top of page

Pas obwodu biustonosza

Pas obwodu biustonosza to ta część stanika, która okala ciało i którą na plecach zapina się na haftki. Jest on najważniejszą częścią stanika odpowiadającą za 80% podtrzymania biustu. Dzięki temu stabilne mocuje na ciele miseczki, w których umieszczone są piersi. Dobrze dobrany obwód może utrzymać spory biust, nawet bez dopinania ramiączek.


Stanikowa rozmiarologia


Zacznijmy od tego, że radzę, abyś trzymała się z dala od biustonoszy numerowanych rozmiarami konfekcyjnymi, czyli XS, S, M, L, XL. Niemożliwym jest to, aby nas wszystkie zaklasyfikować tylko pomiędzy tych kilka rozmiarów. Nasze ciała są bardzo różnorodne pod względem proporcji i dlatego dobre, bieliźniane marki oferują kilkadziesiąt do nawet 100 rozmiarów biustonoszy!

Rozmiar stanika to cyfra i litera, na przykład 65 D. Ta nierozłączna wartość składa się z dwóch czynników:

  • Pierwszym jest rozmiar obwodu pod biustem, czyli tego, co zapinasz na plecach na haftki. Jest on wyrażony cyfrą, czyli 65, 70, 85 itd.

  • Drugą wartość stanowi rozmiar miseczki, czyli tego, w czym umieszczone są twoje piersi. Rozmiary miseczek są wyrażone literką, czyli A, B, C, D, DD, E, F, przez H, JJ czy nawet K.


Rosnące wartości liczb opisujące obwód pod biustem oznaczają powiększający się rozmiar obwodu klatki piersiowej. Jeśli więc jesteś szczupła, to bardziej prawdopodobnym rozmiarem obwodu pod biustem będzie 65 lub 70, ale jeśli masz większą ramą ciała, możliwe, że właściwym wyborem będą obwody 80 czy 85.