top of page

Czy biustonosz wpływa na kondycję piersi?


Czy nienoszenie biustonosza może wpłynąć na opadanie piersi? To i inne pytania związane z kondycją biustu zadano mi podczas wywiadu w Dzień Dobry tvn. Ten temat od lat wzbudza wiele kontrowersji, więc tym bardziej się cieszę, że telewizja postanowiła wziąć go na tapet.Test Ołówka

Swego czasu media społecznościowe oszalały na punkcie „testu ołówka”, który określał jędrność biustu. Polegał on na włożeniu ołówka pod pierś, by sprawdzić, czy się tam utrzyma. Jeśli wypadł, oznaczało to, że piersi są idealnie jędrne.

Jestem przeciwniczką wykonywania tego rodzajów tekstów, gdyż skłaniają one kobiety do tego, by ciągle musiały sobie coś udowadniać. Problem tkwi w tym, że niektóre z nich mogą uznać takie testy za wyrocznię i popaść w kompleksy.

Zupełnie naturalnym zjawiskiem jest opadanie piersi z upływem czasu. Z biegiem lat w piersiach zachodzą zmiany. Przekształcają się one ze struktury gruczołowej na tłuszczową, co wpływa na zmianę ich konsystencji i kształtu. Młode piersi składają się w większości z tkanki gruczołowej, która nadaje im jędrność. U dojrzałej kobiety, z czasem, tkanka gruczołowa zostaje zastąpiona luźniejszą i bardziej miękką tkanką tłuszczową, co sprawia, że piersi tracą jędrność i zmieniają kształt z okrągłej w kroplę.

Pod spodem zamieszczam rysunek dr chirurga plastycznego Karoliny Kondej, stworzony na potrzeby mojej pierwszej książki „Brafitting. Lifting piersi bez skalpela”, który na przestrzeni lat przedstawia ptozę, czyli naturalny proces opadania piersi. Poznasz go po stosunku fałdu podpiersiowego względem położenia brodawki. O ptozie mówimy wówczas, kiedy brodawka jest na jednym poziomie lub poniżej fałdu podpiersiowego.

Reasumując, nie dajmy się zwariować goniąc za nierealnymi kanonami kobiecego piękna. Nasze piersi z czasem będą naturalnie opadać. Zamiast przejmować się tym faktem, lepiej zadbajmy o to, aby nasze piersi były zdrowe. W tym celu pamiętajmy o comiesięcznym ich samobadaniu i regularnym USG lub mammografii.


Które piersi zniosą brak stanika?


Ogólnie jestem zdania, że każda z nas, która ma ochotę nie nosić stanika ma do tego pełne prawo, niezależnie od wielkości posiadanych piersi. Biorąc jednak pod uwagę codzienny komfort funkcjonowania, na pewno większe szanse na chodzenie bez biustonosza mają małe piersi, gdyż obciążenie przodu ciała w ich przypadku jest znacznie mniejsze. Niemniej jednak nie chodzi tutaj tylko o rozmiar i wygodę funkcjonowania. Chodzi także o utrzymanie piersi w dobrej kondycji, na co wpływ ma kilka czynników.


Jednym z nich jest genetyka. Niektóre z nas mają w genach zapisaną przez długie lata świetną kondycję piersi. Inne czynniki mające wpływ na wygląd piersi to ciąże, raptowne zmiany wagi, hormony oraz wspomniany powyżej wiek. Podejrzewa się także, że na kondycję biustu może mieć także wpływ to, czy nosimy dobrze dobrany biustonosz. Do dnia dzisiejszego nie ma jednak naukowych badań, które potwierdziłyby tę tezę. Jednocześnie, nie ma także wiarygodnych badań mówiących o tym, że tak nie jest.


Czy chodzenie bez biustonosza wpłynie na opadanie piersi?


Wszystkie z nas słyszały o ćwiczeniach na piękny biust. Uwaga: nie dajmy się na to nabrać! Możliwe, że brzmi to niewiarygodnie, ale w piersiach nie ma mięśni! Znajdują się one pod piersiami, na żebrach. Ich wyćwiczenie nie spowoduje jednak uniesienia biustu, bo za poziom jego „zawieszenia” i kształt odpowiedzialne są systemy stabilnych struktur więzadeł i powięzi. Te zaś powstały z tkanki łącznej. Wyobraźmy sobie, że są to sznurki mocujące piersi do ciała, które, układając się jak hamak, utrzymują całą tkankę piersiową i nadają piersiom kształt. Te struktury są dość wytrzymałe, ale są także elastyczne. Mogą więc ulec wydłużeniu, jeśli piersi nie są podtrzymane i zabezpieczone właściwie dobranym biustonoszem. Istnieje zatem spore prawdopodobieństwo, że długoterminowe nienoszenie biustonosza może narazić piersi na ich szybsze opadanie.

Oto rysunek dr chirurga plastycznego Karoliny Kondej przedstawiający budowę anatomiczną piersi.


Czy nosisz dobrze dopasowany biustonosz?

Wiele kobiet rezygnuje ze stanika, ponieważ odczuwa dyskomfort spowodowany wbijającymi się w piersi fiszbinami i/lub wrzynającymi się w ramiona ramiączkami. Bardzo często winny jest nie sam biustonosz, ale jego źle dobrany rozmiar. Pod spodem zamieszczam poradnik dobrego dopasowania biustonosza opracowany przez markę Panache.


Chcesz się nauczyć brafittingu? Zapraszam na moje szkolenia.Prowadzę szkolenia zarówno grupowe, jak i indywidualne, podczas których dzielę się swoim 20-letnim doświadczeniem z pracy w branży bieliźnianej.


Zapełniam ostatnie miejsca na najbliższe szkolenie


✅Brafitting PRO, 25-26 lutego 2023 r.


Sprawdź szczegóły na stronie https://www.izabelasakutova.com/brafittingowe-szkolenia-stacjonarne i wybierz poziom, który cię interesuje.


Jeżeli chcesz:


🔺 pomagać kobietom i podnosić nie tylko ich biust, ale i samopoczucie,


🔺 zacząć biznes bieliźniany oferujący profesjonalną usługę brafittingu,


🔺 zmienić pracę i zostać certyfikowaną brafitterką,


🔺 rozwijać się w swojej pracy brafittingowejTo te szkolenia SĄ dla CIEBIE!


Nie czekaj dłużej - rezerwuj swoje miejsce na stronie ➡ https://www.izabelasakutova.com/brafittingowe-szkolenia-stacjonarne i widzimy się na sali szkoleniowej w Warszawie.


Co ważne! Prowadzone przeze mnie szkolenia są certyfikowane certyfikatem ISO, który jest najważniejszym, międzynarodowym standardem jakości! Dzięki temu masz pewność, że są prowadzone na jak najwyższym poziomie, a certyfikat, który wystawiam po szkoleniu COŚ ZNACZY! Właśnie dlatego przyjeżdżają do mnie kursantki również zza granicy i dlatego zapraszam cię do dołączenia!

Comments


blog

Cześć, jestem Iza!

Jestem międzynarodowym ekspertem brafittingu z blisko 20-letnim doświadczeniem, autorką książek brafittingowych, zapalonym szkoleniowcem bra-branży, kobietą biznesu i działaczką społeczną...

Archiwum postów

Tagi

bottom of page