top of page

Pierwszy stanik dla nastolatki

Kupowanie pierwszego biustonosza dla nastolatki to zawsze ogromne przeżycie, które zapamięta ona na długie lata. Przeważnie dziewczynki wstydzą się rozmawiać z mamą na temat swoich piersi i staników, a pierwsza wyprawa po zakup biustonosza jest dla nich ogromnym stresem. Jak poradzić sobie w tej sytuacji jako rodzic, tak by było to dla córki pozytywne doświadczenie?Jak wyjaśnić córce, po co jej stanik?

Powinnaś zacząć od wyjaśnienia, że zmiany w ciele są normalną konsekwencją dorastania, a noszenie biustonosza wpływa na zdrowie, przynosi komfort związany z poczuciem odciążenia ramion i podtrzymania piersi, a przez to podnosi poczucie pewności siebie.


Piersi na etapie wzrostu są one bardzo tkliwe, dlatego ważne jest, aby od samego początku odpowiednio je zabezpieczyć poprzez noszenie dobrze dobranego biustonosza, który zminimalizuje ból i zapewni utrzymanie piersi w dobrej kondycji. Główną rolą stanika jest podtrzymanie piersi i zasłonięcie ich, dzięki czemu dojrzewająca dziewczynka poczuje się o wiele bardziej komfortowo w swoich ubraniach. Stanik zapobiegnie na przykład krępującemu odstawaniu przez koszulkę brodawek sutkowych. Poza tym, podskakiwanie piersi, szczególnie kiedy są one w fazie rozwoju i bywają wyjątkowo wrażliwe, po prostu boli. Dobrze dopasowana bielizna ustabilizuje biust i sprawi, że dziewczynka będzie się czuła wygodnie.


Niezależnie od tego jaki dojrzewająca dziewczynka ma biust – mały, średni, a może duży, każdy potrzebuje podtrzymania, które zapewnia dobrze dobrany biustonosz. Części naszego ciała, takie jak nogi czy ręce, mają wewnętrzną strukturę dającą im podtrzymanie, czyli kości i mięśnie. W piersiach ich jednak nie ma. Skóra pokrywająca piersi daje im pewne podtrzymanie, ale tak naprawdę za ich kształt i naturalne umiejscowienie na klatce piersiowej odpowiada system specjalnych struktur więzadeł i powięzi, które możesz sobie przyrównać do sznurków tworzących hamak dla tkanki piersiowej. To właśnie ten hamak nadaje piersiom kształt. Sznurki tworzące go są bardzo mocne. Nie można ich zerwać, nawet jeśli bez użycia stanika wykonywałabyś ekstremalne sporty. Są one jednak elastyczne i ulegają rozciąganiu, jeśli nie zabezpieczysz dobrze piersi na co dzień za pomocą dobrze dobranego biustonosza. Brak stabilizacji i podtrzymania może narazić je na zmianę ich kształtu i stopniowe opadanie.

Oto kilka porad, które pomogą przygotować się do pierwszych stanikowych zakupów:

Poszukaj salonu świadczącego profesjonalne doradztwo w zakresie brafittingu – specjalistka zadba o dobranie odpowiedniego biustonosza dla twojej córki. Niezależnie od wielkości piersi, zacznij uczyć ją dobrych nawyków. Z profesjonalnej konsultacji brafittingowej dowie się, jak powinien leżeć dobrze dopasowany stanik, jak odpowiednio go zakładać, odkryje, do czego służą różne kroje biustonoszy, oraz nauczy się, jak dbać o bieliznę, by służyła jej na długi czas.

Wybierz sklep, który ma w swoim asortymencie biustonosze odpowiednie do wieku twojej córki. Niektóre sklepy oferują staniki dla nastoletnich dziewcząt, inne mogą co prawda posiadać wymagane rozmiary, ale odbiegające stylowo wzornictwo, zbyt „dorosłe” dla młodej dziewczyny. Wcześniejsze zapoznanie się z produktami dostępnymi w sklepach zaoszczędzi córce niepotrzebnego stresu.

Poproś wcześniej w sklepie, aby córką zajęła się osoba, która ma odpowiednie podejście do nastolatek i nie wprawi jej w zakłopotanie. Najlepiej umów się z nią na konkretną godzinę, by mieć pewność, że to ona obsłuży twoją córkę.

Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą siostry, kuzynki lub przyjaciółki córki. Pomoże to rozładować atmosferę, a stresujący dzień zmieni się w babskie wyjście, które możecie zakończyć w kawiarni porcją gigantycznych lodów.Kiedy wybrać się po pierwszy stanik?


Nie ma ściśle określonego wieku, w którym twoja córka powinna mieć dobrany pierwszy biustonosz. To sprawa bardzo indywidualna. W przypadku niektórych dziewcząt może się okazać, że będą go potrzebować już w wieku 8–10 lat, podczas gdy inne w późniejszym okresie. Radzę, aby zdecydować się wtedy, kiedy pojawiają się oznaki rozwoju tkanki piersiowej. Ważne, aby zacząć podtrzymywać piersi już od momentu, kiedy tylko zaczynają rosnąć. Zapoznanie córki z tematyką doboru rozmiaru w początkowych fazach rozwoju piersi to świetny sposób na zaszczepienie w niej pozytywnych nawyków dbania o piersi na całe życie.

Jaki krój pierwszego biustonosza jest najodpowiedniejszy?


Na pierwszym etapie wzrostu piersi są one zbyt małe na prawdziwy biustonosz, więc świetnym rozwiązaniem będzie bawełniany, bezszwowy, obcisły top (bluzka odcinana pod biustem). To też świetne rozwiązanie, kiedy koleżanki noszą już staniki, a Twoja córka jeszcze czeka, by piersi urosły. Taki top pozwoli jej nie odstawać od grupy oraz oswoić się z noszeniem biustonosza, by z czasem, kiedy piersi zaczną się zarysowywać i ich rozmiar będzie właściwy – przejść na noszenie prawdziwych staników z wydzielonymi miseczkami. Wtedy wymieni top na inne fasony.

W przypadku pierwszego biustonosza zalecam wypróbowanie modelu bezfiszbinowego o delikatnie usztywnianych, bezfiszbinowych miseczkach, które zapobiegają krępującemu wiele dziewcząt odznaczaniu się sutków. Fiszbiny na tym etapie rozwoju piersi nie są potrzebne. Polecam Ci dedykowane nastolatkom biustonosze firmy Key „ My First Bra”. Linia ta powstała w 1999 roku dzięki licznym i uważnym spotkaniom i rozmowom z nastolatkami.


W ofercie Key znajdziesz biustonosze z usztywnianymi miseczkami o poprzecznych cięciach oraz z usztywnianymi, modelowanymi termicznie bezszwowymi miseczkami. Staniki te charakteryzują się brakiem sztywnych, metalowych fiszbinów. Rosnący biust bywa obolały, a miękkie miseczki pomogą uniknąć jakiegokolwiek nacisku na powiększającą się tkankę piersiową i nie nasilą przykrych objawów. W biustonoszach Key w miejscu fiszbinów stosowane są bezpieczne przeszycia pod miseczkami, które podtrzymują biust. Delikatny biust dziewczynek jest również chroniony przyjemną, bawełnianą warstwą, która wyścieła miseczki biustonosza od wewnątrz. Ramiączka i zapięcia są miękkie i komfortowe – bo tego oczekuje delikatne ciało dziewczynek. Bezfiszbinowe biustonosze są wygodne i świetnie nadają się do tego, żeby twoja córka przyzwyczaiła się do uczucia noszenia stanika.

Biustonosz Key, krój TBC
Biustonosz Key, krój TBM


Warto się również zastanowić nad biustonoszem sportowym. Rosnący biust może być bardzo bolesny, a aktywność fizyczna tylko to eskaluje. Dodatkowo, istnieje również ryzyko naciągnięcia więzadeł podtrzymujących biust, co w dłuższej perspektywie może źle wpłynąć na późniejszą kondycję biustu. Noszenie biustonosza sportowego podczas ćwiczeń fizycznych jest niezbędne, aby piersi twojej córki były odpowiednio podtrzymane, a ona sama czuła się komfortowo. Polecam te staniki sportowe, które wykorzystują metodę enkapsulacji. To tak, jakbyś każdą z piersi zamknęła w osobnej kapsule, czyli profilowanej miseczce, która ją okala, zabezpiecza, kształtuje, a przede wszystkim ODDZIELA piersi od siebie, co zapobiega ich otarciom i odparzeniem. Nie ma więc mowy o przyciśnięciu jednej do drugiej. Dobry biustonosz sportowy powinien też być wykonany z materiału zapewniającego cyrkulację powietrza, który będzie odprowadzać wilgoć od ciała. Najlepszym produktem, który spełnia te wymogi i który z pełnym przekonaniem mogę ci polecić, jest biustonosz sportowy Panache Sport.
Panache Sport bez fiszbin, rozmiary B-J


Powiększający się biust nastolatki


Jak zareagować, gdy córka wyrasta z pierwszych biustonoszy, jej sylwetka robi się bardziej kobieca, a ona czuje się z tym niekomfortowo? Większe piersi mogą powodować u niej zakłopotanie, gdyż przyciągają niechcianą uwagę i bywają pretekstem do docinków ze strony kolegów i koleżanek. Odpowiednie podejście rodzica na tym etapie rozwoju dziecka jest bardzo istotne.


Oto kilka wskazówek:

Zaplanuj ponowną wizytę w sklepie specjalizującym się w usłudze brafittingu, w którym specjalistka dobierze rozmiar i krój biustonosza odpowiedni do aktualnej wielkości piersi i klatki piersiowej twojej córki.

Bądź wyrozumiała. Nawet jeśli masz małe piersi, a twoja córka większe, przypomnij sobie, jakie to uczucie przyzwyczajać się do zupełnie nowego ciała.

Zachowaj spokój. Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest publiczne podkreślanie, że „ona ma taki ogromny rozmiar!”. Nastolatka może nabyć przeświadczenia, że jej figura jest dziwna, niestandardowa, a to może negatywnie odbić się na jej poczuciu własnej wartości.

Wytłumacz córce, że zmiany są naturalną częścią życia i że zmiany w ciele w okresie dojrzewania są całkowicie normalne. W szczególności dotyczy to piersi, które będą się zmieniać przez całe życie: rosnąć, a z upływem lat będą zmieniać swoją jędrność i kształt.


Biustopozytywny poradnik budujący zdrowe nawyki wśród nastolatek


U dziewcząt wraz z rozwojem piersi pojawia się niepokój i wiele pytań. Właśnie dlatego napisałam książkę „Pokochaj swoje piersi. Biustopozytywny poradnik dla dziewcząt i ich mam”.

Wśród blisko trzech tysięcy nastolatek i ich mam, wraz z fundacją Wsparcie na Starcie, przeprowadziłam ankietę, dzięki której stworzyłam zaskakująco długą listę obaw i błędnych przekonań na temat biustu. Stawiam im czoła w biustopozytywnym poradniku. Otrzymasz w nim odpowiedzi na takie pytania jak:


 • Kiedy mój biust zacznie lub przestanie rosnąć?

 • Czy rozmiar moich piersi się wyrówna?

 • Jaki rozmiar piersi jest właściwy? Czy moje piersi są za małe, czy za duże?

 • Jak radzić sobie z uszczypliwymi komentarzami rówieśników na temat piersi?

 • Skąd mam wiedzieć, kiedy powinnam zacząć nosić swój pierwszy biustonosz?

 • Jaki krój stanika jest dla mnie właściwy?

 • Na co mam zwracać uwagę przy doborze biustonosza?

 • Jak poprawnie zakładać stanik?

 • Czy antyprespiranty, opalanie, siniaki, fale emitowane przez telefon komórkowy czy noszenie niewłaściwie dopasowanego biustonosza może doprowadzić do raka piersi?

 • Czy duży biust zwiększa ryzyko raka piersi?

 • Co mogę zrobić, by upewnić się, że moje piersi są zdrowe?

 • Jak wykonać samobadanie?


Książka jest cegiełką w tegorocznej kampanii Dotykam=Wygrywam, którą organizuję we współpracy z marką Panache, specjalistą produkcji bielizny D+. Całościowy dochód z jej sprzedaży zostanie przeznaczony na stworzenie przez fundację Wsparcie na Starcie mobilnej aplikacji, służącej jako pomoc edukacyjna dla nastolatek. Głównym zadaniem aplikacji będzie promowanie profilaktyki raka piersi poprzez naukę samobadania oraz poznanie i zapobieganie symptomom źle dobranego biustonosza.


Biustopozytywny poradnik jest kompletnym, praktycznym przewodnikiem dla zdezorientowanych nastolatek i ich mam, obalającym mity związane z rozwojem piersi, profilaktyką raka piersi i doborem biustonosza. To wiedza podana w łatwo przyswajany sposób, tworząca w młodych kobietach zdrowe nawyki na przyszłość i oswajająca je z tematem samobadania piersi, czyli dotyku, który może uratować życie. „Pokochaj swoje piersi” podbudowuje w nastolatkach poczucie pewności siebie i zachęca do biustopozytywnego podejścia poprzez podjęcie rozmowy na temat uczuć i emocji związanych z piersiami.

Książka dostępna jest w dobrych sklepach brafittingowych, których adresy znajdziesz na www.dotykamwygrywam.pl oraz na mojej stronie www.bit.ly/PokochajSwojePiersiYorumlar


blog

Cześć, jestem Iza!

Jestem międzynarodowym ekspertem brafittingu z blisko 20-letnim doświadczeniem, autorką książek brafittingowych, zapalonym szkoleniowcem bra-branży, kobietą biznesu i działaczką społeczną...

Archiwum postów

Tagi

bottom of page