top of page

Duże piersi – duży problem, małe piersi – mały problem? Niekoniecznie… Rozwiązaniem jest: Brafittin

Szacuje się, że co najmniej 80% Polek nosi nieprawidłowo dopasowany stanik. Chcemy, aby ten idealny był wygodny, ładnie kształtował, prawidłowo podtrzymywał piersi i co najważniejsze – odciążał nasze ramiona i kręgosłup. Polki kochają piękną bieliznę, ale czy znają rzeczywisty rozmiar swojego stanika?

W dzisiejszych czasach świadomość kobiet o konieczności noszenia właściwego rozmiaru biustonosza jest na wyższym poziomie niż dziesięć lat temu, kiedy polski brafitting zaledwie raczkował. Pozostaje jednak wciąż wiele do zrobienia, gdyż określenie „brafitting” wielu Polkom jedynie „obiło się o uszy”, ale nie do końca jeszcze przełożyło się na noszenie odpowiednio dopasowanych biustonoszy. Największym problemem są nadal zbyt luźne obwody pod biustem i zbyt małe miseczki, co dość często skutkuje między innymi chronicznymi bólami ramion, odcinka szyjnego, problemem z prawidłową postawą albo podrażnieniami skóry, o niskiej samoocenie nawet nie wspominając. Wiele kobiet nigdy nie skorzystało z usługi doboru rozmiaru i nie ma pojęcia w czym dokładnie tkwi problem niewygody, którą odczuwają. Są też takie, które stały się ofiarą złego brafittingu, gdyż istnieją marki i sklepy bieliźniane dysponujące ubogą ofertą rozmiarową, które promują się przy użyciu chwytliwego hasła jakim jest właśnie brafitting, jednak nie posiadają ku temu ani narzędzi w postaci szerokiej gamy rozmiarowej oferowanych przez siebie produktów, ani też często umiejętności właściwego dobierania rozmiaru. Rezultatem takiego działania jest błędne określenie rozmiaru biustonosza klientki, w efekcie czego kobiety postrzegają usługę brafittingu jako jakiś wymysł, bo przecież wciąż odczuwają niewygodę i ucisk zamiast obiecywanego komfortu zapewnionego odpowiednim ukształtowaniem i podtrzymaniem piersi.

Właśnie dlatego postanowiłam napisać książkę „Brafitting. Lifting piersi bez skalpela”, która jest pierwszym takim tytułem wydanym w Polsce, poświęconym piersiom w kontekście bielizny. Do stworzenia książki wykorzystałam moje trzynastoletnie doświadczenie brafittingowe pracy w roli eksperta i szkoleniowca brafittingu. Uświadamiam w niej, jak ważny dla zdrowia i naszego samopoczucia jest odpowiednio dobrany stanik, gdyż problem jego złego dopasowania jest niestety bardzo powszechny. Wiem to również z autopsji, gdyż duży biust i zły biustonosz, jeszcze w czasach szkolnych, był powodem moich kompleksów i regularnych ucieczek z lekcji WF-u. Problem był na tyle frustrujący, że zaczęłam zastanawiać się nad operacją zmniejszenia piersi. Idealny rozmiar udało mi się znaleźć dopiero podczas pobytu w Anglii w 2001 roku. I tak, z noszonego rozmiaru 75E, przeszła do perfekcyjnie dopasowanego rozmiaru 60H. Wówczas w mojej głowie narodził się pomysł wprowadzenia brafittingu do Polski, co uczyniłam trzy lata później, otwierając jednocześnie w naszym kraju drzwi dla marki Panache oferującej szeroki zakres rozmiarowy.

Co więc daje brafitting…? Na przykład magiczne 5 kg mniej - profesjonalnie dopasowany biustonosz zmienia proporcje ciała, dobrze ukształtowany i uniesiony biust odsłania naszą talię, dzięki czemu w mgnieniu oka wygląda się o wiele szczuplej, a wszystko to bez katorżniczej głodówki. Jednocześnie wizualnie zmienia się postawa oraz cała sylwetka, stajemy się smuklejsze i wyższe. Ale odpowiednio dobrany stanik to przede wszystkim radość i pełen komfort podczas noszenia go przez cały dzień. To również potężny zastrzyk pewności siebie, energii i zadowolenia z własnego odbicia w lustrze.

Dobrze dopasowany biustonosz to wreszcie troska o nasze zdrowie. Od wielu lat jestem aktywną propagatorką profilaktyki zdrowia piersi, w książce nie zabrakło więc szczegółowej instrukcji samobadania. „Brafitting. Lifting piersi bez skalpela” wspiera także kampanię „Dotykam=Wygrywam”, której celem jest edukacja kobiet w zakresie profilaktyki raka piersi. Dodatkowo 1% z zysków ze sprzedaży książki przekazuję na wsparcie działań stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny na walkę z tą chorobą.

Celem książki było stworzenie praktycznego poradnika, dzięki któremu raz na zawsze kobiety zażegnają problem źle dobranego biustonosza. Czytelniczki dowiedzą się więc, jak – dzięki prawidłowo dobranemu biustonoszowi - dbać o zdrowie piersi, w jaki sposób wybrać dobrze podtrzymujący, a zarazem wygodny rozmiar oraz jak dobrać krój podkreślający i odpowiednio kształtujący biust. Dowiedzą się też, jak mądrze kupować staniki, by zaoszczędzić pieniądze, stres i czas. Znajdą również cenne wskazówki bieliźniane, pomocne na każdym etapie życia – niezależnie od zmian, które zachodzą w ich ciele. Wśród nich wskazówki na temat kupna pierwszego stanika dla nastolatki, uzyskają wskazówki, jaki biustonosz powinny wybrać kobiety w okresie ciąży i karmienia, a jaki w czasie menopauzy. Zapoznają się też z zestawieniem rozmiarówek biustonoszy. Książka jest także zbiorem porad fizjoterapeutycznych z praktycznymi ćwiczeniami poprawiającymi postawę i wzmacniającymi odcinek szyjny autorstwa fizjoterapeutki Joanny Tokarskiej. Kobiety znajdą w książce również porady stylizacyjne jak i wskazówki dotyczące wyboru bielizny do ślubu, doboru kostiumu kąpielowego czy biustonosza sportowego.

Porady fizjoterapeutki Joanny Tokarskiej. Stanik częścią stylizacji.

Porady brafittingowe.

Budowa i anatomia piersi według doktor chirurga plastyka Karoliny Kondej.

Stanik częścią stylizacji.

Do wypowiedzi w książce zaprosiłam ekspertów z różnych dziedzin, którym dziękuję za to, że służyli mi swoją wiedzą i doświadczeniem: profesorowi Tadeuszowi Pieńkowskiemu, doktor Karolinie Kondej, blogerce bieliźnianej Kasi Kulpie ze Stanikomanii, szkoleniowcom Agnieszce Sosze z Akademii Profesjonalnego Bra-Fittingu i Kasi Sałacie z Dobrej Kreacji, fizjoterapeutce Joasi Tokarskiej, Patrycji Wojciechowskiej z Julimexu, Hannie Adamczak z Amoena Polska i Ewie Kubińskiej z Key.

Książka nie byłaby taką, jaka jest, gdyby nie pomoc dwóch przyjaciółek: redaktor Kamili Recław, która nie tylko była gotowa do redagowania tekstu o każdej porze dnia i nocy, ale i dodawała mi otuchy i wiary w ten projekt oraz dzięki pracy utalentowanej fotografki, Karoliny Chabel-Williams, która wykonała przepiękne zdjęcia i poświęciła długie godziny pracy na to, aby książka wyglądała wyjątkowo.

Sesja zdjęciowa odbyła się w olśniewających wnętrzach hotelu Bellotto z Warszawy, a dział o modzie nie byłby tak ekscytujący, gdyby nie zaufanie Lidii Kality i możliwość skorzystania z jej zjawiskowych kreacji.

Ponadto, jestem niezmiernie wdzięczna gwiazdom, które zgodziły się podzielić w książce swoim własnym doświadczeniem i problemami, które spotykały w doborze biustonoszy w swoim życiu prywatnym i zawodowym. Dziękuję im za ich wsparcie i zaufanie oraz za to, że od lat mam możliwość otaczać je opieką bieliźnianą (w kolejności alfabetycznej): Marioli Bojarskiej-Ferenc, Katarzynie Cichopek-Hakiel, Ilonie Felicjańskiej, Annie Iberszer, Aleksandrze Kisio, Annie Męczyńskiej, Elżbiecie Romanowskiej, Beacie Sadowskiej, Paulinie Smaszcz-Kurzajewskiej, Aleksandrze Mikołajczyk, Karolinie Szostak, Magdalenie Waligórskiej i Darii Widawskiej.

Podsumowując, chciałabym zaprosić cię do zainspirowania się i dołączenia do brafittingowej podróży w kierunku akceptacji własnego ciała, bo dobrze dobrany biustonosz jest ważny nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychologicznego. Czy potrzebujesz więcej argumentów, by chwycić po książkę i odbyć tą ekscytującą podróż? Zatem komu w drogę, temu perfekcyjnie dobrany stanik!

Do 27 września Empik prowadzi przedsprzedaż "Brafitting. Lifting piersi bez skalpela" i oferuje ją z rabatem wynoszącym 10,41 zł. Po 27 września książka będzie również dostępna w dobrych sklepach bieliźnianych na terenie całej Polski.

Dotychczas nosiłam standardowy rozmiar 75B i kupowałam bieliznę w sieciówkach. Nigdy nie mierzyłam obwodu, a miseczkę dopasowywałam na oko. Kierując się profesjonalnymi radami brafitterskimi Izy, odkryłam swój rozmiar, wygodę i kobiece kształty. Nie wyobrażam sobie powrotu do źle dopasowanego biustonosza.” - Paulina Smaszcz-Kurzajewska, dziennikarka, prezenterka telewizyjna i bizneswoman

Dzięki pomocy ekspertki brafittingu, Izabeli Sakutovej, jako kobieta odnalazłam pewność siebie i zadowolenie z tego, jak wyglądam. Ta książka pozwoli ci to również odkryć. Uwierz mi, że jej lektura zmieni twoje podejście do tego, jak się czujesz we własnej skórze, i sprawi, że zaczniesz odmieniać słowo „brafitting” przez wszystkie przypadki.” - Ela Romanowska, aktorka

Kobiety często wstydzą się swojego biustu. Bo za mały. Bo za duży. Bo źle wygląda. Najczęściej jest to kwestia źle dobranego biustonosza. Znacie ten problem? Zerknijcie do poradnika Izabeli Sakutovej, a kłopot… zniknie!” - Beata Sadowska, prezenterka, redaktorka, pisarka, zapalona biegaczka

"Gdy poznałam zasady brafittingu, nie tylko wreszcie odnalazłam swój właściwy rozmiar biustonosza, ale też rozwiązałam wiele stylizacyjnych problemów i dowiedziałam się, do jakich dekoltów powinnam nosić jakie kroje staników.” - Ilona Felicjańska, modelka, pisarka, założycielka fundacji „Mam Wybór” oraz „Instytutu Miłości”

Dobrze dobrana bielizna jest kwintesencją kobiecości i na różnych płaszczyznach życia zapewnia profesjonalny balans naszych kształtów i wizualne wysmuklenie sylwetki. Mamom przynosi wygodę i stabilne podtrzymanie nieograniczające ruchów. Dobrze dobrana dba o zdrowie naszych piersi. Jest niezastąpionym elementem podnoszącym poczucie własnej wartości.” - Katarzyna Cichopek-Hakiel, aktorka, prezenterka, autorka książek poradnikowych dla mam

Matek moje spektakularnej metamorfozy jest wiele - Iza Sakutova zdecydowanie do nich należy. To dzięki jej miarce w oku i wiedzy, dzięki której moje kobiece kształty zawsze były powodem do dumy. Iza pokazała mi, że biustonosz w rozmiarze H może być piękny, kobiecy i zmysłowy. Dzięki jej wiedzy poznałam wszystkie bieliźniane sekrety i sztuczki. Jeżeli Iza opisze je wszystkie w swojej książce, to w Polsce przestaną istnieć kobiety, które nie lubią swojego biustu.” - Karolina Szostak, dziennikarka telewizyjna

Przed spotkaniem z Izą Sakutovą nie miałam pojęcia o brafittingu i o tym jak bardzo zły rozmiar bielizny noszę. Ale dzięki tej cudownej małej kobietce o wielkim sercu, szybko nadrobiłam zaległości.” - Aleksandra Kisio, aktorka

Spotkanie z Izą, która przedstawiła mi brafitting, zmieniło moje podejście do bielizny. Dzięki odpowiednio dobranemu biustonoszowi czuję się pewnie, wygodnie i kobieco na scenie czy na planie, mogąc w pełni skupić się na pracy aktorskiej, bez konieczności notorycznego poprawiania stanika i martwienia się czy dobrze wyglądam.” – Daria Widawska, aktorka

Bielizna w życiu każdej kobiety odgrywa niebagatelną rolę, w życiu aktorki jedną z ważniejszych. Dobrze dobrana, niewidoczna bielizna podkreśla atrybuty kobiecości i jest ważnym elementem kostiumu teatralnego. Praktycznie do każdego kostiumu scenicznego mam osobną bieliznę, do niej specjalnie krawcowe szyją suknie na miarę. To ważne, gdyż źle dobrany biustonosz może sprawić wrażenie źle uszytej sukienki. Od kilku lat mam świetnie dobrany rozmiar i teraz w każdej bieliźnie czuję się komfortowo i kobieco. Mniej się garbię i staram się nosić pierś do przodu. Dobra bielizna zawsze wpływa lepiej na nasz wygląd i samopoczucie!!! - Katarzyna Żak, aktorka

Spotkanie z brafitterką jest na pewno przydatne. Nasze proporcje z roku na rok się zmieniają, w tym również kształt i rozmiar biustu oraz obwód ciała. Warto regularnie weryfikować swój rozmiar, by mieć idealnie dobrany bustonosz. To wielka wygoda, kiedy dobrze leży sukienka, sweter czy bluzka. Kiedy piersi układają się jak należy. Wtedy czujemy się komfortowo i jesteśmy pewniejsze siebie.” - Mariola Bojarska-Ferenc, dziennikarka, propagatorka zdrowego stylu życia.

„W moim codziennym życiu dobrze dobrana bielizna to podstawa. Jestem kobietą powyżej 40 rozmiaru z dużym biustem i prawidłowo dobrany stanik działa cuda! Pięknie i swobodnie układają się ubrania. Wysokość biustu skorygowana dobrze dobranym stanikiem - sprawia, że prezentuje się on apetycznie co jest istotne, bo lubię dekolty. Od razu mam optycznie lepiej zarysowaną talię i mniejszy brzuszek. Wszystko jest utrzymane w ryzach.” - Anna Męczyńska, kostiumograf i stylistka modowa

Wcześniej nosiłam rozmiar 75B, tymczasem po zapoznaniu się z zasadami brafittingu okazało się, że powinnam nosić 65E, co wcale nie oznacza, że moje piersi są duże. Teraz są po prostu o niebo lepiej zebrane i ukształtowane, a tył pasa obwodu nie unosi się ku górze.” - Anna Iberszer, aktorka

„Książka Izy Sakutowej to swoista biblia wiedzy o brafittingu, polecam ją serdecznie!” - Magdalena Waligórska -Lisiecka, aktorka

„Czy wszystkie Polki mają dobrze dopasowaną bieliznę? Odpowiedź brzmi... nie. Moim zdaniem wiele kobiet ma niestety problem z wyborem i doborem odpowiedniej bielizny. Wynika to m.in. z faktu, że nie wszystkie popularne i szeroko dostępne marki mają odpowiednie rozmiarówki i konstrukcje biustonoszy dla wszystkich rodzajów piersi. Dlatego warto poszukać marek bardziej specjalistycznych i znaleźć bieliznę najlepszą dla siebie. Ale gdzie zdobyć taką wiedzę? Rozwiązaniem może być spotkanie z profesjonalną brafitterką, taką jak Iza Sakutova, która doradzi wybór właściwej bielizny. Alternatywą do spotkania może być... przejrzenie jej nowej książki na ten temat.” - Aleksandra Mikołajczyk, aktorka

„Dobrze dobrany biustonosz sportowy w czasie uprawiania sportu jest koniecznością! Jestem za stanikami sportowymi numerowanymi jak bielizna, bo są gwarancją idealnego dopasowania. Nie wyobrażam sobie ćwiczeń, w codziennym staniku, gdyż nie czułabym się w nim stabilnie. Uwielbiam biustonosze z wydzielonymi miseczkami, gdyż okalają każdą pierś z osobna, nadając im maksymalne podtrzymanie i ładny, nie spłaszczony kształt.” - Fit Mom Ania Dziedzic, blogerka

„Tak jak poczucie bycia sexy zaczyna się w głowie, czyli w naszym wnętrzu, tak najpierw trzeba zainwestować w odpowiednio dobraną bieliznę, aby w każdym kupionym później ubiorze wyglądać jak milion dolarów” - Karolina Cwalina, PCC ICF coach, założycielka firmy szkoleniowo-coachingowej i "Sexy zaczyna się w głowie".

blog

Cześć, jestem Iza!

Jestem międzynarodowym ekspertem brafittingu z blisko 20-letnim doświadczeniem, autorką książek brafittingowych, zapalonym szkoleniowcem bra-branży, kobietą biznesu i działaczką społeczną...

Archiwum postów

Tagi

bottom of page