top of page

10 podstawowych przykazań dobrze prosperującego sklepu


Wielu osobom prowadzącym biznes łatwo jest pogubić się w nowościach zachodzących w technologiach i mediach społecznościowych.


Może to doprowadzić do sytuacji, w której próbują robić wszystko na raz, jednak nic nie wychodzi, bo podejmowanym działaniom brakuje stabilnych fundamentów biznesowych. 

Poznaj sprawdzone i stosowane przeze mnie 10 PRZYKAZAŃ STANOWIĄCYCH PODSTAWY DOBRZE PROSPERUJĄCEGO BIZNESU DETALICZNEGO, które pomogą Ci skupić się na tym, co najważniejsze, a mianowicie na sprzedaży jak największej ilości towaru i uzyskaniu za nie zysku, który zapewni ci komfort finansowy. 


Zignorowanie tych podstawowych zasad oznacza konieczność pozostania w piekle detalicznym, gdzie funkcjonują niekończące się wyprzedaże, wysoka rotacja pracowników i aktywna konkurencja zabierająca Twoich klientów. 


1. Przywitaj szczerze każdego klienta, który wchodzi do sklepu. Jakbyś się czuła, gdybyś weszła do sklepu i sprzedawca nie powitał Ciebie, a tylko obserwował z ponurą miną? Na pewno nieprzyjemnie i z pewnością po chwili opuściłabyś to miejsce. Dlatego zawsze podchodź do klientek ze szczerym uśmiechem, nie wymuszając na nich wykonania pierwszego kroku w kierunku powitania Ciebie. Pamiętaj, że kupujemy tam, gdzie jesteśmy mile widziani. Spraw, aby klientki tak właśnie czuły się w Twoim sklepie. Nie atakuj ich jednak zaraz od wejścia, na przestrzeni pierwszych dwóch metrów od drzwi. Daj im chwilę na „zadomowienie się”. Odczekaj około 10 do maksymalnie 15 sekund i rusz z przyjaznym, szczerym powitaniem. 


2. Uwierz, że klienci wchodzą do Twojego sklepu z nastawieniem, by dokonać zakupu. Nie wierz w to, że tylko się rozglądają. Jeśli niewłaściwie zadasz klientowi pytanie „Czy mogę pomóc” to tylko go zirytujesz, czym prawdopodobnie doprowadzisz do tego, że odpowie ci zdawkowe „Nie”, by cię spławić. Dlaczego? Ponieważ twoje podejście jest zbyt agresywne. Zamiast tego musisz dać swoim klientom przestrzeń do rozejrzenia się, zadomowienia. 


3. Nigdy nie ignoruj ​​kupującego. Niektórzy uważają, że lepiej zostawić kupujących samym sobie. Niestety, nie jest to dobre podejście. Klienci nie chcą być nękani, ale chcą mieć pewność, że ktoś o nich zadba i będzie pomocny. Na moim szkoleniu User Experience uczę sposobów na zaangażowanie kupującego.


4. Nigdy nie każ kupującemu na siebie czekać. Odbieranie telefonu podczas obsługiwania klienta czy trzymanie palca uniesionego w górę wskazującego klientowi, aby poczekał, bo przecież właśnie jesteś zajęta rozmową telefoniczną, to jasny sygnał, że nie jest on dla ciebie ważny. Zastanów się, jak się czujesz, kiedy rozmawiasz z ekspedientką, a ona rozgląda się dookoła lub jej oczy są pochłonięte informacjami wyświetlonymi na ekranie komputera? Ja z pewnością czułabym się urażona.


W zamian nawiąż kontakt wzrokowy. TAK, to naprawdę ważne. Czemu? Ponieważ w ten sposób: 

  • pokazujesz swój szacunek i zainteresowanie potrzebami klientki

  • pokazujesz klientkom, że ich słuchasz

  • budujesz zaufanie i osobistą więź z klientką

  • jesteś odbierana jako osoba pewniejsza siebie, kompetentna i bardziej dostępna dla klientki.

Uśmiech w połączeniu z kontaktem wzrokowym zwiększa zaufanie, a także sprawia, że wkraczasz na wyższy poziom interakcji międzyludzkich. Zrób więc świadomy wysiłek i uśmiechnij się. 


5. Przedstaw najlepszą opcję, a nie najtańszą. Osoby zatrudnione w sprzedaży często oferują to, co jest przecenione lub to, co jest tanie, a nie to, co jest najlepsze i przez to idzie w parze z wyższą ceną. Z góry zakładają, że dany klient nie kupi droższej opcji. Z obawy przed sytuacją, w której będą zmuszeni do wyszukiwania dodatkowych argumentów, by przekonać kupującego do tego, że warto zainwestować, wolą iść łatwiejszą drogą oporu i zaoferować coś taniego, bo prawdopodobnie nie będzie się to łączyło z żadnymi dodatkowymi pytaniami i oporem czy niepewnością ze strony kupującego, którą trzeba byłoby pokonać.


Prawdziwa praca, którą właściciel lub menadżer powinien wykonać w stosunku do zatrudnionych przez siebie ludzi, polega na nauczeniu pracowników i daniu im narzędzi do efektywnej sprzedaży. Dlatego trzeba ciągle szkolić personel, nie tylko w zakresie wiedzy o produkcie, ale także z umiejętności sprzedażowych. 


6. Klienci poszukują kompleksowego doświadczenia, a nie samego produktu. To, czego brakuje w doświadczeniach zakupowych, to docenienia faktu, że twoi klienci przyszli właśnie do ciebie, a mogli przecież pójść do każdego innego sklepu, lub mogli kupić online. Okazujesz szacunek klientowi, kiedy budujesz z nim relacje, poświęcasz mu uwagę i wysłuchujesz go, by poznać jego prawdziwe potrzeby i zaoferować optymalne rozwiązanie, a nie przejść bezpośrednio do pojedynczej sprzedaży, nie odnosząc się  żaden sposób do potrzeb kienta i pytając bezosobowo „Czy coś jeszcze?”. 


7. Twoim zadaniem jest dokonanie sprzedaży. To musi być najważniejsze dla ciebie i twojego zespołu. Wypuszczenie klienta ze sklepu bez zakupu oznacza bycie nieskutecznym, a nie fakt, że klient tyko oglądał. 


8. Zadaniem kierownictwa jest szkolenie, motywowanie i rozliczanie pracowników. Dość często spotykam się z tym, że właściciele i menadżerowie sklepów pełnią rolę sprzedawcy. To błąd. Najlepszym sposobem wykorzystania ich wiedzy jest nadzorowanie sposobu pracy pracowników i ich regularne szkolenie, aby mieć pewność, że klienci będą obsłużeni według standardów firmy. 


9. Wartość pracownika jest określana na podstawie średniej kwoty transakcji na klienta. Nie zadowalajcie się sprzedażą pojedynczych sztuk. Jeśli klientka sklepu bieliźnianego kupuje np. jeden biustonosz, to brafitterka pełniła jedynie rolę asystentki, bo podała jej produkt. Nie stała się konsultantką, bo zabrakło właśnie indywidualnego podejścia do potrzeb klientki i zaoferowania dodatkowych produktów, wpływających na to, że zakup będzie kompletny, takich jak majtki do kompletu lub nawet dwie pary (bo majtki pierzemy co każde noszenie, a biustonosz, według zaleceń producentów bielizny, co drugie), akcesoriów bieliźnianych, płynu do prania bielizny, pończoch lub rajstop.


Musisz zdać sobie sprawę, że osiągasz największy zysk, oferując produkty dodatkowe. Dość często ich wartość po zsumowaniu wynosi tyle samo co główny produkt, bądź nawet przewyższa jego wartość.


Zastanów się więc, o ile obroty twojego sklepu mogą wzrosnąć, jeśli twój zespół aktywnie zacznie działać i myśleć, co jeszcze może zaoferować tej klientce, co byłoby dla niej pomocne. Nie może po prostu kończyć sprzedaży na tym, o co klientka poprosiła.


Ustal potrzebną dla twojego sklepu średnią wartość sprzedaży, daj pracownikom narzędzia do osiągnięcia wyników i nagradzaj za pozytywne rezultaty. Podczas mojego szkolenia User Experience – budowanie pozytywnych doświadczeń zakupowych, szkolę kursantki takiego sposobu pracy, w wyniku którego i klienci, i sklep są zadowoleni.


10. Słuchaj aktywnie. Twój biznes nie będzie dobrze funkcjonował, jeśli twoi współpracownicy nie umieją się wsłuchać w problemy klientów. Menedżerowie nie są w stanie zarządzać, dopóki nie dostrzegą prawdziwych potrzeb swojego zespołu i nie zaczną działać na ich bazie.


W dzisiejszych czasach przepis na sukces dla niezależnego butiku powinien być synergią wygody zakupów online z bezkonkurencyjnym, spersonalizowanym podejściem do klienta, które może dostarczyć jedynie sklep stacjonarny. Właściwe zastosowanie tej formuły odegra kluczową rolę w zwiększeniu naszych sprzedaży. 


Zastanów się, co dla twojego biznesu oznaczałoby wprowadzenie przemyślanej strategii działań, zwiększającej rentowność sklepu, zadowolenie klientek i zmniejszającej rotację pracowników.


Zapisz się https://bit.ly/WyzwanieAktywujSupermoce na WYZWANIE i zbuduj SUPERMOCNĄ strategię Twojej marki!
Możesz jeszcze dołączyć i skorzystać, nagrania spotkań są dostępne do 30.06!


Prawdziwa SUPERMOC Twojego biznesu tkwi w zdaniu sobie sprawy z tego, że zaangażowani klienci są jego siłą napędową.


Podczas WYZWANIA SUPERMOCNA STRATEGIA MARKI STACJONARNEJ pomogę Ci połączyć to uczucie zaangażowania ze sprawdzonymi w praktyce strategiami działania, dzięki którym zbudujemy Twoją SUPERMARKĘ.


Podczas 5 merytorycznych transmisji będziemy aktywować FUNDAMENTY SUPERMOCY TWOJEJ FIRMY z wykorzystaniem sprawdzonej w praktyce wiedzy handlowej, marketingowej, mediów społecznościowych i z zakresu budowania głębszych relacji z klientami.


Zapisz się na stronie

https://bit.ly/WyzwanieAktywujSupermoce i sprawdź kalendarz szkoleń merytorycznych!


Więcej informacji o moich szkoleniach i warsztatach znajdziesz na www.izabelasakutova.com i www.supermenkibiznesu.pl


Comments


blog

Cześć, jestem Iza!

Jestem międzynarodowym ekspertem brafittingu z blisko 20-letnim doświadczeniem, autorką książek brafittingowych, zapalonym szkoleniowcem bra-branży, kobietą biznesu i działaczką społeczną...

Archiwum postów

Tagi

bottom of page