top of page

Ramiączka – wszystko to, co powinnaś o nich wiedzieć!

Ramiączka – wszystko to, co powinnaś o nich wiedzieć!


Wiele kobiet uważa, że ramiączka są najważniejszą częścią stanika, odpowiedzialną za uniesienie piersi. W rzeczywistości w dobrze dobranym rozmiarze biustonosza pełnią tylko funkcję pomocniczą, zapewniając 15–20% podtrzymania. Reszta, czyli około 80%, to rola pasa obwodu biustonosza. Ramiączka pomogą nam zatem w dodatkowej regulacji pozycji biustu i w podkreśleniu dekoltu. Zapewniają też zwiększone poczucie stabilności, gdyż są dodatkowym punktem „zakotwiczenia” stanika na ciele.

DOPASOWANIE RAMIĄCZEK

Ramiączka powinny być stabilnie wyregulowane, ale jednocześnie wygodne i niewpijające się w ramiona ani z nich spadające.


Aby sprawdzić, czy nie są zbyt mocno napięte, przeprowadź test. Zsuń ramiączka z ramion i pozwól im swobodnie opaść. Obwód biustonosza powinien pozostać na swoim miejscu bez ich pomocy, natomiast miseczki mogą się delikatnie obniżyć. Jeśli jednak zauważysz, że obwód zsunął się, oznacza to, że był on za luźny, a ramiączka zbytnio naciągnięte, w wyniku czego utrzymywały znacznie większy ciężar biustu niż powinny.
Problem: Ramiączka wbijają się w ramiona, pozostawiając zaczerwienienia.

Rozwiązanie: Jest to sygnał, że prawdopodobnie masz za luźny pas obwodu biustonosza, który nie podtrzymuje biustu, jak należy. Funkcję podniesienia jego ciężaru i walki z grawitacją przejęły właśnie ramiączka. Jeśli dodatkowo, aby zwiększyć efekt podtrzymania, naciągasz je do maksimum, powodujesz bolesne wbijanie się ich taśmy w skórę na ramionach. Przypominam, że ramiączka powinny wspierać piersi jedynie w15–20%. Próby uniesienia piersi poprzez maksymalne naciąganie ramiączek spowodują dyskomfort, ból, a w dłuższej perspektywie mogą doprowadzić do problemów zdrowotnych. Główne podtrzymanie, czyli około 80% pracy, wykonuje stabilnie dobrany pas obwodu biustonosza. Jeśli masz problem z wbijającymi się ramiączkami, poluźnij je. Jeśli w wyniku tego biust opadnie, powinnaś wybrać stanik z mniejszym obwodem, aby to on unosił ciężar biustu.

W przypadku większych piersi, nawet przy prawidłowo dopasowanym rozmiarze, pod ramiączkami mogą wystąpić zaczerwienienia. Jeśli nie znikną po kilku minutach od zdjęcia stanika, oznacza to, że ramiączka są zbytnio naciągnięte.


Problem: Ramiączka notorycznie zsuwają się z ramion w ciągu dnia.

Rozwiązanie: Możliwe, że po prostu musisz je wyregulować. Gdy to nie pomoże, wybierz inny krój biustonosza − z ramiączkami osadzonymi bliżej szyi. Sprawdź również, czy nie nosisz zbyt luźnego pasa obwodu biustonosza zachodzącego na łopatki i przez to pozostawiającego sporo wolnego miejsca pod ramiączkami, co powoduje otwieranie się miseczek, a w rezultacie częste zapadanie się bluzki pod ich górną krawędzią. To także może być przyczyną ich zsuwania się.


Pusta przestrzeń pod ramiączkiem.


Taki efekt u wielu z nas może występować na złączeniu ramiączka z miseczką. Pod ramiączkiem, a nad piersią, tworzy się zagłębienie. Czy to zaraz oznacza, że biustonosz jest niewłaściwie dobrany? Absolutnie nie! U jednych kobiet będzie on mniej zauważalny, u innych bardziej. Nieliczne z nas mają wysoko osadzone i pełne w górnej części piersi, u których taki efekt nie występuje. U kobiet mających „puste” piersi w ich górnej części, o kształcie łezki lub/i rozchodzące się na boki, luka przy styku ramiączka z miseczką będzie częściej zauważalna. U niektórych puste piersi są po prostu genetyczne, u innych mogą powstać w wyniku utraty wagi, ciąż, ale również i wieku. Im jesteśmy starsze, tym grawitacja przypomina nam o sobie. Jeśli Twój biust zalicza się do takich to stawiaj na biustonosze, które przesadnie nie uniosą Twojej piersi do góry, gdyż im wyżej umieszczona pierś, tym zagłębienie pod ramiączkiem będzie bardziej zauważalne. Wybieraj staniki z wbudowanym bocznym panelem zbierającym, tak zwanym side suport, który zbierając piersi spod pach, w górnej części miseczki wypełnia tą pustą przestrzeń pod ramiączkiem. Niektóre biustonosze plunge, z nisko zabudowanym mostkiem stanika, także mogą poradzić sobie z tym problemem, gdyż ustawione są pod kątem miseczki zamaskowują pustą przestrzeń. Twoim sprzymierzeńcem będą także biustonosze o miseczkach wykończonych w ich górnej części elastyczną koronką, która powinna przylgnąć do ciała.
Miej jednak na uwadze, że efekt odstawania ramiączek będzie występować, kiedy miseczka jest za mała, tak jak na poniższym obrazku. W dobrze dopasowanym rozmiarze stanika miseczka tego biustonosza będzie sięgać o wiele wyżej, co powinno wyeliminować tak dużą pustą przestrzeń pod ramiączkiem.
RODZAJE RAMIĄCZEK

Ramiączka na mały biust

Posiadając niewielki biust masz szeroki wachlarz wyboru ramiączek, gdyż pod względem stylizacji i funkcjonalności możesz pozwolić sobie na dosłownie wszystko! To z myślą o lekkich biustach zostały stworzone tak zwane spaghetti straps, czyli ultra cienkie ramiączka, pięknie eksponujące ramiona, które wyglądają bardzo delikatnie i kobieco. Szczerze, niesamowicie zazdroszczę kobietom z mniejszymi biustami możliwości noszenia takich ramiączek.
Zdjęcie: www.alibaba.com


Ramiączka na duży biust

Wiele biuściastych kobiet uważa, że przy wyborze stanika powinny wziąć pod uwagę szerokość ramiączek, gdyż to one noszą ciężar biustu. Nic bardziej mylnego! Przypominam, że dobrze dopasowany pas obwodu biustonosza odpowiada za podtrzymanie piersi a nie ramiączka. One pełnią jedynie funkcję pomocniczą, zapewniając około 15-20% podtrzymania. Dla wygody warto jednak zadbać o jakość ramiączek i o to, by nie były zbyt wąskie ani zbyt rozciągliwe. Powinny być wykonane z niegryzących gum i dobrze, jak od wewnątrz podszyte są miękkim pluszem. Nie muszą jednak mieć szerokości ramiączek plecaka czy szelek – przy codziennym, niesportowym staniku wystarczy około 20 mm – 22 mm.Ramiączka a figura plus size

Ten typ figury stawia dodatkowe wyzwania. Ramiona niekoniecznie rosną wraz z rozmiarem obwodu ciała, dlatego większość kobiet z pełną figurą ma problem z notorycznie opadającymi ramiączkami. W przeważającej części dostępnej oferty rynkowej biustonosze mają dość szeroko rozstawione ramiączka, ale istnieją marki, które wyspecjalizowały się w produkcji biustonoszy dla kobiet z pełną figurą. Wśród nich można wymienić chociażby Sculptresse by Panache, której produkty zostały zaprojektowane, by zapewnić wygodę kobietom z pełniejszą ramą ciała.
Oto charakterystyczne cechy ramiączek stworzonych na potrzeby pełniejszej figury:

● bliżej osadzone przy szyi ramiączka zapobiegają ich zsuwaniu się,

● szersza niż przeciętna szerokość ramiączek pozwala na lepszą dystrybucję ciężaru biustu na ramionach. Co prawda to dobrze dobrany pas obwodu biustonosza „nosi” biust, ale szersze ramiączka w przypadku pełnej figury odgrywają również znaczącą rolę w kwestii wygody funkcjonowania.


Ramiączka w biustonoszach sportowych


Powinny być przede wszystkim wygodne. Wskazane są szerokie, od wewnątrz miękko podszyte, rozkładające nacisk na ramiona w trakcie ćwiczeń. Dobrze, gdy posiadają możliwość krzyżowego spięcia na plecach, bo poprawiają w ten sposób postawę, prostują sylwetkę i zwiększają podtrzymanie, dodatkowo zbierając biust.STYLIZACYJNE I PRAKTYCZNE TRIKI ZWIĄZANE Z RAMIĄCZKAMI


Pokaż ramiączka!

Jednym z głównych modowych trendów jest wykorzystanie bielizny jako części stylizacji. Coraz częściej zauważamy to nie tylko na wybiegach, ale i na ulicach miast. Staniki z tasiemkami są na czasie – to właśnie tasiemki dodają zmysłowego charakteru nawet prostym modelom. Potrafią też zastąpić biżuterię.


Możesz kupić biustonosze z wszytymi paseczkami lub, tak jak ja − możesz po prostu doczepić je do ramiączek swojego ulubionego stanika i tym samym przekształcić go w tak zwany strappy bra. Na zdjęciu prezentuję ozdobne paseczki marki Julimex doczepione do dobrze podtrzymującego mój większy biust stanika Jasmine z marki Panache, dzięki czemu mogę nosić bluzki bez ramiączek i wykorzystać biustonosz jako element dekoracyjny, a co najważniejsze, nie tracę tak potrzebnej stabilności i kształtu piersi. Dla mnie bomba!Paseczki są także doskonałym rozwiązaniem do bardziej wydekoltowanych kreacji. Dostępne w różnych kolorach: białym, beżowym, czerwonym, czarnym, oraz w dwóch rozmiarach: standard i plus size (ramiączka 16 mm i wydłużone ozdobne paseczki). Wykończenia ramiączek w wersjach silver, gold i rose gold świetnie współgrają z każdym rodzajem biżuterii. Różne fasony i kolory pomagają podkreślić indywidualny styl i nadają niepowtarzalny charakter każdej stylizacji, doskonale pasują do casualowych, sportowych czy eleganckich kreacji.Sposób na wystające ramiączka

Jeśli nie chcesz, aby ramiączka były widoczne, wybierz biustonosz z przepinanymi na krzyż lub spinanymi ramiączkami.


W przypadku biustonoszy nieposiadających takich opcji, rozwiązaniem tego problemu są produkty do spinania ramiączek, takie jak klips i ściągacz. Klips ściągający ramiączka daje możliwość dyskretnego ukrycia ramiączek, dodatkowo pomaga utrzymać prawidłową postawę i wyprostowane plecy. Specjalny kształt pozwala dowolnie przesuwać klipsy w górę i w dół. Inną opcją jest ściągacz do ramiączek, który również zapobiega ich wystawaniu. Pomaga też w utrzymaniu na miejscu opadających ramiączek. Posiada regulację długości. Oba rozwiązania są dostępne w kolorach białym, czarnym i transparentnym, a ściągacz również w beżowym.Sposób na boleśnie wpijające się ramiączka

Obfity, ciężki biust podtrzymany jest głównie przez stabilnie dobrany obwód pasa biustonosza i dodatkowo przez ramiączka. Jeśli jednak przez lata nosiłaś za luźny obwód pasa pod biustem to ramiączka przejęły główną rolę „noszenia” twojego biustu i wpijając się przez tak długi okres, zostawiły bolesne wyżłobienia na ramionach. Nawet jeśli nosisz teraz dobrze dobrany rozmiar stanika, po pewnym czasie odczuwasz ból w okolicy ramion. Łatwym i szybkim rozwiązaniem tego nieprzyjemnego problemu są silikonowe podkładki pod ramiączka. Polecane szczególnie przy sporym biuście, chronią skórę przed otarciami i wrzynaniem się ramiączek, zapewniają natychmiastową ulgę. Dostępne w kolorze cielistym w dwóch rozmiarach.Sposób na za długie ramiączka
Niektóre staniki mają regulację ramiączek tylko do połowy ich długości. Pozostała część, dla zapewnienia komfortu, może być podszyta dodatkową warstwą miękkiego pluszu sprawiającego, że w tej części ramiączko staje się o wiele grubsze, co uniemożliwia przesunięcie plastikowego regulatora i wyregulowanie długości ramiączek. Jest jednak na to sposób!
Wystarczy, że kciukiem i palcem wskazującym lewej dłoni chwycisz plastikowy regulator po obu jego stronach, po czym na środku regulatora poluźnisz taśmę ramiączka poprzez chwycenie i pociągnięcie jej kciukiem i palcem wskazującym drugiej dłoni.W taki sposób powinna powstać luka a’la pętelka, wystająca ze środkowej części regulatora. To, co teraz powinnaś zrobić to włożyć w nią palec wskazujący prawej ręki, pamiętając jednocześnie o tym, że kciuk i palec wskazujący lewej ręki cały czas trzymasz boki regulatora.
Pociągnij w górę palec wskazujący znajdujący się w „pętelce” taśmy ramiączka, co powinno skutkować tym, że grubszy szew ramiączka, łączący ze sobą cieńszą, niepodszytą jego część z częścią obszytą dodatkowym pluszem, powinien łatwo przejść przez regulator, pozwalając Tobie na wyregulowanie dalszej części ramiączka.

Takie rozwiązanie będzie jak znalazł dla tych z nas, które mają niższą odległość od ramienia do biustu.

Na ten temat przeprowadziłam również merytoryczną transmisję na żywo. Zapraszam do oglądania :)
 

Wejdź ze mną w świat brafittingu!


Przyjdź na profesjonalne szkolenie brafittingowe. Zajmij miejsce wpłacając tylko opłatę rezerwacyjną!


Sprawdź szczegóły >TUTAJ<
תגובות


blog

Cześć, jestem Iza!

Jestem międzynarodowym ekspertem brafittingu z blisko 20-letnim doświadczeniem, autorką książek brafittingowych, zapalonym szkoleniowcem bra-branży, kobietą biznesu i działaczką społeczną...

Archiwum postów

Tagi

bottom of page