top of page

Pas obwodu biustonosza

Pas obwodu biustonosza to ta część stanika, która okala ciało i którą na plecach zapina się na haftki. Jest on najważniejszą częścią stanika odpowiadającą za 80% podtrzymania biustu. Dzięki temu stabilne mocuje na ciele miseczki, w których umieszczone są piersi. Dobrze dobrany obwód może utrzymać spory biust, nawet bez dopinania ramiączek.Stanikowa rozmiarologia


Zacznijmy od tego, że radzę, abyś trzymała się z dala od biustonoszy numerowanych rozmiarami konfekcyjnymi, czyli XS, S, M, L, XL. Niemożliwym jest to, aby nas wszystkie zaklasyfikować tylko pomiędzy tych kilka rozmiarów. Nasze ciała są bardzo różnorodne pod względem proporcji i dlatego dobre, bieliźniane marki oferują kilkadziesiąt do nawet 100 rozmiarów biustonoszy!

Rozmiar stanika to cyfra i litera, na przykład 65 D. Ta nierozłączna wartość składa się z dwóch czynników:

  • Pierwszym jest rozmiar obwodu pod biustem, czyli tego, co zapinasz na plecach na haftki. Jest on wyrażony cyfrą, czyli 65, 70, 85 itd.

  • Drugą wartość stanowi rozmiar miseczki, czyli tego, w czym umieszczone są twoje piersi. Rozmiary miseczek są wyrażone literką, czyli A, B, C, D, DD, E, F, przez H, JJ czy nawet K.


Rosnące wartości liczb opisujące obwód pod biustem oznaczają powiększający się rozmiar obwodu klatki piersiowej. Jeśli więc jesteś szczupła, to bardziej prawdopodobnym rozmiarem obwodu pod biustem będzie 65 lub 70, ale jeśli masz większą ramą ciała, możliwe, że właściwym wyborem będą obwody 80 czy 85.


Rozmiarówki obwodów biustonosza


W przewyższającej liczbie europejskich krajów, w tym także w Polsce, rozmiar pasa obwodu biustonosza zwiększa się co 5 cm, czyli: 60, 65, 70, 75, 80, 85 itd. Wyjątkiem jest Francja, która do tych liczb dodatkowo dodaje 15 − jeśli twój europejski rozmiar pod biustem wynosi 75, to we Francji będzie on wynosił 90. Brytyjczycy, tak jak większość Europejczyków, stosują również różnicę 5 cm pomiędzy sąsiednimi rozmiarami obwodu, ale różnica ta wyrażona jest w calach i wynosi 2 cale, czyli 5 cm. Pod spodem zamieszczam tabelę, która pomoże ci szybko zorientować się w przeliczeniach dotyczących obwodów. Jeśli twój przykładowy rozmiar pod biustem jest określony w skali rozmiarowej EU jako 75, w UK będzie wyrażony jako 34. W Australii i Nowej Zelandii ten rozmiar określono by jednak całkowicie inaczej − odpowiednikiem obwodu 75 jest tu rozmiar 12.


Tabela rozmiarów pasa obwodu biustonosza

EU (europejska)

UK (brytyjska)

FR (francuska)

AUS/NZ (australijska i nowozelandzka)


Po czym poznać, że pas obwodu biustonosza jest właściwie dobrany?


Wiesz już, że powinien zapewniać piersiom około 80% podtrzymania, ale co to dokładnie oznacza w praktyce? Chodzi o stabilne, a zarazem wygodne okalanie ciała, które ma na celu stabilizację biustu. Po czym poznasz, że pas obwodu jest dobrze dobrany? Po tym, że nie czujesz ucisku uniemożliwiającego swobodne oddychanie i po tym, że pas obwodu biustonosza nie podnosi się do góry, zachodząc na łopatki, kiedy sięgasz po książkę z najwyższego regału czy schylasz się, by zawiązać buty. Powinien znajdować się mniej więcej na równi z dołem fiszbinów umieszczonych z przodu.


PODPOWIEDŹ 1

PODPOWIEDŹ 2


Sprawdź od razu, czy twój pas obwodu jest dobrze dopasowany, unosząc ramiona ku górze. Czy nadal jest na tym samym poziomie, na którym był, kiedy go zakładałaś? Jeśli dół miseczek przesunął się do góry, zachodząc na piersi, oznacza to, że jest za luźny. Kiedy pas obwodu unosi się do góry, nie jest w stanie podtrzymać piersi, a to powoduje ich opadanie. Zapamiętaj! Obwód w górę = piersi w dół.


Jak wymierzyć samej sobie rozmiar obwodu biustonosza?


Dobór rozmiaru biustonosza zaczynamy właśnie od dobrania właściwego rozmiaru pod biustem, czyli pasa obwodu biustonosza, a nie od miseczki, jak mogłoby wydaje się niektórym. Oznaczenie pojemności miseczki zależne jest właśnie od rozmiaru obwodu pod biustem.

Dobór rozmiaru stanika zacznij więc od określenia długości pasa obwodu biustonosza. W tym celu weź centymetr krawiecki i ciasno owiń nim klatkę piersiową, bezpośrednio pod biustem, na wysokości mostka. Mierz się ciasno, bo taśma krawiecka nie jest rozciągliwa, w przeciwieństwie do pasa obwodu twojego biustonosza, który musi stabilnie opiąć twoje ciało, by zapewnić podtrzymanie. Sprawdź, czy taśma jest na takiej samej wysokości z przodu i z tyłu. Odczytaj wymiar, który na tym etapie jest jedynie podpowiedzią w odnalezieniu twojego rozmiaru.

Jeśli wynik wynosi na przykład 74 cm pod biustem − obwód biustonosza, od którego proponuję zacząć mierzenie, wynosi 70 cm, a nie 75 cm. W przypadku obwodu biustonosza wynik zawsze zaokrągla się w dół, a nie w górę, przeważnie do najbliższej wielokrotności piątki. Pas obwodu jest zbudowany z elastycznych włókien, które, aby spełniły swoje zadanie i podtrzymały biust, muszą być stabilnie napięte na klatce piersiowej, a obwód dobrany tak, by stanik trzymał się na ciele na tej samej wysokości z przodu i tyłu, bez przemieszczenia się, niezależnie od tego, co robisz. Jeśli więc wybierzesz rozmiar pasa obwodu oznaczony jako 75, to będzie on najprawdopodobniej tylko leżał bądź wisiał na ciele. Po wyregulowaniu ramiączek tył uniesie się w nim do góry, a biust opadnie. Dodatkowo, całkiem możliwe, że przy podciągnięciu ramion w górę również i on się podniesie, ciągnąc za sobą miseczki i powodując wypadanie biustu dołem. Nie spełni zatem swojego zadania, czyli nie utrzyma stabilnie miseczek i nie zapewni piersiom wymaganego podtrzymania.

Co więcej, jeśli masz 74 cm pod biustem, obwód twojego idealnego biustonosza może wynieść nawet 65 cm! Jest to bardzo indywidualna kwestia, ponieważ zależy od wielu czynników, takich jak chociażby budowa twojego ciała i ilość tkanki tłuszczowej umieszczonej pod biustem i na tej samej wysokości na plecach. Jeśli jesteś szczupła i masz małą warstwę tej tkanki, to wymiaru obwodu nie da się zbytnio zaniżyć, bo nie można przecież ścisnąć kości! Jeśli jednak jesteś bardziej puszysta, a twoje ciało okrywa większa warstwa tkanki tłuszczowej, możliwe, że twój obwód pasa biustonosza − aby zapewnić piersiom wymaganą stabilność − będzie musiał być pomniejszony nawet o 10 czy 15 cm.


Niezależnie od ilości tkanki tłuszczowej na ciele, staraj się wybrać obwód, który będzie stabilny (czyli ani nie za luźny, ani nie za ciasny) i wypoziomowany z dołem przodu stanika.

Na którą haftkę zapinać obwód stanika?

Nowy stanik zawsze powinnaś zapinać na najluźniejszą, a nie najciaśniejszą haftkę, bo pod wpływem użytkowania, prania i noszenia pas obwodu stanika może się rozciągnąć i trzeba sobie zostawić zapas. Jeśli kupisz biustonosz, który będzie dobrze leżał zapięty na ostatnią, najciaśniejszą haftkę, to z biegiem czasu jego obwód pod biustem nadda się i przestanie dobrze trzymać się na ciele, a ty nie będziesz mieć możliwości przepięcia go na kolejną, by poprawić dopasowanie. Stanik nie będzie się nadawał do noszenia, a ty stracisz pieniądze, które w niego zainwestowałaś. Decydując się na zakup biustonosza, upewnij się więc, że jest on dobrze dopasowany przy zapięciu na najluźniejszą, najbardziej zewnętrzną haftkę. Przez to zapewnisz sobie możliwość regulacji stabilności obwodu i przedłużysz życie swojego stanika.


Czy obwód biustonosza musi być ciasny?


Obwód ma być stabilnie dobrany. Nie ma powodować niewygodnego ucisku utrudniającego oddychanie, ale też nie może być za luźny, bo taki nie zapewni właściwego podtrzymania dla biustu. Mierząc swój obwód klatki piersiowej pod biustem możemy użyć taśmy krawieckiej. Pamiętajmy jednak, że jest ona nierozciągliwa, w przeciwieństwie do obwodu biustonosza, który stworzony jest z elastycznych, rozciągających się włókien. Aby biustonosz zapewniał podtrzymanie piersiom musi pasem biustonosza stabilnie opinać klatkę piersiową. Dlatego luźny pomiar pod biustem nie zapewni skrzydełkom biustonosza tworzącym obwód stanika odpowiedniego poziomu napięcia wokół klatki piersiowej, a to może doprowadzić do przemieszczania się miseczek na ciele i uciekania z nich piersi.


Czasami kobieta myli uczucie ciasności obwodu z za małymi miseczkami, w których jej piersi całkowicie się nie mieszczą. Za małe miseczki mogą potęgować odczucie, że obwód jest za ciasny. Radzę dobrze wygarnąć od dołu i z boku miseczki, by sprawdzić czy tkanka piersiowa na pewno się w nich mieści. W przypadku, kiedy miseczka jest za mała, po wygarnięciu będzie to widoczne poprzez wybrzuszanie się części tkanki piersiowej nad krawędziami miseczek. Wówczas należy zwiększyć rozmiar miseczki, a nie rozmiar obwodu biustonosza.


Symptomy za ciasnego obwodu pod biustem


Czasami jednak obwód jest po prostu niewłaściwie dobrany. Niestety, ale niektóre osoby zbyt mocno polegają na mierze krawieckiej, nie uwzględniając fizycznych uwarunkowań figury danej kobiety. Takie szablonowe dobieranie rozmiaru pod biustem może doprowadzić do doboru niewłaściwego obwodu stanika i niewygody codziennego funkcjonowania. Dwie kobiety o tym samym wymiarze centymetrów pod biustem, a innych figurach mogą nosić zupełnie inne rozmiary obwodów biustonoszy. Inny rozmiar obwodu będzie mieć kobieta z większą ilością tkanki tłuszczowej na wysokości pasa obwodu biustonosza, w szczególności jeśli ma luźniejszą konsystencję ciała, a inny kobieta szczupła o rozbudowanej klatce piersiowej, z o wiele mniejszą ilością tkanki tłuszczowej. Nie ma więc jednej zasady, jak obliczać rozmiar obwodu biustonosza, bo w zależności od wymagań figury nawet przy tym samym wymiarze pod biustem, załóżmy 74 cm, będzie on inny dla kobiety z większą ilością tkanki tłuszczowej, np. 65 cm i inny dla tej bardziej kościstej – 70 cm.


Za ciasny obwód poznasz po tym, że odczuwasz niekomfortowy ucisk pod biustem utrudniający oddychanie, po wbijających się w klatkę piersiową fiszbinach, po tym, że musisz solidnie nasiłować się, by zapiąć na plecach obwód pod biustem, co skutkuje ekstremalnie napiętym obwodem biustonosza, odkształcającym haftki oraz po tym, że gumy podszywające obwód biustonosza boleśnie wbijają się w ciało, a po ściągnięciu stanika na długo pozostają bolesne, zaczerwienione pręgi.

Wałeczki na plecach - czy można ich nie mieć?

Jest kilka przyczyn powstawania na plecach niechcianych wałeczków: albo obwód stanika jest za ciasny i wcina się w skórę pleców, albo jest za luźny i, unosząc się w górę, ciągnie i popycha za sobą do góry luźną skórę, tworząc wałeczki powyżej linii zapięcia stanika.Za ciasny pas obwodu biustonosza


Inną przyczyną jest kondycja naszego ciała. Niektóre z nas mają luźniejszą skórę z grubszą warstwą tkanki tłuszczowej. Właściwie dobrany biustonosz może zminimalizować widoczność fałdek, ale nie wyeliminuje ich całkowicie, bo aby mógł odpowiednio podtrzymywać biust, musi dość stabilnie opiąć ciało. Żeby wałeczki były mniej widoczne, wybieraj biustonosze z szerszym tyłem, które wygładzą wszystkie nierówności. Takie konstrukcje oferuje na przykład marka Sculptresse.

Chi Chi ze Sculptresse by Panache z wysoko zabudowanym tylnym pasem obwodu biustonosza, stworzonym z dwóch warstw stabilnego materiału wygładzającego linię pleców

Na co zwracać uwagę przy doborze pasa obwodu stanika na duży i na mały biust oraz na figurę plus size?


Mały i średni biust

Jeśli masz małą lub średnią wielkość piersi i nie jesteś pewna, czy twój obwód jest dobrze dobrany, przeprowadź szybki test. Podnieś ramiona i sprawdź, czy wraz z ich uniesieniem miseczki „pofrunęły” w górę, pozostawiając piersi na dole, poza materiałem. To się zdarza dość często w przypadku mniejszych piersi. Jednak nie powinno. Nawet po uniesieniu ramion miseczki stanika powinny pozostać w jednym miejscu, obejmując u podstawy biust i właściwe go kształtując. Dobrze dobrany biustonosz pomaga mniejszemu biustowi nie tylko w kształtowaniu, ale, co ważniejsze, w zapobieganiu przemieszczania się stanika na ciele, a tym samym uzyskaniu komfortowego funkcjonowania w ciągu dnia. Przecież większość czynności wykonujemy w ruchu i nie chcemy za każdym razem musieć poprawiać stanik.

Częstym problemem jest brak podkreślenia linii dekoltu spowodowany szerokim rozstawem miseczek umiejscowionych na za dużym rozmiarze obwodu pod biustem. Bardzo często idzie to w parze z odstającymi od piersi miseczkami i ze spadającymi z ramion ramiączkami.

Po właściwym dobraniu rozmiaru przeważnie okazuje się, że o wiele lepszym rozwiązaniem jest mniejszy, a zatem bardziej stabilny rozmiar obwodu, który nie przesuwa się na ciele i o wiele lepiej zbiera piersi, zaokrąglając je w środkowej części klatki piersiowej. Zmniejszenie rozmiaru obwodu jest równoznaczne z oznaczeniem miseczki wyższą literką alfabetu, aby zachować tę samą pojemność miseczki. I dlatego nie jest czymś niezwykłym, że po konsultacji brafittingowej właściwym rozmiarem może okazać się nie 75 A, a stabilniejszy w obwodzie 65 C czy 70 B.

Duży biust

Głównym problemem, z którym zmagają się obfite biusty, jest noszenie za luźnych obwodów staników, które nie podtrzymują ciężaru piersi, powodując ich opadanie. Dlatego jeśli masz większy biust, potrzebujesz obwodów biustonosza zapewniających przede wszystkim podtrzymanie i stabilizację. Zwróć więc uwagę na wyżej zabudowane pasy obwodu biustonosza, gdyż węższe nie zapewnią ci odpowiedniego wsparcia. Biustonosz przy sporym biuście podtrzymuje ciężar nawet kilku kilogramów. Ciężar ten powinien być noszony przede wszystkim przez stabilnie dobrany pas obwodu. Pamiętaj, że ramiączka pełnią tu jedyne funkcję wspomagającą.


Dobrej jakości biustonosz na obfity biust – jeśli ma spełniać zadanie codziennego podtrzymania piersi, musi być uszyty z odpowiednich materiałów, które cechują się niskim poziomem rozciągania. Takie obwody są mięsiste i sprężyste. Najlepszą jakość zastosowanych materiałów zapewniają marki specjalizujące się w biustonoszach dla kobiet o większych biustach, takie jak Panache. Dobry stanik na duży biust powinien być wykonany z trwałych materiałów o zwiększonej stabilności, mało podatnych na rozciąganie, a przy tym przyjaznych dla skóry.


Za luźny pas obwodu biustonosza nie podtrzymuje właściwie piersi, unosi się do góry na plecach przenosząc tym samym cały ciężar piersi na ramiona i powodując opadanie biustu"Figura plus size

Figura plus size oznacza większą ramę ciała i grubszą warstwę tkanki tłuszczowej na plecach. Dość częstym problemem jest wybór zbyt wąskich obwodów biustonoszy, które wrzynają się pomiędzy fałdki na plecach powodując dyskomfort funkcjonowania i niezbyt atrakcyjny efekt estetyczny. Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem są wysoko zabudowane pasy obwodów biustonosza, wykonane dość często z podwójnej warstwy wyjątkowo stabilnych materiałów, które nie tylko stabilnie podtrzymują biust, ale i wygodnie opinają plecy, jednocześnie wygładzając na nich ewentualne fałdki.


Jak rozpoznać jakościowy pas obwodu biustonosza?

Pas obwodu biustonosza, który już w momencie zakupu bardzo się naddaje, z czasem, w wyniku użytkowania szybko straci elastyczność i stanie się nadmiernie rozciągliwy. W rezultacie nie utrzyma stabilnie miseczek na klatce piersiowej, piersi będą z nich uciekać, a przez to nie zapewni im potrzebnego wsparcia i zebrania.


Ogólna zasada jest taka, że im pas obwodu biustonosza rozciąga się mniej, tym lepiej dla ciebie. Rozciągliwy obwód, niezależnie od wielkości biustu, będzie przemieszczać się na ciele, powodując przesuwanie się stanika i uciekanie z niego piersi.


Stawiaj więc na pasy obwodów biustonosza wykonane ze sprężystych, mięsistych materiałów, które nie rozciągają się nadmiernie.

Jakie problemy związane z codziennym funkcjonowaniem wyeliminuje dobrze dobrany pas obwodu stanika?


Problem: Ramiączka wbijają się w ramiona, pozostawiając zaczerwienienia.
Rozwiązanie: To wszystko sygnały, że prawdopodobnie masz za luźny pas obwodu biustonosza, który nie podtrzymuje biustu, jak należy. Funkcję podniesienia jego ciężaru i walki z grawitacją przejęły właśnie ramiączka. Ramiączka powinny wspierać piersi jedynie w15–20%. Próby uniesienia piersi poprzez maksymalne naciąganie ramiączek spowodują dyskomfort, ból, zaczerwienienia i otarcia. Główne podtrzymanie w biustonoszu, który jest dobrze dobrany, czyli około 80% pracy, wykonuje stabilnie dobrany, nieprzemieszczający się do góry po linii pleców pas obwodu biustonosza.


Jeśli masz problem z wbijającymi się ramiączkami, poluźnij je. Jeśli w wyniku tego biust opadnie, powinnaś wybrać stanik z mniejszym rozmiarem obwodu, aby to on unosił ciężar biustu. Miej jednak na uwadze, że w przypadku większych piersi, nawet przy prawidłowo dopasowanym rozmiarze, pod ramiączkami mogą wystąpić zaczerwienienia. Jeśli nie znikną po kilku minutach od zdjęcia stanika, oznacza to, że ramiączka są zbytnio naciągnięte, a pas obwodu stanika za luźny. Należy wymienić stanik na taki ze stabilniejszym obwodem pod biustem.

Problem: Ramiączka notorycznie zsuwają się z ramion w ciągu dnia.


Rozwiązanie: Jeżeli twoje ramiączka spadają, to po pierwsze sprawdź, czy wyregulowałaś ich długość za pomocą regulatorów (metalowych lub plastikowych elementów umieszczonych na ramiączkach). Jeśli tak i nadal spadają, sprawdź, czy obwód pod biustem nie jest za luźny. Jeśli jest – będzie unosił się na plecach do góry i tym samym poluźniał przestrzeń między ramiączkiem a ramieniem, powodując zsuwanie się ramiączek. Możliwe również, że potrzebujesz innego fasonu stanika, którego ramiączka są wszyte bardziej do środka niż na zewnątrz.

Problem: Obwód stanika jest niewygodnie ciasny.


Rozwiązanie: Jeśli czujesz wbijanie się fiszbin w klatkę piersiową, a każdy głębszy oddech powoduje dyskomfort, wybierz większy rozmiar pasa obwodu biustonosza.


Za ciasny pas obwodu biustonosza będzie pociągać miseczki w dół, powodując lukę w ich dolnej części i wybrzuszanie się biustu nad krawędzią górnej miseczki. Tak będzie się dziać nawet w przypadku, kiedy miseczka biustonosza ma właściwą pojemność dla piersi. Problem tkwi w za ciasnym obwodzie, który szuka na torsie węższego miejsca niż podbiuście i wówczas zjeżdża w dół, pociągając za sobą miseczki, co skutkuje właśnie efektem wybrzuszania biustu, pomimo właściwej wielkości miseczki.


Problem: Bluzka wpadająca do miseczki


Rozwiązanie: Jednym z powodów zapadania się bluzki pomiędzy ciałem a odstającą od piersi górną krawędzią biustonosza jest wybór za luźnego rozmiaru obwodu biustonosza, który unosząc się na plecach do góry, luzuje ramiączka i „otwiera” miski. Wymień biustonosz na taki, w którym zarówno miseczki będą odpowiednio mniejsze, a pas obwodu stabilniej dobrany.


Na ten temat przeprowadziłam też merytoryczną transmisję wideo. Możesz ją obejrzeć tutaj:

Comments


blog

Cześć, jestem Iza!

Jestem międzynarodowym ekspertem brafittingu z blisko 20-letnim doświadczeniem, autorką książek brafittingowych, zapalonym szkoleniowcem bra-branży, kobietą biznesu i działaczką społeczną...

Archiwum postów

Tagi

bottom of page