top of page

Pierwszy stanik dla nastolatki

Kupowanie pierwszego biustonosza dla nastolatki to zawsze ogromne przeżycie, które zapamięta ona na długie lata. Przeważnie dziewczynki wstydzą się rozmawiać z mamą na temat swoich piersi i staników, a pierwsza wyprawa po zakup biustonosza jest dla nich ogromnym stresem. Jak poradzić sobie w tej sytuacji jako rodzic, tak by było to dla córki pozytywne doświadczenie?


Jak wyjaśnić córce, po co jej stanik?

Powinnaś zacząć od wyjaśnienia, że zmiany w ciele są normalną konsekwencją dorastania, a noszenie biustonosza wpływa na zdrowie, przynosi komfort związany z poczuciem odciążenia ramion i podtrzymania piersi, a przez to podnosi poczucie pewności siebie.

Piersi na etapie wzrostu są one bardzo tkliwe, dlatego ważne jest, aby od samego początku odpowiednio je zabezpieczyć poprzez noszenie dobrze dobranego biustonosza, który zminimalizuje ból i zapewni utrzymanie piersi w dobrej kondycji. Główną rolą stanika jest podtrzymanie piersi i zasłonięcie ich, dzięki czemu dojrzewająca dziewczynka poczuje się o wiele bardziej komfortowo w swoich ubraniach. Stanik zapobiegnie na przykład krępującemu odstawaniu przez koszulkę brodawek sutkowych. Poza tym, podskakiwanie piersi, szczególnie kiedy są one w fazie rozwoju i bywają wyjątkowo wrażliwe, po prostu boli. Dobrze dopasowana bielizna ustabilizuje biust i sprawi, że dziewczynka będzie się czuła wygodnie.


Niezależnie od tego jaki dojrzewająca dziewczynka ma biust – mały, średni, a może duży, każdy potrzebuje podtrzymania, które zapewnia dobrze dobrany biustonosz. Części naszego ciała, takie jak nogi czy ręce, mają wewnętrzną strukturę dającą im podtrzymanie, czyli kości i mięśnie. W piersiach ich jednak nie ma. Skóra pokrywająca piersi daje im pewne podtrzymanie, ale tak naprawdę za ich kształt i naturalne umiejscowienie na klatce piersiowej odpowiada system specjalnych struktur więzadeł i powięzi, które możesz sobie przyrównać do sznurków tworzących hamak dla tkanki piersiowej. To właśnie ten hamak nadaje piersiom kształt. Sznurki tworzące go są bardzo mocne. Nie można ich zerwać, nawet jeśli bez użycia stanika wykonywałabyś ekstremalne sporty. Są one jednak elastyczne i ulegają rozciąganiu, jeśli nie zabezpieczysz dobrze piersi na co dzień za pomocą dobrze dobranego biustonosza. Brak stabilizacji i podtrzymania może narazić je na zmianę ich kształtu i stopniowe opadanie.

Oto kilka porad, które pomogą przygotować się do pierwszych stanikowych zakupów: