top of page

Biustonosze do karmienia


Karmienie piersią ma ogromne znaczenie dla przyszłości niemowlęcia. Wzmacnia odporność organizmu zmniejszając ryzyko wystąpienia wielu chorób, alergii i infekcji. Przeczytaj o tym, jak właściwie dobrać biustonosz, aby właściwie zabezpieczał piersi, był wygodny i zapobiegał zastojom pokarmowym.


Na ten temat wypowiadałam się w Pytanie na Śniadanie. Zachęcam do oglądania:


Kiedy jest czas na wybór biustonosza do karmienia?

 • Zaplanuj dobór pierwszego stanika do karmienia na 2-3 tygodnie przed datą porodu.

 • Po dobór biustonosza udaj się do profesjonalnej brafitterki.

 • Brafitterka zmniejszy wymiar obwodu pasa biustonosza o jeden rozmiar z tego względu, że po porodzie traci się wody płodowe, więc obwód klatki piersiowej na pewno się zmniejszy.

 • Zwiększy jednak rozmiar miseczek, aby zostawić w nich przestrzeń na poporodowy nawał pokarmu i wkładki laktacyjne.

 • Kolejne biustonosze już w okresie karmienia należy dobierać przed karmieniem, gdy biust jest pełny. To, czego chcemy uniknąć to dobrania miseczek, kiedy biust jest pusty, czyli po karmieniu. Wówczas istnieje spore ryzyko, że kiedy będzie wypełniony pokarmem to miseczka okaże się za mała i będzie uciskać na kanaliki mlekowe, co może doprowadzić do zastojów pokarmowych.

Jakimi cechami powinien się charakteryzować dobry biustonosz do karmienia?

 • Nie wybieraj biustonoszy w nieprecyzyjnie określonych rozmiarach (np. XS, S, M, L, XL) − kobiece ciała są tak różnorodne i nie można ich zakwalifikować tylko do jednego z 5 rozmiarów − dobre marki oferują ich kilkadziesiąt! Szukaj więc modeli, które mają precyzyjnie podany rozmiar pod biustem, wyrażony numerem, na przykład 70, i rozmiar miseczki określony literą, przykładowo G. Od konfekcyjnych „eSek”, „eMek”, „eLek” lub „iXeLek” trzymaj się lepiej z daleka, bo takie „karmniki” mogą spowodować dyskomfort i brak wymaganego poziomu podtrzymania biustu, a to z kolei może wpłynąć na rozciąganie skóry piersi i w efekcie zwiotczenie biustu.

 • Dobry biustonosz do karmienia powinien posiadać sześciorzędowe zapięcie obwodu pozwalające na dopasowanie się do zmieniającego rozmiaru obwodu klatki piersiowej.

 • Miseczka takiego biustonosza powinna być odpinana na klips, co ułatwi wygodne karmienie.

 • Ważny jest także przyjazny dla ciała, miękki, ale stabilny materiał o małym stopniu rozciągliwości, a miseczki od wewnątrz wyściełane warstwą bawełny.

 • Nie polecam kupowania biustonosza z większymi miseczkami, na zapas. Nie zapewnią wymaganego podtrzymania, przez co wypełniony pokarmem ciężki biust będzie ciągnął ku dołowi i podskakiwał z każdym krokiem, powodując ból i pogorszenie kondycji piersi.

Czy mamy karmiące powinny spać w biustonoszu?

Zaleca się spanie w biustonoszu karmiącym matkom, szczególnie tym ze sporym biustem. Nieświadome przyciśnięcie piersi podczas snu może doprowadzić do zatorów pokarmowych i w konsekwencji do bolesnych zapaleń i zgrubień utrudniających karmienie maleństwa. Biustonosz odpowiednio podtrzyma piersi i zapobiegnie ich zagniataniu.


Przy jego wyborze należy pamiętać jednak o tym, aby był:

 • Bez fiszbin − podczas snu drut może się przesunąć i wbić w tkankę piersiową, powodując nie tylko spory dyskomfort, ale też zagrożenie dla zdrowia piersi. Takie działanie może skutkować zastojami pokarmowymi.

 • Wyżej zabudowany na linii dekoltu, co zabezpieczy piersi podczas snu.

 • Dobrze dobrany − odpowiednio do wielkości piersi i szerokości obwodu klatki piersiowej pod biustem. Biustonosz nie powinien przyciskać biustu za małą miseczką czy być nadmiernie ciasny w pasie obwodu stanika. Dobieramy obwód nie aż tak stabilnie jak w przypadku biustonosza codziennego, gdyż podczas snu nasze ciało relaksuje się i rozluźnia. W związku z tym potrzebuje ono więcej przestrzeni.

 • Uszyty z przewiewnego materiału, zapewniającego cyrkulację powietrza i niezaparzającego skóry.

Przykłady:


Biustonosz Katherine - Panache Lingerie

Eleanor Maternity - Panache Lingerie
Na ten temat poprowadziłam też merytoryczny live, którego gościem była Joanna Piórek- Wojciechowska, prowadząca stronę http://kobiecafizjoterapia.pl/.
Comentarios


blog

Cześć, jestem Iza!

Jestem międzynarodowym ekspertem brafittingu z blisko 20-letnim doświadczeniem, autorką książek brafittingowych, zapalonym szkoleniowcem bra-branży, kobietą biznesu i działaczką społeczną...

Archiwum postów

Tagi

bottom of page