top of page

CIĘŻAR KOBIECEGO PIĘKNA: Wpływ dużego biustu na Twoje ciało

Zaktualizowano: 14 wrz 2023W środę 13.09.23 r., w programie Dzień Dobry TVN, miałam okazję przeprowadzić fascynujący eksperyment, który pozwolił rzucić nowe światło na temat wpływu wagi dużych piersi na kobiece ciało. W trakcie tego niezwykłego doświadczenia, prowadzący postanowił wcielić się w rolę kobiet z dużym biustem, zakładając specjalnie uszyte na tę okazję worki wypełnione kaszą, symulujące ciężar prawdziwych piersi w rozmiarze 80J.

Czy 2 kg to dużo?


Na pierwszy rzut oka, 2 kg może wydawać się niewielkim ciężarem. Jednak, gdy mnożymy ten ciężar przez dwie piersi, otrzymujemy 4 kg - a to już spory obciążnik dla ciała. Prowadzący przyznał, że noszenie takiego ciężaru codziennie, bez odpowiedniego wsparcia w postaci dobrze dobranego biustonosza, może być dość bolesnym doświadczeniem.Nieprawidłowo podtrzymany biust a nasza postawa

Biust jest przymocowany do klatki piersiowej za pomocą stabilnych struktur więzadeł i powięzi, działających jak niewidzialne, podtrzymujące "sznurki", mocujące piersi do mięśni klatki piersiowej. Te z kolei łączą się dalej z kośćmi ramion. Gdy biust jest ciężki i źle podtrzymany nieprawidłowo dobranym biustonoszem, pociąga on do przodu barki, co może skutkować przygarbioną postawą. Skutki tego błędnego procesu to bóle karku, ramion, pleców i wyżłobienia w ramionach.


Jak źle dobrany biustonosz wpływa na piersi?


Przemyślmy teraz, co dzieje się z naszymi piersiami, kiedy to ramiona muszą wziąć na siebie rolę ich podtrzymania, zamiast dobrze dopasowanego pasa obwodu biustonosza. Wyobraźmy sobie, że piersi są jak baloniki. W ich wnętrzu znajdują się struktury więzadeł i powięzi, które nadają kształt i podtrzymanie. Są one mocne, ale jednocześnie są elastyczne i ulegają wydłużeniu pod wpływem siły ciążenia.


Tak samo jak balonik, który z czasem zaczyna się rozciągać i nie powraca już do pierwotnego kształtu. To samo dzieje się z więzadłami i skórą na piersiach, które ulegają rozciąganiu, co może prowadzić do utraty jędrności.Dopasowanie biustonosza krok po kroku

Teraz, gdy rozumiemy, jak ważne jest odpowiednie podtrzymanie piersi przez właściwie dopasowany biustonosz, przyjrzyjmy się temu, jak go dobrać.

1. Tylny pas obwodu biustonosza: To fundament podtrzymujący piersi, odpowiadający za nawet 90% wsparcia. Upewnij się, że dolna część pasa obwodu biustonosza jest wypoziomowana na wysokości dolnej krawędzi miseczek i znajduje się pod łopatkami. To zapewni stabilne zakotwiczenie miseczek na klatce piersiowej, niezależnie od twoich ruchów.2. Miseczki: Prawidłowo dopasowane miseczki powinny być całkowicie wypełnione przez piersi, zaczynając od miejsca przy fiszbinie i kończąc na górnej krawędzi oraz zaczynając od pachy i kończąc na mostku biustonosza. W miseczce nie powinno być wybrzuszeń nad ich górną krawędzią i/lub pod pachą oraz pustych przestrzeni.


3. Mostek biustonosza: Jeśli fiszbiny odstają od ciała na motku to najprawdopodobniej rozmiar miseczki jest za mały. Wyjątkiem jest wklęsła lub wypukła klatka piersiowa. Wówczas mostek nie będzie gładko przylegał, właśnie ze względu na taką specyfikę budowy ciała.

Przy prawidłowo dobranym biustonoszu mostek powinien przylegać płasko do klatki piersiowej pomiędzy piersiami.

4. Fiszbiny: Nie powinny wbijać się w dolną część piersi, pod pachą ani na mostku. Prawidłowo dobrany biustonosz powinien okalać piersi dokładnie u ich podstawy.


5. Ramiączka: Są odpowiedzialne jedynie za około 10-15% wsparcia, gdyż resztę gwarantuje stabilnie dopasowany pas obwodu biustonosza.

Niewłaściwie dopasowane ramiączka poznamy po ich wrzynaniu się w ramiona. Tak źle dopasowane „noszą” zbyt duży ciężar piersi, co powoduje ból ramion. Problem wynika z błędnie dopasowanego, za luźnego pasa obwodu biustonosza, który nie zapewnia stabilności piersiom, więc kobieta zaczyna naprężać ramiączka, by unieść biust. Jeśli tak jest w Twoim wypadku, poluźnij je. Jeśli po zrobieniu tego piersi opadają, oznacza to, że w podtrzymaniu zbytnio polegałaś na naciągniętych do granic możliwości ramiączkach niż stabilnie dobranym pasie obwodu biustonosza.

Ramiączka powinny być stabilnie wyregulowane, ale jednocześnie wygodne i niewpijające się w ramiona ani z nich spadające.


Podsumowanie


Jeśli doświadczasz któregokolwiek z opisanych symptomów źle dopasowanego biustonosza, nie wahaj się skonsultować z profesjonalną brafitterką. Polecane przeze mnie sklepy znajdziesz w bezpłatnej aplikacji BIUSTOapka (sekcja Brafiiting -> Polecane Sklepy), która zainstalujesz zarówno na Androidzie, jak i na Iphonie.


Pamiętaj, dobrze dobrany biustonosz może uczynić cuda dla Twojego komfortu codziennego funkcjonowania. Niebagatelne jest także to, że odpowiednio podtrzymany biust wpłynie na Twoją postawę, kondycję piersi i samopoczucie. Nie pozwalaj, aby Twój biust cierpiał - zasługuje na najlepsze wsparcie!


Comments


blog

Cześć, jestem Iza!

Jestem międzynarodowym ekspertem brafittingu z blisko 20-letnim doświadczeniem, autorką książek brafittingowych, zapalonym szkoleniowcem bra-branży, kobietą biznesu i działaczką społeczną...

Archiwum postów

Tagi

bottom of page