top of page

5 supermocnych strategii budowania marki

Dobrze wiem, że prowadząc mały biznes i będąc ekspertem w swojej branży wkładasz dużo wysiłku i serca w swoją firmę. Niemniej jednak okazuje się, że klienci nie ustawiają się w kolejce do wejścia, tak jak myślałaś, że będzie, otwierając biznes. A teraz, w czasach pandemii, jest ich o wiele mniej niż kiedykolwiek.


Masz wrażenie, że ruch jest tylko wtedy, kiedy robisz ofertę rabatową, ale przecież nie dasz rady prowadzić swojego biznesu oferując non stop rabaty, nie wspominając nawet o perspektywie dalszego rozwoju. Próbowałaś też promować swoją ofertę przez media społecznościowe, ale przepaliłaś kasę i nie zauważyłaś żadnej poprawy. Brzmi znajomo?


Czy wiesz, że w dalszym rozwoju Twojej firmy posiadane przez Ciebie umiejętności czy produkty nie wpłyną na wzrost obrotów? To, co się liczy na tym etapie to ZBUDOWANIE ZAANGAŻOWANIA.


Klienci są sercem Twojego biznesu. Jeśli czują się zauważeni, wysłuchani i docenieni, chcą więcej. Prawdziwa SUPERMOC Twojego biznesu tkwi w zdaniu sobie sprawy z tego, że zaangażowani klienci są jego siłą napędową. Kluczem do stworzenia SUPERMOCNEJ MARKI jest połączenie tego uczucia zaangażowania ze sprawdzonymi w praktyce strategiami działania.


Oto pięć kroków, które pomogą Tobie to osiągnąć.

1. OKREŚL SUPERMOCNE WARTOŚCI TWOJEJ MARKI


Marka nie może istnieć w próżni, musi mieć jasno określone własne wartości. Tylko wtedy będzie w stanie docierać na poziomie emocjonalnym do grupy swoich idealnych klientów, by budować z nimi głębsze relacje. Odpowiedz więc sobie na pytanie, dlaczego Twoja marka jest wartościowa? Co jest jej supermocą?


Pewnie zakładasz, że ludzie wiedzą, czym się zajmujesz więc nie widzisz większej potrzeby, by im komunikować to, co wyróżnia Ciebie spośród innych firm, działających w Twojej branży. Okazuje się jednak, że ludzie dość często nie mają zielonego pojęcia, że jesteś ekspertem w swojej dziedzinie.


Przypomina mi to historię jednej z moich kursantek, która brała udział w szkoleniu z budowania głębszych relacji z klientami. Była to właścicielka świeżo założonego salonu bieliźnianego znajdującego się w małej miejscowości. Przeszła ona liczne kursy brafittingowe, by pomóc klientkom jak najlepiej dobrać biustonosze, które podnosiłyby nie tylko ich biusty, ale i ich samopoczucie. W tej samej miejscowości od lat funkcjonował inny sklep bieliźniany, który nie oferował konsultacji brafittingowej, a biustonosze sprzedawał na podstawie tego, co pod względem kroju i rozmiaru wybrała dla siebie sama klientka. Oba sklepy oferowały podobne marki bieliźniane.


Z chwilą pojawienia się sklepu mojej kursantki, właścicielka tego od lat funkcjonującego zaczęła walczyć z konkurencją zaniżając cenę biustonoszy o około 10zł na produkcie. W wyniku tego moja kursantka zaczęła tracić klientki, które po wejściu do sklepu podchodziły do produktów, sprawdzały na metce ceny i bez słowa opuszczały salon.


Zadałam jej więc pytanie, czy tłumaczy klientkom jaką spersonalizowaną usługę oferuje, ile ona trwa, na czym polega i że dla klientek jej salonu jest ona bezpłatna. Okazało się, że kursantka nigdy nie komunikowała najważniejszej rzeczy wyróżniającej ją spośród konkurencji, będącej dodatkową wartością do zakupu, którą jest indywidualna konsultacja brafittingowa. W rezultacie klientki nie zdawały sobie sprawy, że ta spersonalizowana do potrzeb ich ciała usługa jest u niej dostępna więc jedynym kryterium w procesie podjęcia decyzji zakupowej była dla ich cena.


Szkolenie ze mną pozwoliło mojej kursantce jasno określić wartości jej marki i zbudować wokół tego całą strategię dotarcia i podtrzymania relacji z grupą wymarzonych klientek, które zaczęły do niej powracać, kupować więcej i rekomendować ją swoim przyjaciółkom.


Niestety, bardzo często spotykam właścicieli małych firm, którzy nie posiadają jasnej strategii w tym temacie. W wyniku czego tracą czas, pieniądze i nie budują dłuższych relacji z klientami, bo Ci nie rozumieją, dlaczego mają być lojalnymi względem nich.


Klient, który nie rozumie wartości Twojej marki jest bardzo podatny na działanie konkurencji. Jedynym bodźcem do dokonania przez niego zakupów będzie wówczas atrakcyjna cena. Nie będzie on widział innych wartości, bo nie zostały mu one zakomunikowane. A Ty będziesz stawać na rzęsach, by zdobywać non stop nowych klientów. Tymczasem pozyskanie nowego klienta jest 7 razy droższe niż przekonanie istniejącego do ponownego zakupu. Statystyki są nieubłagalne i pokazują, że prawdopodobieństwo sprzedaży nowej osobie wynosi 5-20%, a klientom, którzy dokonali już u nas zakupu 60-70%!

Także Twoim celem powinno być zbudowanie zaufania klientów do Twojej marki, bo lojalny klient to taki, który Ci ufa i który powraca. Musi on jednak w pełni zrozumieć Twoje wartości i chcieć się z nimi identyfikować. Jasne określenie i uporządkowanie tych kwestii jest fundamentem zwiększenia sprzedaży i płacenia o wiele mniej za marketing i promocję.

 

Podczas tego artykułu mogę przekazać Ci tylko ułamek wiedzy. Jeżeli chcesz otrzymać ode mnie więcej wiedzy z zakresu strategii budowania supermocnej marki stacjonarnej to koniecznie

dołącz do WYZWANIA SUPERMOCNA STRATEGIA MARKI STACJONARNEJ, które zacznie się 04.06.2020 r.


Po zapisie otrzymasz kalendarz wyzwania oraz TEST rozpoznawalności marki. Zapisz się TUTAJ!


 

2. DOCIERAJ DO SUPERMOCNEJ GRUPY IDEALNYCH KLIENTÓW


Ustalenie grupy docelowej jest kluczowe w stworzeniu odpowiedniej komunikacji, pozwalającej na szybsze i skuteczniejsze dotarcie do Twoich idealnych klientów.


Skoncentruj się na potrzebach klienta. W tym procesie nie opieraj się o dane statystyczne tylko psychograficzne. W XX wieku określając grupę docelową marki bazowało się na statystyce. Teraz wiemy, że lepiej trafiamy do klienta przez jego potrzeby, czyli nie podejście „Moimi klientami są kobiety w wieku takim i takim, z portfelem zarobków na takim poziomie”.

Niestety, wiele osób ciągle tak myśli. Mam produkt ze średniowysokiej półki cenowej więc nie jest on przeznaczony dla osób zarabiających mniej. Ale czy oby na pewno? Przyznaj się, czy nie zdarzyło się Tobie oceniać klienta po wyglądzie i z góry zakładać, że nie będzie go stać na Twój produkt? Przecież jest duża szansa, że dla klienta z mniejszym portfelem nasz produkt może perfekcyjnie odpowiadać na jego potrzebom. Będzie więc on skłonny zapłacić więcej za coś, co pomaga mu w życiu.


Zbadaj więc potrzeby Twoich klientów i stwórz markę, która będzie w stanie je zaspokoić i przez to przyciągnie ich uwagę. Pamiętaj, grupa docelowa to ludzie, którzy mają problemy i którzy o czymś marzą, którzy chcieliby wprowadzić zmiany, ale nie wiedzą jak. Twoim celem powinno być to, aby w ofercie Twojego sklepu i sposobie obsługi klienta mogli oni dostrzec idealne dla siebie rozwiązanie ich bolączek.

Znajdź punkt styku pomiędzy Twoją wiedzą, pasją i oczekiwaniami Twoich klientów. Jaki problem rozwiązuje Twoja marka? W chwili, kiedy będziesz w stanie to określić, znajdziesz swoją grupę docelową.

 

Ten temat omówiłam też na biznesowej transmisji na żywo - obejrzyj i zostaw po sobie ślad w komentarzu.

 

3. WYKREUJ SUPERMOCNY PRZEKAZ

Spójność Twoich wartości, tonu komunikacji z wizualną oprawą marki to podstawa sukcesu. To wszystko tworzy indywidualny styl. Jest Ci on potrzebny po to, aby ludzie rozpoznawali i zapamiętywali Twoją markę, dzięki czemu będziesz w stanie o wiele skuteczniej docierać do nich ze swoim przekazem.


Pomyśl o stylu swojej marki. Jaki on jest? W jaki sposób wizualnie przekazuje jej wartości i przemawia do Twoich idealnych klientów? Znajdź swój unikalny styl marki i trzymaj się go. Nie zmieniaj go. Po Twoim stylu Twoi klienci będą kojarzyć Twoją markę.4. WPROWADŹ SUPERMOCNY PLAN KOMUNIKACYJNY

Jak wygląda strategia wielu kobiet otwierających biznes stacjonarny?


Krok 1 – szykujemy się na pojawienie klientów – dopieszczamy wszystko, ustawiamy na półkach, przesuwamy kwiatki.


Krok 2 – Czekamy na pojawienie się klientów, ale ich nie ma. To moment, w którym zdajesz sobie sprawę, że samo czekanie nie wystarczy. To tak jakbyśmy organizowały przyjęcie urodzinowe, ale zapomniały na nie zaprosić gości.


Krok 3 – zdajemy sobie sprawę, że jeśli dalej będziemy siedzieć i czekać to nikt nigdy nie przyjdzie. Dopiero wtedy rozważamy wysłanie zaproszeń, obdzwanianie i komunikowanie.


Czy Twój sposób komunikacji przemawia do potrzeb Twoich idealnych klientów? Czy przyciąga ich uwagę? Czy w tym celu wykorzystujesz właściwe narzędzia i kanały komunikacji? W jaki sposób przekazujesz informacje o firmie? Jak często do nich powracasz? Jak przez te elementy budujesz relacje i głębsze więzi? A może powinnaś coś zmienić w tym zakresie?


Odpowiadając sobie na te pytania weź pod uwagę zarówno strefę online, czyli Twoją stronę internetową, profile na platformach społecznościowych, Twój blog, newsletter, jak i offline – wygląd witryny, wnętrze sklepu, logo, slogan reklamowy, materiały promocyjne itp. Czy na tych wszystkich płaszczyznach przekaz Twojej marki jest spójny?


5. AKTYWUJ SUPERMOCNE RELACJE Z KLIENTAMI


Przyjrzyjmy się fazom sprawiania, jak osoba staje się klientem.


Pierwsza faza - zainteresowanie. To etap, w którym Twój potencjalny klient jeszcze Cię nie zna. Możliwe, że słyszał o Twojej marce od znajomego, albo po prostu przechodził obok Twojego sklepu i zwrócił on uwagę na interesującą witrynę. Ważne, aby w pełni wykorzystać tę fazę zainteresowania i nie stracić jej potencjału. Klient chce Cię poznać, czyli zaczyna interesować́ się̨ Twoim sklepem i jego ofertą. Wchodzi do niego. Od Ciebie zależy, co będzie dalej. Czy będzie to twój lojalny klient, czy tyko wejdzie, przejdzie przez sklep i wyjdzie. Jeśli rozegrasz to odpowiednio to klient zostanie, by wypróbować Twoją ofertę.


Jeśli mu się spodoba to zacznie Cię lubić, czyli przejdzie do kolejnej fazy. To znaczy, że zaczyna dostrzegać korzyści, jakie Ty mu dajesz, ale pomimo tego, cały czas musisz udowadniać mu, że Twoja marka stawia jego potrzeby na pierwszym miejscu i dlatego jest warta zaufania.


Przechodzisz więc do kolejnej fazy budowania więzi. To, co teraz powinnyśmy zrobić to utwierdzić naszego klienta w przekonaniu, że znamy się na temacie, że jesteśmy specjalistą w naszej dziedzinie i że rozwijamy się cały czas, by świadczyć jak najwyższy poziom obsługi.


Dalej przechodzimy do następnej fazy - zaufania. To etap, w którym klient w pełni ufa Twojej marce. Jego działanie nie jest już impulsywne. Podejmuje świadome decyzje zakupowe oparte na zaufaniu do marki. Dokonuje częstszych zakupów i utrzymuje relacje z Twoją firmą. Na tym etapie bardzo ważny jest poziom obsługi, który klient otrzymuje w trakcie zakupu i po zakupie.


Te wszystkie czynniki zaważą nad tym czy klient przejdzie do ostatniej fazy pod tytułem lojalność.

W jaki sposób zatrzymujesz klientów, których już masz i jak zachęcasz ich, by częściej wracali, wydając więcej i promując Twój sklep wśród znajomych? Najlepszą drogą, by to osiągnąć jest tworzenie doświadczenia, które sprawi, że ​​klienci poczują się wspaniale, gdy są w Twoim świecie.

Właściwie opracowana strategia kreowania pozytywnych doświadczeń klienta może być jednym z największych czynników wzrostu liczby lojalnych klientów i zwiększania przychodów sklepu.

 

Podczas tego artykułu mogę przekazać Ci tylko ułamek wiedzy. Jeżeli chcesz otrzymać ode mnie więcej wiedzy z zakresu strategii budowania supermocnej marki stacjonarnej to koniecznie

dołącz do WYZWANIA SUPERMOCNA STRATEGIA MARKI STACJONARNEJ, które zacznie się 04.06.2020 r.

 

Zachęcam Cię do zaproszenia do wyzwania swojej znajomej, koleżanki, sąsiadki, partnerki biznesowej, bo razem raźniej, a dwie kobiety mają podwójną moc! Przecież biznes to partnerstwo więc lepiej działać wspólnie. Świetnym punktem startowym jest to naładowane merytoryczną wiedzą wyzwanie.


Podczas jego trwania skoncentrujemy się na sile napędowej każdego biznesu, czyli na aktywowaniu zaangażowania. Następnie pomogę Ci połączyć to uczucie zaangażowania ze sprawdzonymi w praktyce strategiami działania, dzięki którym zbudujemy solidne fundamenty TWOJEJ SUPERMARKI.


Podczas 5 merytorycznych transmisji będziemy aktywować SUPERMOCE TWOJEJ FIRMY z wykorzystaniem sprawdzonej w praktyce wiedzy handlowej, marketingowej, mediów społecznościowych i z zakresu budowania głębszych relacji z klientami.


Comments


blog

Cześć, jestem Iza!

Jestem międzynarodowym ekspertem brafittingu z blisko 20-letnim doświadczeniem, autorką książek brafittingowych, zapalonym szkoleniowcem bra-branży, kobietą biznesu i działaczką społeczną...

Archiwum postów

Tagi

bottom of page