top of page

Jak prać bieliznę - wskazówki, które powinna znać każda kobieta

Wrzucanie biustonoszy do pralki razem z resztą prania, jak tylko zdajemy sobie sprawę, że są już na tyle brudne, że nie tylko to widać, ale też czuć, do tego traktowanie ich mocnymi detergentami i ostrym wirowaniem dość często skutkuje rozciągniętymi ramiączkami i pasem obwodu stanika, wychodzącymi fiszbinami i szarzeniem lub blaknięciem materiału. Brzmi znajomo?


Gdy inwestujemy w bieliznę, sposób w jaki ją pierzemy wpływa na to jak długo będzie nam służyć. Z biegiem czasu bielizna traci swoją elastyczność, ale poprzez odpowiednie dbanie, możemy sprawić, by służyła nam jak najdłużej, zachowując swój kształt i właściwe podtrzymanie.


W tym temacie miałam przyjemność gościć w Dzień Dobry TVN. Zapraszam do obejrzenia mojego wejścia - KLIKNIJ TUTAJ.

W czym prać bieliznę?


Zwykły proszek do prania jest zbyt agresywny do prania bielizny, ponieważ niszczy zawarte w biustonoszu elastynowe włókna, co skutkuje utratą kształtu i dopasowania produktów. Posiada on w swoich granulkach wybielacz (oczywiście o niższym stężeniu niż ten standardowy) i czyści plamy, wybielając je. Dlatego też nasze ubrania z czasem blakną. O wiele lepszym rozwiązaniem są wyspecjalizowane płyny do prania bielizny. Wybierając taki należy zwrócić uwagę, aby składał się ze składników roślinnych, dzięki czemu będzie bardzo delikatny, zarówno dla skóry, jak i dla ubrań. Takim produktem jest ekologiczny płyn do prania Soak. Jego eco formuła, w odróżnieniu od proszku, wychwyca i wyprowadza z włókien ubrań cząstki brudu, bez działania na zasadzie wybielania plam, jak dzieje się w przypadku zwykłych proszków.


Nie tylko do bielizny!


Formuła Soak oparta jest na składnikach naturalnych ma zastosowanie także do prania niemowlęcych ubranek, odzieży sportowej czy czyszczenia pędzli do makijażu.

Co nam powie etykieta?


Wyspecjalizowany płyn do prania bielizny i wszelkich delikatnych rzeczy, taki jak Soak, powinien być wolny od fosforanów, siarczanów, wybielaczy, SLS, SLES i parabenów. Czytajmy zatem skład płynów czy proszków do prania, aby nie narazić delikatne włókna na szybsze niż trzeba zniszczenie.

Jak prać, by pranie nie było uciążliwe i aby zachować bieliznę w dobrej kondycji?


Posortuj biustonosze według kolorów. Nie chcesz, aby pofarbowały.

Pierz w letniej wodzie: gorąca woda może zniszczyć elastanowe włókna odpowiedzialne za podtrzymanie i odpowiedni kształt biustonosza. Pod wpływem wysokiej temperatury te włókna twardnieją i zaczynają się łamać. Poznasz to po wystających z materiału białych nitkach.


Zapinaj haftki, co zapobiegnie zaciągnięciom delikatnych tkanin.


Do miski z letnią wodą dodaj 5ml płynu Soak, zanurz bieliznę, odczekaj 15 minut, delikatnie wyciśnij wodę i pranie gotowe! Bez tarcia i konieczności płukania, pranie robi się samo!

Czemu nie zaleca się prania w pralce?


Pierz ręcznie – delikatne koronki i materiały mogą ulec zniszczeniu w pralce, usztywniane miseczki mogą się zdeformować, a fiszbiny zmienić swój kształt. Ponadto, biustonosze mogą wkręcić się bęben. W takim wypadku prędkość obrotów doprowadzi do przepalenia materiału, co pozostawi w nim dziurę. Dość często nie tylko stanik ucierpi, ale również i pralka, bo fiszbina, która utknie w bębnie na dobre może ją zepsuć.


A jeśli zdecydujemy się na pranie w pralce, to jak to dobrze zrobić?


Proponuję prać na delikatnym programie prania ręcznego, w temperaturze 30 stopni i środku wyspecjalizowanym do prania delikatnej bielizny. Ważne, aby zabezpieczyć biustonosze umieszczając je w kulach lub woreczkach do prania. W ten sposób zapobiegniemy potencjalnemu zniszczeniu biustonoszy i pralki.

Jak często prać staniki?


Pierzmy ręcznie po dwukrotnym użyciu biustonosza. Biustonosz pochłania nasz pot i brud, jest blisko pach i naszego ciała. Co to oznacza? Że nawet jeśli sumiennie przestrzegamy codziennej higieny, to i tak nosząc biustonosz więcej niż dwa razy z rzędu, chodzimy niezbyt świeże.


Dodatkowo, nie powinnyśmy nosić tego samego stanika dwa dni z rzędu, tak aby włókna elastynowe miały szansę powrócić do swojego pierwotnego kształtu. W ten sposób przedłużasz życie biustonosza, który pozostanie w dobrej kondycji na dłużej. Nośmy zamiennie przynajmniej 3 biustonosze – pozwólmy odpocząć elastynowym włóknom i odczekajmy przynajmniej dobę przed ponownym założeniem tego samego stanika.


Jak suszyć biustonosze?


Nigdy nie wkładajmy biustonoszy do suszarki ani nie suszmy ich na kaloryferze. Wysoka temperatura łamie elastanowe włókna, niszcząc w ten sposób delikatną bieliznę. Biustonosze suszmy układając je płasko, co zapobiegnie rozciąganiu się materiału.

Comments


blog

Cześć, jestem Iza!

Jestem międzynarodowym ekspertem brafittingu z blisko 20-letnim doświadczeniem, autorką książek brafittingowych, zapalonym szkoleniowcem bra-branży, kobietą biznesu i działaczką społeczną...

Archiwum postów

Tagi

bottom of page