top of page

PLECY OBOLAŁE OD CIĘŻARU BIUSTU

Czy plecy mogą boleć od piersi? Czy biust może być powodem garbienia się? Może cię zaskoczę, ale to czy piersi są właściwie podtrzymane dobrze dobranym biustonoszem może mieć na to duży wpływ. Wiele kobiet, szczególnie tych z obfitymi piersiami, skarży się na chroniczne, spowodowane ciężarem biustu, bóle pleców.


Jeśli biustonosz jest niewłaściwie dobrany pod względem rozmiaru czy konstrukcji do budowy twojego ciała i piersi, to rzeczywiście − może nasilić ból pleców i ramion, szczególnie jeśli obwód jest zbyt luźny, bo wtedy ramiączka stanika, a nie stabilny obwód pasa, „noszą” cały ciężar piersi, obciążając jednocześnie ramiona, kark i plecy. Pierwszym krokiem w celu poprawienia twojej postawy i odciążenia pleców powinien być zatem dobór dopasowanego stanika.


Na ten temat przeprowadziłam merytoryczną transmisję na żywo, podczas której moim gościem była fizjoterapeutka Joanna Tokarska. Zapraszam Cię do obejrzenia nagrania tego spotkania.
Trochę anatomii

Piersi połączone są z naszym ciałem poprzez system więzadeł i powięzi. Wyobraź sobie, że jest to system sznurków, które łączą się z mięśniami klatki piersiowej, a mięśnie klatki piersiowej dalej łączą się z kośćmi ramion. Kiedy biust nie jest właściwie podtrzymany dobrze dobranym biustonoszem, to niestety, swoim ciężarem ciągnie te struktury w dół z przodu ciała, a one dalej pociągają za sobą kości ramion. Kobiety z większym biustem są bardziej narażone na ten problem. Wtedy przybieramy postawę zgarbioną, tzn. ramiona mamy wysunięte ku przodowi, kark jest zaokrąglony, a broda wysunięta do przodu. Plecy i ramiona mogą zacząć nas boleć, a my możemy nie czuć się pewnie.


Wyżłobienia w ramionach


Do 22 roku życia nosiłam źle dobrane biustonosze, które spowodowały widoczne na zdjęciu wyżłobienia na moich ramionach. Pomimo tego, że od 2000 roku noszę dobrze dobrane staniki to te wyżłobienia już zostały. Co jednak mogłoby się stać, gdybym w porę nie poznała brafittingu i nie zaczęła nosić dobrze dobranych do indywidualnych potrzeb mojego ciała biustonoszy? Pod spodem zamieszczam etapy

Niestety, ale źle dobrany biustonosz, to nie jest kwestia tylko wizualna. To przede wszystkim kwestia zdrowia! Jeśli jest źle dopasowany, a podtrzymanie piersi nie zapewnia stabilny pas obwodu, to cały ciężar biustu spoczywa na ramionach. Wtedy ramiączka przejmują całą pracę uniesienia jego ciężaru i w konsekwencji wbijają się boleśnie w ramiona. Taka sytuacja po jakimś czasie powoduje trwałe wyżłobienia w ramionach o różnym stopniu nasilenia, w zależności od tego, jak długo kobieta użytkuje ten źle dopasowany biustonosz. Im dłużej to trwa, tym większe wyżłobienia, a to doprowadza do bólu okolic ramion i karku, przykurczu nerwów w miejscu ucisku, problemów z postawą itd.


Rodzaj ramiączka ma znaczenie!

Kiedyś w świecie brafittingu głoszona była teoria, że przy dobrze dobranym rozmiarze biustonosza ramiączka nie kładą dużego nacisku na ramiona, więc mogą być wąskie, bo przecież to obwód nosi biust. Będąc kobietą obficie biuściastą, niestety, ale nie mogę się całkowicie zgodzić z tym stwierdzeniem. Pomimo tego, że noszę dobrze dopasowane biustonosze, ze stabilnie dobranym pasem obwodu, przeważnie w rozmiarze 30HH, to im biustonosz ma węższe ramiączka tym odczuwam mniejsze poczucie komfortu. Przy sporych biustach ramiączka nadal odgrywają swoją rolę przy podtrzymaniu piersi. Większą niż w przypadku lżejszych piersi, dlatego jeśli masz obfite piersi to wybieraj te biustonosze, które mają ramiączka o minimalnej szerokości około 20 mm. Zwracaj tez uwagę czy ramiączka są miękko wyściełane od dołu, co zwiększy twój komfort użytkowania.


Oto kilka propozycji modeli biustonoszy z wygodnymi ramiączkami, które osobiście polecam:

Tango, Panache – szerokie, wygodne ramiączka, w większych rozmiarach miseczek są miękko podszyte od wewnątrz.


Serene, Panache – możliwość spięcia na plecach, co daje odpoczynek odcinkom ramiona z wgłębieniami. Polecam noszenie na przemian ramiączek – raz spiętych w kolarzówkę, raz standardowo zamocowanych. Zmniejszy to ryzyko pogłębiania się wyżłobień w ramionach.
Panache Sport – szerokie, posiadające od wewnątrz miękkie wypełnienie ramiączka są niezwykle wygodne. Pomimo tego, że są o wiele szersze niż standardowe ramiączka biustonosza codziennego, w części spoczywającej na ramieniu zostały dodatkowo poszerzone, by zapewnić optymalną wygodę. Zamontowany w tylnej części ramiączek haczyk daje możliwość spięcia ich na plecach w kolarzówkę.


Okiem fizjoterapeutki – model biopsychospołeczny

Joanna Tokarska, fjzioterapeutka @fizjopozytywna, która jest gościnną ekspertką na moim szkoleniu "Brafitting PRO", podczas live na moim profilu zauważyła, że z perspektywy biopsychospołecznej źle dobrany biustonosz może być jedną z przyczyn wpływających na bóle pleców. Według niej właściwa bielizna może nie tylko podtrzymać piersi, ale również odciążyć nasze plecy, co stwarza dobre warunki do rozpoczęcia pracy nad posturą. Jeżeli kobieta z jakichś powodów uważa swój biust za niewłaściwy, może zacząć w niej powstawać negatywny obraz samej siebie, a problematyczną część ciała (piersi) może zacząć ukrywać. I tu powstaje problem. Niska samoocena może powodować częstsze przyjmowanie postawy uległej − zamkniętej. Z kolei częste przyjmowanie takich pozycji łączy się z tendencją do fizycznego "zamykania się" utożsamianego powszechnie z garbieniem.


Gdy mamy określony problem, to możemy pomóc. Więcej na temat sposobów, jak możemy wspierać kobiety w dbaniu o swoje zdrowie (nie tylko piersi) będziemy omawiać wraz z Joanna Tokarska podczas mojego szkolenia. Pozostały ostatnie miejsca, żeby dołączyć na najbliższy termin 23-24 kwietnia w Warszawie. Wszystkie szczegóły znajdziesz na stronie https://www.izabelasakutova.com/profesjonalne-szkolenia-brafittingo

Comments


blog

Cześć, jestem Iza!

Jestem międzynarodowym ekspertem brafittingu z blisko 20-letnim doświadczeniem, autorką książek brafittingowych, zapalonym szkoleniowcem bra-branży, kobietą biznesu i działaczką społeczną...

Archiwum postów

Tagi

bottom of page