeczną...

Archiwum postów

Tagi

bottom of page