top of page

Podstawy piersi a dobór biustonosza


Całkiem możliwe, że w różnych biustonoszach tego samego rozmiaru Twój biust będzie prezentował się zupełnie inaczej. Pomijając kwestie tak oczywiste, jak różnice wynikające z zastosowanego fasonu miseczek czy wpływu rozciągliwości użytego materiału, jest jeszcze jeden bardzo ważny czynnik sprawiający, że jedne staniki będą dla Ciebie wygodniejsze od drugich, pomimo tego, że oba będą tego samego rozmiaru.


Z czego wynika ta różnica? A z tego, że w ofercie marek bieliźnianych znajdziesz biustonosze wąsko i szerokofiszbinowe. O co chodzi? O to, że nie wszystkie biustonosze są tworzone według jednego wzoru. Niektóre marki używają wąskich fiszbin, które nadają się dla kobiet o wąskiej podstawie piersi. W takich oba końce łuku fiszbinowego U są bardziej zbliżone do siebie. Inne specjalizują się w o wiele szerszych fiszbinach, odpowiednich dla tych z nas, których postawa piersi jest szersza, więc i końce łuku fiszbinowego U będą od siebie bardziej oddalone.
Jak poznać czy twoje piersi są wąsko czy szerokofiszbinowe?


Dobrym testem jest wykonanie skłonu w dół (oczywiście bez biustonosza) i zaobserwowanie w odbiciu lustrzanym, skąd wyrastają nam piersi po ich zewnętrznej stronie. Jeśli tkanka piersiowa „opada” raczej z najszerszego miejsca żeber niż z przedniej ściany klatki piersiowej, a w miejscu, w którym pierś łączy się z ciałem nie widać wcięcia, oznacza to, że jesteś szerokofiszbinowa. Przy skłonie widać, że tworzy się łagodna linia od pachy do piersi.W przypadku gdy piersi wyrastają bardziej z przedniej ściany klatki piersiowej i zauważalne jest wcięcie w miejscu, w którym pierś łączy się z ciałem, to właściwymi dla ciebie biustonoszami będą te z wąskimi fiszbinami.

Aby dobrać wygodne miseczki zwracaj więc uwagę na szerokość łuku fiszbinowego, który powinien okalać piersi u ich podstawy. Jeśli koniec fiszbin wykracza dalej niż miejsce skąd wyrastają piersi i czujesz, że wbijają się w plecy, oznacza to, że łuk fiszbinowy jest zbyt szeroki. Poszukuj więc biustonoszy o wąskich fiszbinach. Jeśli jednak fiszbiny tną część piersi, to sygnał, że są zbyt wąskie.


Co się dzieje, kiedy fiszbiny są za szerokie?


W przypadku kobiet o wąskiej podstawie piersi okazać się może, że w niektórych biustonoszach fiszbiny są na nie stanowczo za szerokie. Wówczas fiszbiny nie będą okalać piersi u nich podstawy, a o wiele dalej. Ich końce będą zachodzić na plecy. Ponadto, im szerszy rozstaw końcówek łuku fiszbinowego, tym wąskofiszbinowa pierś będzie bardziej spłaszczona, gdyż w miseczce pozostanie dokładnie taka sama ilość materiału zaprojektowana, by zmieścić biust danej wielkości, ale będzie on znacznie rozciągnięty, co sprawi, że miseczki stracą swoją pojemność. Na poniższych zdjęciach widać ślad po za szerokim fiszbinie, który sięga swoim krańcem znacznie dalej niż miejsce, z którego wyrasta pierś.


Przykłady biustonoszy z węższymi fiszbinami


Panache ogólnie ma opinię marki oferującej szerokofiszbinowe staniki. Nie do końca jest to prawda. Już samo zdjęcie powyżej przedstawionej Jasmine pokazuje, że są też modele, które mają węższe fiszbiny. Na dowód dołączam także porównanie szerokości fiszbin w szarym Jasmine i czerwonym Tango.
A oto kilka dodatkowych przykładów wąskofiszbinowych biustonoszy tej marki.
Oprócz przedstawionych biustonoszy marki, które są chwalone za wąskie fiszbiny to polscy producenci Ewa Michalak oraz Comexim.


Co się dzieje, kiedy fiszbiny są za wąskie?


Taki problem mają kobiety o szerszej podstawie piersi. Zakładając biustonosz z wąskimi fiszbinami może pojawić się kłucie krańców fiszbin w tkankę piersiową po bokach oraz tworzenie się pod piersiami luki pomiędzy podstawą piersi a łukiem fiszbinowym. Dokładnie taki efekt uzyskuję w Jasmine z Panache.
Niemniej jednak nie powstrzymuje mnie to od jej noszenia. Znalazłam na nią patent! To, co świetnie sprawdza się u mnie to rozciągnięcie krańców fiszbin i w ten sposób zmiana szerokość ich U. Wówczas stanik nie kłuje po bokach, a dół miseczki jest ładnie wypełniony. Miej jednak na uwadze, że takie działanie spłaszczy delikatnie piersi, gdyż materiał tworzący pojemność miseczki przez poszerzenie łuku fiszbinowego będzie rozdystrybuowany bardziej na szerokość niż na głębokość miseczki.


Przykłady biustonoszy z szerszymi fiszbinami


Kobieta, której podstawa piersi jest szersza, potrzebuje szerszych fiszbin. Wówczas będą one dobrze okalać podstawę piersi i będą dla niej wygodne. Sama zaliczam się właśnie do tej grupy kobiet. Na poniższym zdjęciu widać, że łuk fiszbinowy biustonosza o szerokich fiszbinach, takich jak w Tango z Panache, rzeczywiście okala moje piersi u ich podstawy, nie zostawiając wolnej przestrzeni pomiędzy miejscem skąd wyrastają a samym fiszbinem, a jego kraniec nie zachodzi na plecy.

Przykładem biustonosza szerokofiszbinowego jest wyżej pokazany Tango, ale i Envy, Imogen czy Clara z Panache. Spójrz na poniższe zdjęcia. Kolor czerwony to Tango, do którego przyrównuję wyżej wymienione modele. Jak widać, mają one dokładnie taki sam rozstaw łuku fiszbinowego.Większość modeli z oferty Cleo by Panache także ma szersze łuki fiszbinowe, chociaż są one o wiele niższe w stosunku do szerokofiszbinowców z Panache. Zobacz, jak umiejscowienie krańca fiszbin poniżej przedstawionych biustonoszy pokrywa się z szerokością łuku fiszbinowego biustonosza Tango.


Jeśli temat biustonoszy interesuje cię i chciałabyś rozwijać się w brafittingu to


zapraszam na szkolenie Brafitting od Podstaw, odbywające się 19-20.06.2021r.


Pozwoli ono tobie szybko odnaleźć się w nowej roli. Natychmiast po zakończeniu kursu będziesz w stanie wprowadzić do swojej codziennej pracy zdobytą podczas szkolenia praktyczną wiedzę brafittingową, która przełoży się na umiejętność sprawnego dopasowania biustonoszy klientkom, rzetelne doradztwo bieliźniane, co w rezultacie wpłynie na zwiększenie sprzedaży.


W ramach szkolenia Brafitting od Podstaw:

 • Zgłębisz wiedzę z podstaw anatomii piersi oraz procesu ich opadania

 • Zdobędziesz wiedzę dotyczącą różnych konstrukcji biustonoszy

 • Nauczysz się stosowania zasad brafittingu w praktyce

 • Poznasz zasady pracy ze światowymi systemami rozmiarowymi biustonoszy i będziesz w stanie je przeliczać

 • Zgłębisz dopasowanie biustonoszy pod kątem różnych typów piersi, konsystencji i wielkości

 • Nauczysz się dopasowania bielizny dla kobiet ciężarnych i matek karmiących

 • Dowiesz się, jak pracować z nastolatkami przy doborze pierwszego biustonosza

 • Poznasz zasady umiejętnej i efektywnej pracy z klientką w przymierzalni.


A jeśli jesteś brafitterką na co dzień pracującą w branży bieliźnianej, ale odczuwasz potrzebę pogłębienia swojej wiedzy w zakresie zaawansowanego brafittingu, to zapraszam cię na intensywne, dwudniowe, warsztatowe szkolenie


Brafitting Pro, odbywające się w Warszawie 03-04.07.2021r., uwzględniające:

 • specyfikę doboru biustonoszy po wszelakich operacjach przeprowadzanych w obrębie piersi, połączoną z ćwiczeniami na modelce Amazonce

 • wiedzę na temat doboru biustonoszy dla biustów stanowiących wyzwanie pod względem: rozstawu między piersiami, stopnia ich wypełnienia, pozycji na klatce piersiowej, ich kształtu oraz problematycznych uwarunkowań figury, t. j. spadzistych ramion, wysokiego brzucha, kurzej i lejkowatej klatki piersiowej, opadających płatów skóry pod pachami, czy skoliozy

 • tape fitting – metodę tejpingowania piersi pod wymagające kreacje z zastosowaniem taśm Booby Tape

 • wirtualny brafitting – kompletny kurs przeprowadzania zdalnej konsultacji brafittingowej przy użyciu technologii online

 • pozyskanie praktycznej wiedzy na temat profilaktyki raka piersi


Więcej informacji na temat prowadzonych przeze mnie branżowych szkoleń znajdziesz na www.izabelasakutova.com.


Comments


blog

Cześć, jestem Iza!

Jestem międzynarodowym ekspertem brafittingu z blisko 20-letnim doświadczeniem, autorką książek brafittingowych, zapalonym szkoleniowcem bra-branży, kobietą biznesu i działaczką społeczną...

Archiwum postów

Tagi

bottom of page