Duży biust - wszystko, co biuściasta powinna wiedzieć wybierając stanik

Zadziwiającym dla wielu mężczyzn jest, że kobiety zamiast cieszyć się z dużych piersi - będących bez wątpienia atrybutem kobiecości - często nie są zadowolone z ich rozmiaru. Ten zaś staje się ogromnym problemem zarówno natury estetycznej, jak i zdrowotnej.

Badania, które udało mi się przeprowadzić z polskimi sklepami brafittingowymi, z którymi współpracuję pokazały, że ponad 60 % Polek ma pelne lub obfite piersi. Z okazji Dnia Dużego Rozmiaru, który obchodzony jest 2 września, postanowiłam przypomnieć, na co warto zwracać uwagę, by nasze piersi były zdrowe i zadbane.

Rozmiary biustów Polek.

Duże biusty to nie mniejszość kobiet. Wręcz przeciwnie. Bazując na zebranych wynikach sklepów brafittingiwych, pełnym biustem poszczycić się może w Polsce niemal 43% pań. Dodatkowo ponad 18 % ma biust obfity. Okazuje się zatem, że ponad 60% płci pięknej ma duży biust*. Dobór biustonosza właśnie dla takich piersi wymaga szerszej wiedzy brafitterskiej oraz produktów, które są o wiele bardziej wyspecjalizowane niż te, oferujące miseczki A-C.

Na podstawie moich licznych konsultacji brafittingowych oraz z rozmów z innymi doświadczonymi brafitterkami stwierdzam, że piersi można zaklasyfikować na kilka kategorii rozmiarowych, niezależnie od obwodu, na którym się znajdują. Chodzi tu bowiem o proporcje i stosunek wielkości piersi względem reszty ciała. Te mieszczące się w miseczce A-B-C są piersiami małymi, D-DD-E to piersi średnie, natomiast F-FF-G -pełne. O piersiach obfitych mówimy wtedy, gdy są powyżej miseczki G.

Duży biust - co to znaczy?

Nie jest tak, jak głosi powszechna opinia, że biust powyżej miseczki D jest ogromny. Wielkość piersi to nie tylko literowy symbol miseczki. Pamiętać należy, że rozmiar piersi określają dwie wartości: pierwsza to wymiar pod biustem określany liczbą, czyli pas obwodu biustonosza, druga zaś jest rozmiarem miseczki i określa się ją literą. Pojemność miski zależy zatem od tego, jaki jest rozmiar pod biustem, z którym miseczka jest połączona. Miseczka D umieszczona na staniku z obwodem 65 będzie więc o 4 rozmiary mniejsza, niż miseczka D przy obwodzie 85 cm. Każde zmniejszenie, czy powiększenie rozmiaru pasa obwodu biustonosza oznacza wzrost lub spadek rozmiaru miseczki o jeden.

65D 70C 75B

Rozmiar miseczki 65D zmieści piersi takiej samej wielkości co 70C i 75B. Pojemność miseczki jest ta sama, ale rodzaj uzyskanego podtrzymania i zebrania biustu będzie się różnił. Diabeł tkwi w szczególe. W tym właśnie tkwi różnica pomiędzy biustonoszem, który pasuje „mniej więcej”, a tym, który jest dopasowany idealnie.

Polki, które nie korzystały z usług brafittingu noszą najczęściej źle dobrany rozmiar "75B", podczas gdy powinny nosić 70D-E lub 65E-F.

Powód do szczęścia, czy niemały problem?

Na duże piersi narzekamy, choć powinny być powodem do dumy. Z doświadczenia wiem, że problemem natury estetycznej, a nawet zdrowotnej okazuje się nie tyle rozmiar piersi, ale nieprawidłowo dobrany biustonosz. Na skórze, zwłaszcza latem pojawiają się pod piersiami zmiany odparzeniowe, a także otarcia, spowodowane zbytnim naciaganiem ramiączek, czy nieodpowiednio dobraną, za małą miseczką, wbijającą się fiszbiną w tkankę piersiową. To zaś może doprowadzić do infekcji zarówno bakteryjnych, jak i grzybiczych. Jeżeli sytuacja nie zostanie w porę opanowana, mogą powstać nieestetyczne blizny i przebarwienia na skórze.

Bardzo duże piersi są dodatkowo ciężkie i stanowią obciążenie dla kręgosłupa jeśli nie są odpowiednio podtrzymane dobrze dopasowanym biustonoszem. W wyniku tego powstają bóle pleców, wady postawy, co prowadzić może do zwyrodnień i chorób kręgosłupa. Pod wpływem ciężaru piersi źle dobrany biustonosz może powodować wrzynanie się ramiączek w ramiona, co skutkować może uciskiem mięśni i naczyń krwionośnych. To zaś może doprowadzić do bólu karku, barków, szyi i głowy.

Czy słyszałyście o czymś takim jak „wdowi garb”? Dolegliwość ta charakteryzuje się brakiem równowagi w napięciu mięśni górnego tułowia i barków. Skutkuje charakterystyczną postawą ciała, w której głowa i barki są wysunięte ku przodowi, a górna część pleców nadmiernie zaokrąglona. Fizjoterapeutka Joanna Tokarska przypuszcza, że kobiety posiadające duże piersi częściej cierpią z powodu „wdowiego garbu”.

Zmiany mogące powstać w posturze ciała na skutek pociągania tkanek klatki piersiowej. Rysunek: www.joannatokarska.pl.

Co zmieni dobrze dopasowany biustonosz? Wiele. Pomoże on bowiem odciążyć kręgosłup i ramiona, przez co zmniejszy bóle okolic pleców, karku i ramion.

Joanna Tokarska - ćwiczenia na prawidłową postawę z książki „Brafitting. Lifting piersi bez skalpela”.

Osobiście jednak radzę połączyć dobroczynne działanie brafittingu z zabiegami fizjoterapetycznymi. Rewelacyjne porady z zakresu tej drugiej dziedziny daje Joanna Tokarska, należąca do grona moich ekspertów, którzy udpstepnili swoją fachową wiedzę na potrzeby stworzenia mojej książki „Brafitting. Lifting piersi bez skalpela”. Jeśli jeszcze nie masz tej książki, zachęcam do zakupu. Znajdziesz w niej szczegółowy instruktaż ćwiczeń zaprojektowany przez Joannę Tokarską, które pomogą poprawić postawę i napięcie górnych partii ciała oraz „otworzą” T