top of page

Bezstresowe zakupy stanikowe

y zapytałam obserwatorki na Instagramie, z czym kojarzą im się zakupy stanikowe to okazało się, że w każdej z kobiet, która udzieliła odpowiedzi, budzą one wiele negatywnych emocji – poczucie dyskomfortu, dezorientacji, braku empatii ze strony osób obsługujących, braku rozmiarów, co idzie w parze z komentarzami, że takich rozmiarów nie ma, albo że takie rzadko się sprzedają, bo nie mamy takich klientek ☹

Jako brafitterka i szkoleniowiec w branży bieliźnianej nie aprobuję takiego stanu rzeczy i dlatego w tym artykule pokażę Ci, jak mądrze kupować staniki, aby zaoszczędzić stres, pieniądze i czas.

Na ten temat mówiłam również w transmisji na żywo. Możesz ją obejrzeć tutaj:Poznaj podstawy dopasowania biustonoszy


Znając zasady dopasowania biustonosza, będziesz wiedziała, znajomości jakich podstaw powinnaś oczekiwać od brafitterki, która będzie Ci pomagać w doborze stanika. Jeżeli widzisz, że jej praca polega na wymierzeniu ciebie, odczytaniu wyniku z tabelki i przekonywaniu ciebie, że taki rozmiar wychodzi i tak musi być, to radziłabym ci czym prędzej znaleźć inny salon. Wiedząc, na co zwracać uwagę przy doborze biustonosza będziesz też świadoma tego, kiedy jest właściwy czas na jego wymianę, do której może dojść na przykład w wyniku wyrośnięcia z noszonego dotychczas stanika lub wówczas kiedy stanik zużyje się i straci swoje walory związane z podtrzymaniem piersi.


Oto krótki przewodnik, na co należy zwrócić uwagę przy dopasowaniu biustonosza. Jeśli chcesz zgłębić tę wiedzę to zapraszam do lektury mojej książki „Brafitting. Lifting piersi bez skalpela” lub wydanej w tym roku „Pokochaj swoje piersi. Biustopozytywny poradnik dla dziewcząt i ich mam”. A jeśli interesuje Cię wejście w tę branżę to zapoznaj się z ofertą moich profesjonalnych szkoleń brafittingowych.


Oto twój plan akcji:


1. Znajdź w swojej okolicy sklep posiadający w ofercie szeroką rozpiętość rozmiarową biustonoszy, który oferuje bezpłatną konsultację w zakresie doboru biustonosza. Jeśli nie wiesz, gdzie taki znaleźć to zajrzyj TUTAJ.


2. Zadzwoń wcześniej i umów się na konsultację brafittingową. Rezerwacja konkretnej godziny to gwarancja, że nie wybierzesz się na próżno, by dowiedzieć się, że aktualnie wszystkie konsultantki są zajęte. Pomyśl o tym jak o rezerwacji konsultacji u fryzjerki czy kosmetyczki. Przecież kiedy wejdziesz z ulicy, rzadko który salon przyjmie cię prosto z miejsca. Tak samo jest z konsultacją brafittingową. Aby jak najskuteczniej ją przeprowadzić i wyciągnąć z niej jak najwięcej praktycznej wiedzy, potrzebujesz minimum 30 minut.


3. Profesjonalna brafitterka, która określi Twój rozmiar, właściwą konstrukcję jest na wagę złota. Nie tylko dobierze dla ciebie odpowiedni rozmiar i właściwy krój stanika, ale i wyjaśni, jaki fason najlepiej sprawdzi się do różnych ubrań i okazji, po czym poznasz, że wyrosłaś ze stanika, nauczy cię właściwego zakładania biustonosza i podpowie, jak właściwie o niego dbać. Pamiętaj, brafitterka nie musi być z tobą w przymierzalni, kiedy się przebierasz. Możesz bez problemu poprosić ją, aby zaczekała na zewnątrz w czasie zmiany biustonosza. Upewnij się jednak, że dasz jej znać, kiedy założysz stanik, aby sprawdziła czy na pewno jest on dobrze dopasowany. Czasami nawet przez niewłaściwe założenie biustonosza możemy podjąć błędną decyzję i nieprawidłowo ocenić jego dopasowywanie. Zadaniem brafitterki jest upewnienie się, że jest on właściwie założony, piersi prawidłowo wygarnięte do miseczek, a jego ramiączka odpowiednio wyregulowane. Tylko wówczas jesteśmy w stanie ocenić czy biustonosz jest dobrze dopasowany.


4. Pamiętaj, że nie jesteś jednym rozmiarem. W różnych stanikach możesz nosić zupełnie inne rozmiary. Różnica wynika z tego, że dość często poszczególne marki mają swój własny system rozmiarowy. Poza tym odmienności rozmiarowe mogą zależeć też od użytych materiałów i ich ściśliwości, a nawet koloru tkaniny (ciemniejsze staniki są często nieco ciaśniejsze). Bądź więc otwarta i gotowa na to, że ze sklepu możesz wyjść z kilkoma sztukami biustonoszy w nieco różnych rozmiarach.


Niektóre kobiety zbyt mocno przywiązują się do jednego określonego rozmiaru, nie obserwując obiektywnie swojego ciała, które pod wpływem różnych czynników się zmienia. Inne bardziej koncentrują się na rozmiarze, który chciałyby nosić, niż na faktycznym dopasowaniu. Jeszcze inne nie akceptują swoich dużych lub małych piersi i wybierając się na zakupy, często mają nierealistyczne oczekiwania, bo nie każdy biustonosz będzie pasował na każdy biust. To, co się liczy, to DOPASOWANIE, czyli jak stanik układa twój biust, jak go podtrzymuje, nie zaś rozmiar zapisany na metce.

5. Nawet jeśli miałaś wcześniej dobrze dopasowany rozmiar, nie oznacza to, że jest ci on pisany na całe życie. Jeśli mierzyłaś go dawniej niż pół roku wstecz, powinnaś ponownie go sprawdzić oraz nigdy nie kupować biustonosza bez przymiarki. Wielkość twoich piersi może ulec zmianie w wyniku miedzy innymi takich czynników jak wiek, wahania wagi czy przebyte ciąże.


Jak kupować przez Internet?


Jeśli mieszkasz z dala od sklepu brafittingowego – masz dwa wyjścia: albo sama podejmiesz się zmierzenia, z tabel odczytasz prawdopodobny wynik i złożysz zamówienie lub skorzystasz z wprowadzonej przeze mnie w czasie pandemii usługi wirtualnego brafittingu, która świetnie się przyjęła i dlatego oferuje ją już w naszym kraju wiele sklepów. Przyjrzyjmy się obydwu sposobom.

Sposób 1 – sama się wymierzasz i zamawiasz


Pierwszym krokiem do prawidłowego wymierzenia jest określenie długości pasa obwodu biustonosza. W tym celu weź centymetr krawiecki i ciasno owiń nim klatkę piersiową, bezpośrednio pod biustem, na wysokości mostka. Mierz się ciasno, bo taśma krawiecka nie jest rozciągliwa, w przeciwieństwie do pasa obwodu twojego biustonosza, który musi stabilnie opiąć twoje ciało, by zapewnić podtrzymanie. Sprawdź, czy taśma jest na takiej samej wysokości z przodu i z tyłu. Odczytaj wymiar, który na tym etapie jest jedynie podpowiedzią w odnalezieniu twojego rozmiaru.


Jeśli wynik wynosi na przykład 74 cm pod biustem − obwód biustonosza, od którego proponuję zacząć mierzenie, wynosi 70 cm, a nie 75 cm. W przypadku obwodu biustonosza wynik zawsze zaokrągla się w dół, a nie w górę, przeważnie do najbliższej wielokrotności piątki. Pas obwodu jest zbudowany z elastycznych włókien, które, aby spełniły swoje zadanie i podtrzymały biust, muszą być stabilnie napięte na klatce piersiowej, a obwód dobrany tak, by stanik trzymał się na ciele na tej samej wysokości z przodu i tyłu, bez przemieszczenia się, niezależnie od tego, co robisz. Jeśli więc wybierzesz rozmiar pasa obwodu oznaczony jako 75, to będzie on najprawdopodobniej tylko leżał bądź wisiał na ciele. Po wyregulowaniu ramiączek tył uniesie się w nim do góry, a biust opadnie. Dodatkowo, całkiem możliwe, że przy podciągnięciu ramion w górę również i on się podniesie, ciągnąc za sobą miseczki i powodując wypadanie biustu dołem. Nie spełni zatem swojego zadania, czyli nie utrzyma stabilnie miseczek i nie zapewni piersiom wymaganego podtrzymania.


Co więcej, jeśli masz 74 cm pod biustem, obwód twojego idealnego biustonosza może wynieść nawet 65 cm! Jest to bardzo indywidualna kwestia, ponieważ zależy od wielu czynników, takich jak chociażby budowa twojego ciała i ilość tkanki tłuszczowej umieszczonej pod biustem i na tej samej wysokości na plecach. Jeśli jesteś szczupła i masz małą warstwę tej tkanki, to wymiaru obwodu nie da się zbytnio zaniżyć, bo nie można przecież ścisnąć kości! Jeśli jednak jesteś bardziej puszysta, a twoje ciało okrywa większa warstwa tkanki tłuszczowej, możliwe, że twój obwód pasa biustonosza − aby zapewnić piersiom wymaganą stabilność − będzie musiał być pomniejszony nawet o 10 czy 15 cm.


Niezależnie od ilości tkanki tłuszczowej na ciele, staraj się wybrać obwód, który będzie stabilny (czyli ani nie za luźny, ani nie za ciasny) i wypoziomowany z dołem przodu stanika, przy zapięciu na najluźniejszą haftkę.


Nowy stanik zawsze powinnaś zapinać na najluźniejszą, a nie najciaśniejszą haftkę, bo pod wpływem użytkowania, prania i noszenia pas obwodu stanika może się rozciągnąć i trzeba sobie zostawić zapas. Jeśli kupisz biustonosz, który będzie dobrze leżał zapięty na ostatnią, najciaśniejszą haftkę, to z biegiem czasu jego obwód pod biustem nadda się i przestanie dobrze trzymać się na ciele, a ty nie będziesz mieć możliwości przepięcia go na kolejną, by poprawić dopasowanie. Stanik nie będzie się nadawał do noszenia, a ty stracisz pieniądze, które w niego zainwestowałaś. Decydując się na zakup biustonosza, upewnij się więc, że jest on dobrze dopasowany przy zapięciu na najluźniejszą, najbardziej zewnętrzną haftkę. Przez to zapewnisz sobie możliwość regulacji stabilności obwodu i przedłużysz życie swojego stanika.


Następnie zmierz swój obwód w biuście. Pomiar wykonaj w biustonoszu z miękkimi miseczkami. Unikaj mierzenia w staniku usztywnianym czy push-upie, który z powodu dodatkowych gąbek wskaże niewłaściwy wymiar, dając zakłamany wynik. Opleć swoją klatkę piersiową na zaraz poniżej wysokości brodawek, z centymetrem krawieckim luźno, bez ściskania piersi. Staraj się, aby taśma nie przechodziła przez brodawki, bo odstające one mogą zakłamać wynik pomiaru. Upewnij się, czy taśma znalazła się na jednym poziomie z przodu i z tyłu. Odczytanego wyniku nie zaniżaj ani nie zawyżaj. Na razie go zapisz. Następnie w poniższej tabeli rozmiarów znajdź rubrykę odpowiadającą twojemu rozmiarowi obwodu pod biustem, który już wcześniej mierzyłaś i ustaliłaś (pamiętaj o zaokrągleniu go w dół) i odszukaj w niej liczbę zbliżoną do zmierzonego obwodu w biuście. Jeśli na przykład określiłaś swój rozmiar obwodu jako 70 cm, w tabeli znajdź wiersz oznaczony rozmiarem 70. Następnie odszukaj wartość zbliżoną do twojego pomiaru w biuście − przyjmijmy, że to 94 cm. Rozmiar, który wskazuje tabela, to 70 E.Pamiętaj, że TABELKI STANOWIĄ JEDYNIE PUNKT WYJŚCIA DO OKREŚLENIA TWOJEGO ROZMIARU. Nie uwzględniają indywidualnej budowy ciała, konsystencji biustu, rozmieszczenia piersi na klatce piersiowej i ich kształtu ani twojego stylu życia. Możliwe, że wynik, który znajdziesz w tabeli, będzie się różnić od tego, który ostatecznie sobie dopasujesz, kierując się właśnie opisanymi wcześniej czynnikami dopasowania.


Brafitting polega przede wszystkim na wnikliwej obserwacji, nie zaś sztywnym trzymaniu się tabel i zawartych tam wyliczeń. W związku z tym rozmiar, który uzyskasz, będzie jedynie punktem wyjścia do określenia tego idealnego. Kupując na odległość, bez możliwości przymiarki, możesz zamówić od razu kilka najbliższych, sąsiednich rozmiarów, w stosunku do tego, który wynika z tabelki. Oczywiście, te niepasujące zwrócisz. Potrzebujesz ich jedynie do przymiarki, by ustalić swój rozmiar w danym modelu stanika. Po wypróbowaniu ich na sobie, odeślesz te, które nie są odpowiednie. Wszystkie sklepy internetowe dają możliwość zwrotu towaru w przedziale minimum 10 dni roboczych od daty dostawy. Niektóre pozwalają nawet na 30 dni. Taki okres powinien wystarczyć na wypróbowanie i odesłanie niewłaściwych rozmiarów.


Niektóre sklepy internetowe zamieszczają w opisach swoich produktów cenne informacje, przydatne przy zamówieniu właściwego rozmiaru. Staniki mogą być „małomiseczkowe” lub „dużomiseczkowe”. Weź pod uwagę te wytyczne przy zamawianiu swojego rozmiaru.


Część dobrych sklepów bieliźnianych oferujących brafitting posiada równolegle sklepy internetowe. Pomocna może się okazać rozmowa telefoniczna z brafitterką na temat rozmiaru, który powinnaś wybrać. Profesjonalistka w tej dziedzinie powinna znać dostępne w sklepie produkty i ich poszczególną specyfikę dopasowania, a jej pomoc może być istotna przy wyborze rozmiaru.


Sposób 2 – wirtualny brafitting

Niektóre sklepy oferują również konsultację w zakresie doboru biustonoszy przez Internet. Jest to dobry sposób, by dopasować rozmiar na odległość. Wpisując do wyszukiwarki google link bit.ly/wirtualnybrafittingadresysklepów otrzymasz listę sklepów oferujących tę usługę. Wszystko, czego potrzebujesz to posiadanie konta w dowolnym komunikatorze na przykład Messenger, WhatApp czy Skype, kamery w komputerze lub telefonie oraz miary do szycia.


Jak wygląda wirtualna konsultacja brafittingowa?


Na początku musisz umówić sobie spotkanie. W tym celu wypełniasz formularz rezerwacji na stronie www sklepu, wskazując datę i godzinę. W dniu rezerwacji brafitterka skontaktuje się z tobą na wskazanym przez ciebie komunikatorze. Na spotkanie zarezerwuj sobie 30 minut. Abyś w trakcie konsultacji czuła się jak najbardziej komfortowo, upewnij się, że w czasie jej trwania nikt z domowników nie będzie cię niepokoił. Brafitterka w trakcie wirtualnego brafittingu, w komforcie twojego domu i z użyciem nowoczesnych technologii, dobierze ci biustonosz odpowiadający indywidualnym potrzebom twojego ciała. Krok po kroku wyjaśni, co masz zrobić i jak dokonać odpowiednich pomiarów, a po odbytej konsultacji zarekomenduje fasony biustonoszy. Jeśli zdecydujesz się na ząkup, po otrzymaniu przesyłki brafitterka skontaktuje się z tobą, aby ustalić dogodny termin kontrolnej konsultacji mającej na celu potwierdzenie, że dostarczone biustonosze rzeczywiście pasują.


Stanikowe zakupy internetowe mogą się wydawać trudne i czasochłonne. Bez przymiarki nie ma jednak możliwości, by upewnić się, jaki rozmiar i jaka konstrukcja są dla ciebie najlepsze. Uzbrój się w cierpliwość, bo znalezienie idealnie dopasowanego stanika zrekompensuje z nawiązką poświęcony czas.


Kupuj z głową!


Staniki są produkowane z elastycznych materiałów, zawierających w sobie delikatne włókna elastanowe. Największym wrogiem tych włókien jest wysoka temperatura. Pod jej wpływem twardnieją i łamią się. W ciągu dnia nosisz biustonosz średnio przez 12 godzin. Jest on tym samym w bezpośrednim kontakcie z twoim ciałem, którego temperatura oscyluje w granicach 36-37 stopni Celsjusza. Aby stanik służył ci jak najdłużej, nie przegrzewaj go kilka dni z rzędu. Po każdym dniu noszenia daj mu przynamniej dobę odpoczynku, aby delikatne włókna powróciły do swojego pierwotnego kształtu. W ten sposób przedłużysz jego użytkowanie.

Tworząc własną kolekcję staników, weź również pod uwagę twój indywidualny styl życia. Zadbaj o to, aby typ biustonosza, który najczęściej nosisz, mieć w kilku sztukach, minimalnie 3, bo jeden nosisz, drugi jest prany, a trzeci – odpoczywa. Dzięki temu twoje staniki zachowają dobrą kondycję na o wiele dłużej.


Comments


blog

Cześć, jestem Iza!

Jestem międzynarodowym ekspertem brafittingu z blisko 20-letnim doświadczeniem, autorką książek brafittingowych, zapalonym szkoleniowcem bra-branży, kobietą biznesu i działaczką społeczną...

Archiwum postów

Tagi

bottom of page