top of page

Jak dopasować strój kąpielowy, czyli plażowy brafitting


Sezon letni w pełni. Czy wybierając się na wymarzony urlop chciałabyś dobrze czuć się na plaży? Wiele lat mojej pracy w charakterze brafitterki przekonało mnie, że często przy wyborze kostiumu, my kobiety, kierujemy się kolorem, wzorem, czy modą, a zapominamy o najważniejszym! O czym mowa? O odpowiednio dobranym rozmiarze stroju i jego solidnej konstrukcji, bo to właśnie zapewnia podtrzymanie i stabilizację biustu oraz atrakcyjny wygląd na plaży!!!

Jeśli myśli się o brafittingowych „grzeszkach i grzechach”, które nietrudno zauważyć latem, to wśród tych, które pierwsze zwracają na siebie uwagę są zbyt luźny, podjeżdżający do góry tylny pas obwodu biustonosza kąpielowego i zbyt małe miseczki, które tworzą wybrzuszenia biustu nad jej górną krawędzią lub/i pod pachą. Zdarzają się też zbyt duże miseczki, które poznasz po „otwieraniu się” górnej części miseczki. Takie nie zapewnią odpowiedniego poziomu podtrzymania piersiom i ukształtowania. Aby zapobiec takim sytuacjom należy odpowiednio dobrać strój kąpielowy. Jak to zrobić, by czuć się pewnie i nie martwić się, że podczas ruchu piersi "znajdą się tam, gdzie nie powinny"? Dobrze dobrany strój jest nie do przecenienia i może zdziałać cuda. Pomaga kształtować figurę, jak dobrze dobrana bielizna. Z odpowiednio dopasowanym strojem kąpielowym okres letni ma szansę być okresem radości, a nie ciągłego dylematu, czy to, co mamy na sobie, pozwala nam wyjść swobodnie na plażę.

Mam świadomość, że chyba żadna kobieta nie jest w 100% zadowolona ze swojego ciała. Każda z nas ma listę detali, które wolałaby w sobie wymienić. To smutne, ale media kreują takie realia. Zawsze staram się Was przekonać, że rozmiar nie jest najważniejszy, ale to, w jaki sposób dopasowana jest bielizna, czy strój kąpielowy. Jeśli chcemy dobrze wyglądać i czuć się na plaży, wystarczy zadbać o to, co najistotniejsze - dobrze dopasowany zarówno pod względem konstrukcji, jak i rozmiaru biustonosz. Taki bowiem może odjąć optycznie nawet 5 kg (!).

Poniżej z myślą o Was zebrałam podstawy podstaw brafittingu plażowego!

Biust a matematyka, czyli rozmiar jest ważny

Niedoskonałości budowy można ukryć. Jest na to sporo trików - nie tylko odpowiedni fason eksponujący atuty i tuszujący to i owo. To także wysoko wycięte figi, wydłużające optycznie nogi, majtki kąpielowe z maskującym brzuch wywijanym pasem, wzorzysta góra dla pań, które mają mały biust, biustonosz kąpielowy podszyty stabilną tkaniną power net, którego boczny panel "zbiera" obfity biust. To wszystko to sprytne sztuczki. Najważniejszym kryterium podczas wybierania stroju powinien być jednak jego rozmiar i krój. Osobiście twierdzę, że pewność właściwie podtrzymanego biustu mamy wtedy, gdy wybierzemy stroje marek oferujących kostiumy dostępne w rozmiarze bieliźnianym, a nie konferencyjnym (XS, S, M, L, XL, XXL). Tylko kostiumy z oferty firm bieliźniarskich są w stanie perfekcyjnie wymodelować figurę i zapewnić nam stabilność.

Specjalnie dla Was opisuje 5 najważniejszych kwestii, na które należy zwrócić uwagę podczas kupna stroju kąpielowego. Moje wskazówki prezentuję na kostiumie Milano z marki Panache Swim w rozmiarze 30/65 H.

Obwód

Jednym z najistotniejszych elementów konstrukcyjnych biustonosza bieliźnianego i kąpielowego jest tylny pas biustonosza tzw. obwód. Odpowiada on w 80 % za prawidłowe wsparcie piersi. Powinien zatem okalać stabilnie ciało i zapewniać podtrzymacie ciężaru biustu. Ważne, by był wypoziomowany na równi z dołem fiszbin, które są umieszczone z przodu. Takie dopasowanie zapewni stabilne podtrzymanie miseczek na klatce piersiowej. Zapobiegnie tym samym wydostawaniu się z nich biustu. Właściwie dobrany obwód biustonosza nie uciska, ale i nie podnosi się też do góry. Zrób szybki test i sprawdź, czy Twój obwód jest właściwie dopasowany. Unieś ręce do góry. Czy obwód biustonosza przesunął się na łopatki? Jeśli tak, powinnaś zmienić strój, gdyż ten nie zapewni Ci odpowiedniego podtrzymania piersi. Dobrze dobrany powinien znajdować się poniżej łopatek.

Miseczki

Niezwykle istotne jest, by pierś całkowicie wypełniała miseczkę - zarówno poziomo, jak i pionowo od fiszbiny, do jej głównej krawędzi, a także od pachy do mostka biustonosza. Miseczka ma bowiem za zadanie otoczenie i nadanie piersi odpowiedniego kształtu. Wszelkie "wylewanie" świadczy o złym dopasowaniu. Biust spłaszcza się i deformuje, a co za tym idzie wzrasta ryzyko podrażnienia skóry. Może to negatywnie wpłynąć nie tylko na ich wygląd, ale także na komfort i zdrowie.

Za duże miseczki to nie tylko problem z "otwieraniem się" ich górnej krawędzi. To również ryzyko szybszego opadania piersi i powstawania rozstępów, gdyż za duże miski nie są w stanie zapewnić odpowiedniego stopnia podtrzymania biustu, narażając go na działanie siły grawitacji.

Fiszbiny

tak zwane „druty” znajdujące się w tunelu biustonosza, tuż u dołu miseczki. Ich zadaniem jest odpowiednie rozdzielenie, podtrzymanie i ukształtowanie piersi. Idealnie jest, kiedy dokładnie je okalają i nie zachodzą na żadną z nich, ani nie wbijają się w nie.

Mostek biustonosza

To „centrum zarządzania piersiami”. Łączy on bowiem obie miseczki i stabilizuje je na klatce piersiowej. Kiedy stanik jest dobrze dobrany - ta część przylega do ciała. Jeżeli odstaje – miseczka jest za mała. Są jednak kobiety mające wklęsłą lub wypukłą tę część klatki piersiowej. W ich przypadku mostek nie będzie gładko przylegał. Wtedy dobrze jest dobrać biustonosz o konstrukcji plunge, który charakteryzuje się niską zabudową mostka stanika.

Ramiączka

Muszą być odpowiednio wyregulowane, by zapewnić utrzymanie biustu. Nie mogą wpijać się w ramiona i z nich opadać. Właściwie dobrany biustonosz charakteryzuje się tym, że jego ramiączka podtrzymują biust zaledwie w 15-20%. Reszta leży w gestii stabilnie dopasowanego pasa obwodu. Jeśli Twoje ramiączka są przyczyną dokuczliwego bólu ramion to zrób test i poluźnij je. Jeśli w wyniku ich poluźnienia piersi opadną to jest to znak, że dobrany przez Ciebie pas obwodu biustonosza jest za luźny, gdyż to on w głównej mierze powinien stabilnie podtrzymywać biust, nie ramiączka.

Zapisz się do mojego newslettera, by miej pewność, że jesteś na bieżąco z nowinkami brafittingowymi. Niebawem opowiem więcej o najczęściej popełnianych błędach na plaży!

Do przeczytania!

Comments


blog

Cześć, jestem Iza!

Jestem międzynarodowym ekspertem brafittingu z blisko 20-letnim doświadczeniem, autorką książek brafittingowych, zapalonym szkoleniowcem bra-branży, kobietą biznesu i działaczką społeczną...

Archiwum postów

Tagi

bottom of page