top of page

Supermodelka Plus Size na sportowo. Jak dobrać biustonosz sportowy?

W środę 11.10 został wyemitowany sportowy odcinek programu Supermodelka Plus Size, w którym uczestniczyłam jako ekspert brafittingu Panache. Tym razem doradzałam uczestniczkom programu, na co należy zwracać uwagę przy doborze biustonosza sportowego, abyśmy w czasie uprawiania sportu mogły w 100% skupić się na poprawnym wykonywaniu ćwiczeń, a nie na ciągłym poprawianiu biustonosza czy upychaniu w niego wypływających piersi.

Oto kilka z moich porad, które wykorzystano w programie.

Tak prezentowały się już biusty dziewczyn podczas treningu cheerleaderskiego – kolorowo i odpowiednio podtrzymane biustonoszem Panache Sport :)

Zdjęcia: Polsat/ Krystian Szczęsny

Nikogo nie dziwi, że, aby efektywnie, bezpiecznie i komfortowo uprawiać sport, trzeba mieć odpowiednio dobrane obuwie sportowe. Pomaga ono uniknąć ewentualnych kontuzji i urazów. Ale w ruchu pozostaje całe nasze ciało, w tym również piersi − dlatego równie istotne jest ćwiczenie w dobrze dopasowanym, zarówno pod względem konstrukcji, jak i rozmiaru, biustonoszu sportowym.

Zdjęcia: Polsat/ Krystian Szczęsny

Piersi, bez względu na to, czy są małe, czy duże, nieodpowiednio zabezpieczone podczas ruchu sprawiają ból i są narażone na ryzyko opadania, gdyż niezależnie od ich wielkości pozostają pod wpływem siły grawitacji. Podczas wykonywania ćwiczeń ruszają się razem z nami, we wszystkich kierunkach: z boku na bok, z góry na dół, z przodu do tyłu. Ten powtarzający się ruch może rozciągnąć mechanizm podtrzymujący i kształtujący pierś, którym są struktury więzadeł i powięzi.

Według chirurg plastyk doktor Karoliny Kondej, która wypowiada się w mojej książce „Brafitting. Lifting piersi bez skalpela”, struktury te są dość wytrzymałe i spoiste, ale jednocześnie elastyczne. „Jak wszystkie tkanki ulegają one wydłużeniu pod wpływem systematycznego bodźca rozciągającego, jakim w przypadku piersi jest siła ciążenia (grawitacji), nasilana podczas biegania, skakania w postaci falowania piersi (siły odśrodkowej). Można przeciwdziałać wyżej wymienionym siłom, używając podczas treningów dobrze dopasowanego, podtrzymującego biustonosza sportowego” – mówi doktor Kondej.

Anatomia piersi, rysunek dr Karoliny Kondej

Jednocześnie zaprzecza ona krążącym teoriom, że struktury więzadeł i powięzi mogą ulec zerwaniu w trakcie ćwiczeń, jeśli biust nie jest odpowiednio zabezpieczony. „By doszło do całkowitego zerwania więzadeł, czyli braku integralności piersi z klatką piersiową, musiałyby zadziałać o wiele silniejsze siły niż te podczas uprawiania sportów, nawet siłowych czy ekstremalnych”. Niemniej jednak samo narażenie więzadeł i powięzi na rozciąganie, skutkujące opadaniem piersi, powinno być już wystarczające, aby przekonać cię do ćwiczenia w odpowiednio dopasowanym biustonoszu sportowym.

Dlaczego nie powinnaś ćwiczyć w codziennym, dobrze dopasowanym staniku?

Nienoszenie specjalistycznego biustonosza sportowego w czasie uprawiania sportu, a korzystanie z biustonosza bieliźnianego, używanego na co dzień, który nie jest przeznaczony do uprawiania w nim aktywności fizycznej, może doprowadzić do powstania bolesnych otarć oraz narazić struktury więzadeł i powięzi na rozciąganie, a przez to późniejsze opadanie biustu. Dzieje się tak, gdyż konstrukcja codziennych biustonoszy bieliźnianych nie jest zaprojektowana do powstrzymania gwałtownych ruchów biustu w czasie wzmożonej aktywności fizycznej.

Zdjęcie: Panache Sport

Jakie warunki musi spełniać biustonosz sportowy?

  1. Zakres rozmiarów − przede wszystkim nie rekomenduję uprawiania sportu w topach sportowych, które są numerowane według zasady konfekcyjnej, czyli XS, S, M, L, XL, gdyż takie nie zapewniają optymalnego podtrzymania biustu. Dobry biustonosz sportowy powinien mieć rozmiar obwodu biustonosza i rozmiar miseczki. Wybieraj te, które mają miseczki wyrażone literką, czyli B, C, D, DD, E, F FF, G, GG. H, HH, J, i rozmiar pasa obwodu biustonosza wyrażony cyfrą: 60, 75, 90, 105 itp. Takie zagwarantują stabilne podtrzymanie podczas ćwiczeń.

  2. Właściwie profilowana miseczka − polecam wybór tych wykonanych metodą enkapsulacji polegającej na umieszczeniu, ukształtowaniu i podtrzymaniu każdej z piersi w oddzielnej przestrzeni. Nie zalecam modeli bazujących na metodzie kompresji, ponieważ przyciskają one piersi do klatki piersiowej i, w efekcie spłaszczają je. W taki to właśnie sposób topy kompresyjne zapewniają podtrzymanie. Kobiety z małym biustem gubią w nich piersi całkowicie, a u tych z dużym biustem powstaje tak zwana monopierś, czyli bryła stworzona z dwóch zmiażdżonych i złączonych ze sobą piersi, która z każdym ruchem ciężko opada, sprawiając ogromny ból. Oprócz bólu skóra jest też narażona na odparzenia, gdyż piersi nie są od siebie odseparowane za pomocą oddzielnie uformowanych miseczek, ale spłaszczone i przyciśnięte jedna do drugiej. Dla lepszego komfortu fizycznego i wizualnego wybieraj więc staniki sportowe posiadające oddzielne miseczki dla każdej z piersi, które odpowiednio je podtrzymują oraz kształtują, oddzielając je tym samym od siebie. Mogą być one miękkie, ale umieszczone na fiszbinie lub mogą posiadać termicznie kształtowane, piankowe miseczki (na fiszbinie lub bez), umieszczone wewnątrz biustonosza. Takie biustonosze zapewnią komfort, kobiecy kształt biustu i maksymalne podtrzymanie bez konieczności przyciskania go do klatki piersiowej.

  3. Fiszbin – zdecydowanie tak! Rewelacyjnym rozwiązaniem są wbudowane w miseczki, prawie niewyczuwalne, fiszbiny zatopione w silikonie, które zastosowano na przykład w biustonoszu Panache Sport, dostępnym w brytyjskich rozmiarach miseczek od B do J. Unikalna konstrukcja tego stanika gwarantuje podczas intensywnej aktywności fizycznej ograniczenie wstrząsów biustu aż do 83%!

  4. Wygodne ramiączka − wskazane są szerokie, miękko podszyte, rozkładające nacisk na ramiona w trakcie ćwiczeń. Dobrze, gdy posiadają możliwość krzyżowego spięcia na plecach, bo poprawiają w ten sposób postawę, prostują sylwetkę i zwiększają podtrzymanie, dodatkowo zbierając biust.

  5. Oddychający materiał − dobry biustonosz sportowy powinien być wykonany z oddychających materiałów, które odciągają wilgoć z powierzchni ciała. Po jego zdjęciu zauważysz, że materiał jest wilgotny, a twoje ciało pozostało suche. Tylko takie tkaniny zapewniają komfort podczas treningu.

  6. Gładkie miseczki i płaskie szwy − pierwsze zapobiegają otarciom i zapewniają komfort noszenia, a drugie pozostają niewidoczne pod dopasowaną sportową odzieżą.

Z fiszbinem czy bez?

Zdjęcie: Panache Sport na fiszbinie

Zdjęcie: Panache Sport bez fiszbiny

Wśród biustonoszy enkapsulacyjnych dostępne są dwie wersje: z fiszbinem lub bez. Bazując na własnym doświadczeniu, mogę śmiało powiedzieć, że obie wersje świetnie podtrzymują i kształtują nawet obfite piersi. Wersja bezfiszbinowa jest zalecana do spokojniejszych dyscyplin sportowych, takich jak joga czy pilates, a ta z fiszbinem do intensywniejszych ćwiczeń. Wybór właściwej konstrukcji jest jednak wynikiem indywidualnych preferencji − wybierz dla siebie tę, w której czujesz się najwygodniej i twój biust najbardziej stabilnie.

Jak dobrać rozmiar w biustonoszu sportowym?

Biustonosz sportowy powinnaś dobierać, stosując te same wytyczne, które obowiązują przy wyborze biustonosza bieliźnianego.

Zaczynamy więc od wyboru właściwego obwodu pasa biustonosza. Jest on najważniejszą częścią biustonosza zapewniającą piersiom aż 80% podtrzymania. Radzę, abyś przy wyborze biustonosza sportowego również zaczęła przymiarką mniejszego obwodu pasa biustonosza niż twój rzeczywisty wymiar klatki piersiowej ― jeśli na przykład twój obwód pod biustem to 79 cm, wypróbuj rozmiar 75. Nie polecałabym jednak radykalnie zaniżać rozmiaru obwodu pod biustem. Powodem tego jest ciągła „praca” naszej klatki piersiowej podczas wykonywania ćwiczeń – klatka powiększa się przy intensywnych wdechach, obwód nie może być zatem zbyt ciasny, bo będzie sprawiał dyskomfort.

Miseczki powinny zakrywać całą pierś bez efektu „wylewania się” w górnej części biustonosza lub pod pachami. Sutek powinien znajdować się w najgłębszym, centralnym miejscu miseczki. Piersi powinny być uniesione, ukształtowane i oddzielone od siebie. Fiszbiny, jeśli są, mają za zadanie całkowicie okolić piersi, nie wbijać się w tkankę piersiową ani nie kończyć się na plecach.

Pozostają jeszcze ramiączka. Pamiętaj, to mit, że głównie one unoszą biust. Nic bardziej mylnego! Ramiączka nie powinny być mocno naciągnięte i wbijać się boleśnie w ramiona, ale też nie powinny spadać i się z nich zsuwać.

Jeśli uprawiasz sport częściej niż dwa razy w tygodniu, powinnaś mieć więcej niż jeden biustonosz sportowy, aby służył ci dłużej. W sporcie również obowiązuje „zasada trzech biustonoszy”: jeden stanik nosisz, drugi jest w praniu, a trzeci odpoczywa i regeneruje się w szufladzie przez co najmniej 24 godziny. Jeśli będziesz je w ten sposób rotować, każdy wystarczy ci na lata.

Sport dla kobiet plus size

Sporo kobiet o pełniejszej figurze rezygnuje z uprawiania sportu z powodu braku możliwości odnalezienia dla siebie w sieciówkach biustonosza sportowego w swoim rozmiarze. Rozwiązaniem są wyspecjalizowane salony bieliźniane świadczące usługę brafittingu. Osobiście polecam marki Panache Sport i Sculptresse Sport. Szczególnie ta druga odpowiedziała na wymagania kobiet o pełniejszych kształtach i wprowadziła do swojej oferty biustonosz sportowy zaprojektowany z myślą o klientkach, które ze względu na swoje pełne kształty poszukują maksymalnego podtrzymania i wygody podczas aktywności fizycznej. Zakres rozmiarowy Panache Sport to 60 DD-H, 65 D-H, 70 C-J, 75B-J, 80 B-HH, 85 B-H, 90 D-GG. Marka Sculptresse Sport ma następujący zakres rozmiarowy: 75 G-J, 80 F-HH, 85 D-H, 90 D-GG, 95 D-G, 100 D-F, 105 D-DD. W odróżnieniu od marki Panache Sport, marka Sculptresse Sport ma miękkie miseczki, ale również termicznie kształtowane i umieszczane na fiszbinie. Miseczki te wykorzystują metodę enkapsulacji, czyli nie spłaszczają piersi, a okalają każdą z nich z osobna, zapewniając im maksymalny poziom podtrzymania i ukształtowania. Wzmocnione, szerokie i podszyte pluszem ramiączka z możliwością krzyżowego zapięcia równomiernie rozkładają nacisk na ramiona w trakcie ćwiczeń, zapewniając dodatkowe wsparcie. Pas obwodu biustonosza jest również szerszy, co zwiększa podtrzymanie i wygładza plecy. Oddychający materiał pozwala odprowadzać wilgoć z wewnętrznej części biustonosza, podnosząc komfort użytkowania.

Zdjęcie: Sculptresse Sport

Moja sportowa historia

Ok, nie jestem plus size, ale ze względu na spory rozmiar biustu mój stosunek do sportu przez długie lata był bardzo negatywny. Jako nastolatka unikałam lekcji wychowania fizycznego − w obawie, że wszyscy będą patrzeć na moje wielkie, kołyszące się w czasie wykonywania ćwiczeń, piersi. Źródłem mojej traumy był właśnie brak odpowiedniego biustonosza sportowego, który okiełznałby mój „nietypowy” rozmiar biustu, w tamtych czasach niemieszczący się zupełnie w standardach zatowarowania bieliźnianych sklepów. Skutkowało to notorycznym unikaniem zajęć sportowych, przycinkami kolegów z klasy i zrównaniem poziomu mojej samooceny do zera. Było tak źle, że jedyne o czym marzyłam to operacja pomniejszenia piersi. Całe szczęście, że kilak lat później poznałam brafitting, który do dzisiaj jest moją pasją. Teraz, z moim niezawodnym Panache Sport w rozmiarze 65GG mogę cieszyć się wysokim stopniem podtrzymania, wygodą i świetnym kształtem piersi w czasie wykonywania ćwiczeń, na które coraz częściej się otwieram.

Jestem ciekawa jaka jest twoja sportowa historia. Czy uprawiasz jakieś dyscypliny sportowe i jeśli tak, czy jesteś zadowolona ze swojego sportowego biustonosza i poziomu odczuwalnego komfortu oraz swobody ruchów w czasie ćwiczeń? Podziel się ze mną swoimi doświadczeniami.

Jeśli czujesz niedosyt informacyjny na temat doboru biustonosza, zachęcam do lektury mojej książki "Brafitting. Lifting piersi bez skalpela", która dostępna jest w dobrych sklepach bieliźnianych i księgarniach.

blog

Cześć, jestem Iza!

Jestem międzynarodowym ekspertem brafittingu z blisko 20-letnim doświadczeniem, autorką książek brafittingowych, zapalonym szkoleniowcem bra-branży, kobietą biznesu i działaczką społeczną...

Archiwum postów

Tagi

bottom of page