top of page

Rozmiarologia Brafittingowa


Niestety, nie ma jednej, uniwersalnej klasyfikacji rozmiarów, według której mogłybyśmy dokonać zakupów biustonosza bez zastanawiania się, czy oby na pewno wybrałam dobry rozmiar. Nawet w ofercie tej samej marki modele biustonoszy różnią się pod tym względem w zależności od użytego rodzaju materiału lub koloru barwienia tkaniny (ciemniejsze barwniki mają tendencję do kurczenia materiału).


Ponadto, spora część marek ma swój własny system rozmiarów, który może znacznie odbiegać od pozostałych. W grę wchodzi również kwestia kraju, w którym bielizna jest produkowana − w inny sposób określane są rozmiary brytyjskie, jeszcze w inny europejskie, a we Francji i w Australii stworzono nawet własny system oznaczania rozmiaru obwodu biustonosza.


Na ten temat poprowadziłam merytoryczną transmisję na żywo. Zachęcam Cie do obejrzenia:Czy miseczka D to duży biust?
Nie można określić wielkości piersi przy użyciu wyłącznie literowego symbolu miseczki. Rozmiar biustonosza to nieodłączne dwie wartości: pierwszą określa wymiar pod biustem (liczba), czyli pas obwodu biustonosza, a drugą − rozmiar miseczki (litera). Oznaczenie pojemności miseczki zależy od rozmiaru obwodu pod biustem.


Jedną z najczęściej krążących błędnych opinii jest ta, że miseczka D jest zawsze większa niż B lub C. W rzeczywistości miseczka D przy obwodzie 65 będzie identyczna jak miseczka B umieszczona na obwodzie 75 − a zatem wcale nie taka wielka.


Z każdym powiększeniem lub zmniejszeniem rozmiaru pasa obwodu biustonosza rośnie lub spada o jeden rozmiar wymiar miseczki, czyli rozmiar miseczki 65D mieści piersi takiej samej wielkości jak 70C i 75B.


Pojemność miseczki jest ta sama, ale rodzaj uzyskanego podtrzymania i zebrania biustu będzie się różnił. W tym właśnie tkwi różnica pomiędzy biustonoszem, który pasuje „mniej więcej”, a tym, który jest dopasowany idealnie.


Skąd się wzięło przekonanie, że 75B jest najpopularniejszym rozmiarem?

Moim zdaniem winę ponoszą sieciówki, od lat oferujące bardzo ograniczone zasięgi rozmiarowe, w których węższe obwody praktycznie nie istnieją. W wyniku tego kobieta z drobnymi piersiami, patrząc na ofertę sklepową, oscylującą w granicach miseczek A-D, z góry zakłada, że skoro jest to cała rozmiarówka, a jej biust jest mały, musi być on zaklasyfikowany do miseczki A lub B. Okazuje się, że po przyłożeniu miseczki do piersi pasuje rozmiar 75B. Kupuje więc stanik bez zwrócenia uwagi, czy rozmiar pasa obwodu biustonosza jest właściwie dobrany, bo po co się nad tym zastanawiać, skoro innych kombinacji rozmiarowych, z węższym obwodem i tak tutaj nie uraczy.


Dość często okazuje się, że 75b jest niestety za luźny w pasie obwodu biustonosza. Taki biustonosz ogranicza swobodę poruszania się, gdyż z każdym uniesieniem ramion, dolna krawędź miseczek przesuwa się na piersi, a biust notorycznie z nich ucieka. Tak dobrany stanik będzie spłaszczać i rozstawiać piersi, zamiast je zbierać i ładnie kształtować.

Także okazuje się, że najpopularniejszy rozmiar 75B nie zawsze się sprawdza. To, że biust nie wygląda na duży nie znaczy, że właściwy rozmiar miseczki to A, B, czy nawet C. Jeśli nosisz ten rozmiar i czujesz, że musisz poprawiać stanik z każdym ruchem, a twój rzeczywisty wymiar obwodu pod biustem jest mniejszy lub taki sam jak obwód biustonosza to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nosisz biustonosz o za dużym rozmiarze obwodu. W takim wypadku należy wybrać mniejszy, nie zapominając przy tym o zwiększeniu oznaczenia rozmiaru miseczki, jeśli chcemy zachować tę samą pojemność.


Numeracja obwodów biustonoszy

W przeważającej liczbie europejskich krajów rozmiar pasa obwodu biustonosza zwiększa się co 5 cm, czyli: 60, 65, 70, 75, 80, 85 itd. Wyjątkiem jest Francja, która do tych liczb

dodatkowo dodaje 15 − jeśli twój europejski rozmiar pod biustem wynosi 75, to we Francji będzie on wynosił 90. Brytyjczycy, tak jak i większość Europejczyków, stosują również różnicę 5 cm pomiędzy sąsiednimi rozmiarami obwodu, ale różnica ta wyrażona jest w calach i wynosi 2 cale, czyli 5 cm.

Oto tabela, która pomoże szybko zorientować się w przeliczeniach dotyczących obwodów. Jeśli twój przykładowy rozmiar pod biustem jest określony w skali rozmiarowej EU jako 75, w UK będzie wyrażony jako 34. W Australii i Nowej Zelandii ten rozmiar określono by jednak całkowicie inaczej − odpowiednikiem obwodu 75 jest tu rozmiar 12. Licznba okreslająca obwód w rozmiarówce AUS odpowiada rozmiarowi konfekcyjnemu, czyli temu, w którym Australijki kupują sobie ubrania.


Rozmiarówka miseczek


Większość́ marek dostępnych na rynku można podzielić na te, które stosują rozmiarówkę brytyjską lub europejską. Różnica pomiędzy nimi jest taka, że marki brytyjskie przyrastają w obwodzie biustu o 1 cal, czyli o 2,5 cm, a w systemie kontynentalnym, według tabel większości firm bieliźniarskich, chociaż zdarzają się też wyjątki, zwiększają się o 2 cm.


W rozmiarówce brytyjskiej dodatkowo używa się podwójnych literek definiujących wielkość miseczki. Oprócz pojedynczych liter, znajdziesz pomiędzy nimi takie oznaczenia, jak DD, FF, GG, HH, JJ, które są pełnymi rozmiarami, a nie połówkami rozmiarów, jak sądzą niektórzy.

Amerykański system rozmiarowy miseczkom powyżej rozmiaru D nadaje wielokrotność tej litery, czyli jeśli rozmiar miseczki według systemu EU wynosi I, to w USA osiągnie on wartość DDDDDD, a w brytyjskiej nomenklaturze rozmiarowej będzie to G.Ta tabelka to tylko punkt wyjścia i początek, bo sam fakt różnicy centymetrowej w stopniowaniu rozmiarów miseczek (w EU różnica w rozmiarze obwodu biustu wynosi 2 cm, a w UK 2,5 cm) powoduje, że tabelka wskaże jedynie prawdopodobne okolice rozmiaru miseczki, której powinnaś szukać.


Klasyfikacja pojemności miseczek


Powyżej pisałam, że sama literka nie jest w stanie określić wielkości piersi. Jest to niezaprzeczalny fakt, gdyż nie wiesz, z jakim obwodem dana wielkość piersi jest połączona. I tak, bazując na brytyjskiej skali rozmiarowej, ta sama pierś na obwodzie 30 może być oznaczona miseczką G, a na obwodzie 38 miseczką DD.Niemniej jednak patrząc przez pryzmat proporcji ciała, to niezależnie od wymiaru obwodu pod biustem, dana literka określająca miseczki daje nam pewne pojęcie o wielkości piersi. Chodzi tu dokładniej o proporcje biustu względem tułowia.


Początkujące brafitterki dość często określają obwód biustonosza przy pomocy taśmy krawieckiej. Otrzymany wynik zaokrąglają w dół do najbliższej piątki lub dziesiątki (jeśli twój wymiar pod biustem to 79 to możliwe, że właściwym rozmiarem pasa biustonosza będzie 75 lub 70) i w większości wypadków ten system się sprawdza. Problem jednak pojawia się w ściągnięciu miary miseczek, gdyż rozmiar podany w tabelce, w większości przypadków, ma się nijak do rozmiaru, który powinnyśmy nosić. Dzieje się tak, gdyż tabelki nie uwzględniają indywidualnej budowy ciała, kształtu ani konsystencji biustu. Pamiętaj, że brafitting polega przede wszystkim na wnikliwej obserwacji, nie zaś na sztywnym trzymaniu się tabel i zawartych tam wyliczeń.


Próbując określić rozmiar miseczki biustonosza, zadaj więc sobie pytanie, czy dana wielkość piersi jest proporcjonalna do reszty sylwetki? Jeśli tak to piersi są średniej wielkości i w rozmiarówce UK (brytyjskiej) rozmiar ich miseczki klasyfikuje się pomiędzy D-DD-E. A może wyglądają na małe względem reszty sylwetki? Wówczas celuj w rozmiary miseczek A-B-C. Możliwe też, że wyglądają na większe niż Średni Biust, gdyż pod względem wielkości są obfitsze w stosunku do reszty ciała. Wtedy zaklasyfikuj je do kategorii Dużego Biustu i celuj w rozmiary miseczek F-FF-G. A może ich wielkość jest sporo większa w stosunku do danej sylwetki? Wówczas, niezależnie od obwodu, rozmiar piersi zaklasyfikujemy do przedziału Bujnego Biustu, czyli miseczek GG i więcej.


Ta metoda pozwala poczatkującej brafitterce, która określiła już rozmiar pod biustem, odnaleźć się w prawdopodobnym zasięgu rozmiarowym miseczek, które powinna podać do przymiarki.Czym są rozmiary siostrzane i jak działają?

W rozmiarówce biustonoszowej nie ma jednego standardu rozmiarowego. Możliwe, że nawet w tej samej marce w większości biustonoszy masz ten sam rozmiar, ale w niektórych modelach staników twój rozmiar będzie się różnił. Wówczas potrzebujesz na przykład nieco większych miseczek przy tym samym obwodzie albo szerszego obwodu przy tym samym rozmiarze miseczki. I tu z pomocą przychodzi wiedza na temat rozmiarów siostrzanych.


To rozmiary biustonoszy, które mają podobną pojemność miseczki, ale różne rozmiary pod biustem. Takie rozmiary różnią się liczbą określającą obwód biustonosza, ale również oznaczeniem rozmiaru miseczki (chociaż pod względem pojemności pozostaje ona taka sama). Na przykład siostrzanym rozmiarem dla 34f będzie 36e oraz 32ff.


Jak to działa? Jeśli czujesz, że biustonosz jest za ciasny w obwodzie pod biustem, sprawdź, czy bardziej komfortowym rozwiązaniem będzie nieco szerszy rozmiar obwodu z taką samą pojemnością miseczek, czyli jeśli rozmiar 34F jest za ciasny to wypróbuj 36E. Działa to również w drugą stronę - jeśli stanik jest w obwodzie pod biustem zbyt luźny, a jego rozmiar wynosi np. 34f, wybierz taki z mniejszym obwodem pod biustem, ale z taką samą pojemnością miseczek, czyli 32ff.Jeśli temat biustonoszy interesuje cię i chciałabyś rozwijać się w brafittingu to


zapraszam na szkolenie Brafitting od Podstaw, odbywające się 19-20.06.2021r.


Pozwoli ono tobie szybko odnaleźć się w nowej roli. Natychmiast po zakończeniu kursu będziesz w stanie wprowadzić do swojej codziennej pracy zdobytą podczas szkolenia praktyczną wiedzę brafittingową, która przełoży się na umiejętność sprawnego dopasowania biustonoszy klientkom, rzetelne doradztwo bieliźniane, co w rezultacie wpłynie na zwiększenie sprzedaży.


W ramach szkolenia Brafitting od Podstaw:

 • Zgłębisz wiedzę z podstaw anatomii piersi oraz procesu ich opadania

 • Zdobędziesz wiedzę dotyczącą różnych konstrukcji biustonoszy

 • Nauczysz się stosowania zasad brafittingu w praktyce

 • Poznasz zasady pracy ze światowymi systemami rozmiarowymi biustonoszy i będziesz w stanie je przeliczać

 • Zgłębisz dopasowanie biustonoszy pod kątem różnych typów piersi, konsystencji i wielkości

 • Nauczysz się dopasowania bielizny dla kobiet ciężarnych i matek karmiących

 • Dowiesz się, jak pracować z nastolatkami przy doborze pierwszego biustonosza

 • Poznasz zasady umiejętnej i efektywnej pracy z klientką w przymierzalni.


A jeśli jesteś brafitterką na co dzień pracującą w branży bieliźnianej, ale odczuwasz potrzebę pogłębienia swojej wiedzy w zakresie zaawansowanego brafittingu, to zapraszam cię na intensywne, dwudniowe, warsztatowe szkolenie


Brafitting Pro, odbywające się w Warszawie 03-04.07.2021r., uwzględniające:

 • specyfikę doboru biustonoszy po wszelakich operacjach przeprowadzanych w obrębie piersi, połączoną z ćwiczeniami na modelce Amazonce

 • wiedzę na temat doboru biustonoszy dla biustów stanowiących wyzwanie pod względem: rozstawu między piersiami, stopnia ich wypełnienia, pozycji na klatce piersiowej, ich kształtu oraz problematycznych uwarunkowań figury, t. j. spadzistych ramion, wysokiego brzucha, kurzej i lejkowatej klatki piersiowej, opadających płatów skóry pod pachami, czy skoliozy

 • tape fitting – metodę tejpingowania piersi pod wymagające kreacje z zastosowaniem taśm Booby Tape

 • wirtualny brafitting – kompletny kurs przeprowadzania zdalnej konsultacji brafittingowej przy użyciu technologii online

 • pozyskanie praktycznej wiedzy na temat profilaktyki raka piersi


Więcej informacji na temat prowadzonych przeze mnie branżowych szkoleń znajdziesz na www.izabelasakutova.com.Comments


blog

Cześć, jestem Iza!

Jestem międzynarodowym ekspertem brafittingu z blisko 20-letnim doświadczeniem, autorką książek brafittingowych, zapalonym szkoleniowcem bra-branży, kobietą biznesu i działaczką społeczną...

Archiwum postów

Tagi

bottom of page