top of page

Czy rozmiary siostrzane zawsze działają?

Kwestię rozmiarów siostrzanych w skrócie podjęłam w poście na temat rozmiarologii stanikowej. Okazało się jednak, że to określenie dla wielu osób jest zupełnie nieznane. Dlatego postanowiłam szerzej omówić to zagadnienie.

W rozmiarówce biustonoszowej nie ma jednego standardu rozmiarowego. Możliwe, że nawet w tej samej marce w większości biustonoszy masz jeden, ten sam rozmiar, ale w niektórych modelach staników twój rozmiar będzie miał inne oznaczenie. Wówczas potrzebujesz na przykład nieco większych miseczek, przy tym samym obwodzie pod biustem albo szerszego obwodu, przy tym samym rozmiarze miseczek. I tu z pomocą przychodzi wiedza na temat rozmiarów siostrzanych.


Co to takiego rozmiary siostrzane?


To rozmiary biustonoszy, które mają podobną pojemność miseczek, ale różne rozmiary pod biustem. Takie rozmiary różnią się liczbą określającą obwód biustonosza, ale również oznaczeniem rozmiaru miseczki (chociaż pod względem pojemności pozostaje ona taka sama). Na przykład siostrzanym rozmiarem dla 65D będzie 70C oraz 75B. We wszystkich tych rozmiarach pojemność miseczki będzie podobna, ale różna będzie długość pasów obwodu biustonoszy.Jak to działa?


Ogólna zasada jest taka, że jeśli chcesz zmienić jeden parametr w górę, drugi powinien iść w dół.


Jeśli więc czujesz, że biustonosz jest za ciasny w obwodzie pod biustem, wypróbuj nieco szerszy rozmiar obwodu z taką samą pojemnością miseczek, czyli jeśli brytyjski rozmiar 34F (odpowiednik mniej więcej europejskiego 75G) jest za mały to wypróbuj UK 36E (odpowiednik EU 80F). To, co zrobiłam to zwiększyłam o jeden rozmiar pas obwodu pod biustem, czyli ten parametr poszedł o jedno oczko w górę, ale aby utrzymać taką samą pojemność miseczki, zmniejszyłam o jedno oczko oznaczenie jej rozmiaru. Z tego wynika, że pojemność miseczek UK 34F/ EU 75G i UK 36E/ EU 80F jest podobna, ale różnica pomiędzy tymi dwoma rozmiarami polega na długości obwodu pod biustem.


Działa to również w drugą stronę - jeśli stanik jest za luźny w obwodzie pod biustem i przy uniesieniu ramion w górę podjeżdża po linii pleców powodując przemieszczanie się miseczek, a jego rozmiar przykładowo wynosi np. w rozmiarówce brytyjskiej 34f (lub w europejskiej 75G), wybierz taki z mniejszym obwodem pod biustem, ale z taką samą pojemnością miseczek, czyli UK 32ff (EU 70H).


Poniższa tabela rozmiarów brytyjskich obrazuje, ułożone w rzędach poziomych, różne szerokości pasów obwodu biustonosza, które mają taką samą pojemność miseczek. Kolumny pionowe pokazują różne pojemności miseczek w zakresie jednego i tego samego rozmiaru pasa obwodu pod biustem.
Jeśli więc w rozmiarze 34F mam za wąski rozmiar obwodu pod biustem a dobrą miseczkę to przesuwam się o jedno oczko dalej w poziomie, w danym rzędzie i otrzymuję 36E.


Jeśli w rozmiarze 34F mam dobrą miseczkę, a za luźny pas obwodu pod biustem to w danym rzędzie po linii poziomej przesuwam się o jedno oczko do przodu z 34F na 32FF.

Jeśli w 34F obwód pasa biustonosza jest rozmiarowo właściwy, a miseczka jest za mała to w danej kolumnie idę po linii pionowej o jedno oczko dalej, otrzymując 34FF.


A jeśli w 34F pas obwodu biustonosza ma nadal odpowiedni rozmiar, ale miseczka jest za duża to ponownie poruszam się w danej pionowej kolumnie, ale tym razem wybieram o jedno oczko szybciej, czyli 34E.


Gdyby jednak okazało się, że zarówno pas obwodu biustonosza jak i rozmiar miseczki jest za mały i chciałabym te oba parametry powiększyć o jeden rozmiar to wówczas, przy założeniu, że mam na sobie 34F, wpierw zwiększam pas obwodu pod biustem do 36, następnie przeliczam pojemność miseczki na oznaczenie, które będzie mieć przy szerszym pasie obwodu stanika, czyli E i dalej zwiększam ją o jeden rozmiar do miseczki F, bo przecież jeśli zostawiłabym ją w rozmiarze 36E to miałaby ona taką samą pojemność co 34F, a przecież wiem, że w tym rozmiarze pojemność była za mała.

Kiedy rozmiary siostrzane nie działają, czyli czego się wystrzegać?


Nie skracaj obwodu stanika.


Rozmiary siostrzane działają z reguły, kiedy są stosowane w niedalekich odległościach. Im dalej będziesz iść w las z przeliczaniem rozmiaru miseczki na bardzo odległe obwody, tym bardziej zorientujesz się, że coś tu nie działa. Przykładowo, według tabeli rozmiarów siostrzanych, brytyjski rozmiar UK 32H ma podobną pojemność jak rozmiar UK 46D, ale drobna figura osoby noszącej rozmiar UK 32H ma całkowicie inne wymogi niż osoby o rozmiarze UK 46D. Zwykłe przeniesienie miseczek z obwodu 32 na 46 (w EU mowa tu o zmianie obwodów z 70 na 105) nie pomoże, bo jedyną różnicą pomiędzy tymi biustonoszami nie jest tylko większy wymiar pasa obwodu stanika. Różnic jest znacznie więcej, dotyczą one takich elementów jak chociażby rozstaw miseczek i ramiączek biustonosza. Będzie on inny dla każdej z tych figur. Każdy parametr biustonosza powinien być dopasowany do wymogów danej figury. Dlatego skracanie skrzydełek pasa obwodu stanika z bardzo szerokiego obwodu na węższy nie przyniesie Ci zamierzonego efektu. Problem polega na tym, że w o wiele większym rozmiarze obwodu biustonosza, wbudowane w niego miseczki mają większy rozstaw pomiędzy sobą. W wyniku tego skrócone skrzydełko pasa obwodu ciągnie fiszbin na plecy, rozciągając go do szerszego U, jednocześnie spłaszczając biust i powodując jego wybrzuszanie się w centralnej części stanika. Pojemność miseczki może być właściwa do objętości piersi, ale znaczne skrócenie pasa obwodu rozciąga i przesuwa fiszbin na plecy, dając efekt wylewania się piersi w centralnym punkcie stanika i jednocześnie za dalekiego zachodzenia na plecy drugiego krańca fiszbinu. Dlatego jestem tak przeciwna przeróbkom staników.


To, że rozmiary np. 70K i 105D są rozmiarami siostrzanymi nie oznacza, że jedyną różnicą pomiędzy nimi jest tylko większy rozmiar pasa obwodu biustonosza. Im bardziej od siebie oddalone rozmiary siostrzane, tym większe prawdopodobieństwo występowania różnic pomiędzy pozostałymi elementami biustonosza, takimi jak np. rozstaw mostka biustonosza czy ramiączek.
Kolorem czerwonym jest zaznaczone miejsce, gdzie kończy się pierś. Pojemność miseczki jest właściwa, ale znaczne skrócenie skrzydełek biustonosza (tylnego pasa obwodu) powoduje rozciąganie fiszbinu, który przesuwa miseczkę wraz z fiszbinem w kierunku pleców.Nie skacz pomiędzy różnymi modelami/konstrukcjami i markami.Jeden biustonosz drugiemu nie równy dlatego jeśli czujesz, że powinnaś zmienić o jedno oczko miseczkę czy pas obwodu biustonosza to lepiej trzymaj się tego samego modelu stanika. Różnice między biustonoszami mogą wynikać z wielu przyczyn, takich jak fakt, że dana marka ma swoją własną rozmiarówkę, która nijak ma się do produktów innej marki.Poza tym nawet u tego samego producenta jeden stanik w tym samym rozmiarze może mieć pojemniejszą miseczkę czy większy obwód pod biustem niż inny. Powodem jest różna ściśliwość materiałów wykorzystywanych do produkcji staników. W wyniku tego jedne miseczki i obwody będą wychodzić na mniejsze niż drugie.


Oprócz tego nawet w obrębie jednego modelu stanika, wykonanego z tego samego materiału, kolor barwnika może wpłynąć na pojemność miseczek i ściśliwość obwodów. Ciemniejsze barwniki mają tendencję do kurczenia materiału, co może spowodować, że w kolorze czarnym dany biustonosz będzie bardziej ścisły w obwodzie i mniejszy w miseczce.Nie daj sobie wmówić w sklepie, że biustonosz o większym obwodzie to dokładnie to samo, co Twój prawidłowy rozmiar.


Niestety, ale nadal tak się dzieje, że niektóre sklepy, przeważnie sieciowe (ale nie tylko one), których brafitterki chodzą z miarą krawiecką na szyi i których witryny dumnie wyklejone są rozmiarami miseczek A, B, C, D, E (czy już domyślasz się, jaką sieciówkę bieliźnianą mam na myśli?) oferują klientkom zwężanie obwodów staników mówiąc, że ich krawcowa skruci obwód i stanik będzie pasował. Wmawiają, że będzie on takiego samego rozmiaru, jak ten, który naprawdę jest potrzebny.Czemu to robią? Powodem są skąpe zasięgi rozmiarowe, którymi dysponują te sklepy. Posiadając tylko rozmiary zaczynające się od obwodów pod biustem wynoszących 70 i miseczek kończących się zaledwie na rozmiarze E, trudno dopasować im ofertę przykładowo do znacznej części szczupłych kobiet, potrzebujących węższych obwodów, takich jak 65, a nawet 60. Ale problem nie tylko dotyczy obwodów, gdyż spora część tych kobiet może potrzebować nie tylko węższego pasa pod biustem, ale i większych miseczek. Wówczas takiej klientce oferowane jest skrócenie obwodu z rozmiaru 85D na 65H. Pojemność miseczek będzie podobna, ale nie oznacza to, że stanik po przeróbce będzie dobrze leżał, bo rozmiar 85D został zaprojektowany na zupełnie inną figurę. Właścicielka rozmiaru 65H powinna mieć chociażby inną szerokość mostka biustonosza czy w innym miejscu wszyte ramiączka, które powinny mieć inną szerokość, bardziej odpowiednią dla cięższych biustów. Pomimo tego, że biust jest tej samej pojemności, na figurze 65 jest klasyfikowany jako obfity, a na 85 jako średni. Różnica polega na ramie ciała, która go podtrzymuje i pod którą tworzone są różne obwody staników.


Są też takie sklepy, które może nie oferują przerabiania staników, ale za to twierdzą, że rozmiar 75B to to samo, co 65D. Zapamiętaj raz na zawsze, że POJEMNOŚĆ MISECZEK W TYCH ROZMIARACH MOŻE BYĆ PODOBNA, ALE RODZAJ OTRZYMANEGO PODTRZYMANIA I UKSZTATOWANIA PIERSI JEST ZUPEŁNIE INNY. Na tym polega różnica pomiędzy stanikiem, który „mniej więcej” pasuje, a takim, który leży jak ulał ☺


 

Jeśli temat biustonoszy interesuje cię i chciałabyś rozwijać się w brafittingu to


zapraszam na szkolenie Brafitting od Podstaw, odbywające się 19-20.06.2021r.


Pozwoli ono tobie szybko odnaleźć się w nowej roli. Natychmiast po zakończeniu kursu będziesz w stanie wprowadzić do swojej codziennej pracy zdobytą podczas szkolenia praktyczną wiedzę brafittingową, która przełoży się na umiejętność sprawnego dopasowania biustonoszy klientkom, rzetelne doradztwo bieliźniane, co w rezultacie wpłynie na zwiększenie sprzedaży.


W ramach szkolenia Brafitting od Podstaw:

 • Zgłębisz wiedzę z podstaw anatomii piersi oraz procesu ich opadania

 • Zdobędziesz wiedzę dotyczącą różnych konstrukcji biustonoszy

 • Nauczysz się stosowania zasad brafittingu w praktyce

 • Poznasz zasady pracy ze światowymi systemami rozmiarowymi biustonoszy i będziesz w stanie je przeliczać

 • Zgłębisz dopasowanie biustonoszy pod kątem różnych typów piersi, konsystencji i wielkości

 • Nauczysz się dopasowania bielizny dla kobiet ciężarnych i matek karmiących

 • Dowiesz się, jak pracować z nastolatkami przy doborze pierwszego biustonosza

 • Poznasz zasady umiejętnej i efektywnej pracy z klientką w przymierzalni.


A jeśli jesteś brafitterką na co dzień pracującą w branży bieliźnianej, ale odczuwasz potrzebę pogłębienia swojej wiedzy w zakresie zaawansowanego brafittingu, to zapraszam cię na intensywne, dwudniowe, warsztatowe szkolenie


Brafitting Pro, odbywające się w Warszawie 03-04.07.2021r., uwzględniające:

 • specyfikę doboru biustonoszy po wszelakich operacjach przeprowadzanych w obrębie piersi, połączoną z ćwiczeniami na modelce Amazonce

 • wiedzę na temat doboru biustonoszy dla biustów stanowiących wyzwanie pod względem: rozstawu między piersiami, stopnia ich wypełnienia, pozycji na klatce piersiowej, ich kształtu oraz problematycznych uwarunkowań figury, t. j. spadzistych ramion, wysokiego brzucha, kurzej i lejkowatej klatki piersiowej, opadających płatów skóry pod pachami, czy skoliozy

 • tape fitting – metodę tejpingowania piersi pod wymagające kreacje z zastosowaniem taśm Booby Tape

 • wirtualny brafitting – kompletny kurs przeprowadzania zdalnej konsultacji brafittingowej przy użyciu technologii online

 • pozyskanie praktycznej wiedzy na temat profilaktyki raka piersi


Więcej informacji na temat prowadzonych przeze mnie branżowych szkoleń znajdziesz na www.izabelasakutova.com.


Comments


blog

Cześć, jestem Iza!

Jestem międzynarodowym ekspertem brafittingu z blisko 20-letnim doświadczeniem, autorką książek brafittingowych, zapalonym szkoleniowcem bra-branży, kobietą biznesu i działaczką społeczną...

Archiwum postów

Tagi

bottom of page