Jak zabezpieczyć sklepy przed koronawirusem

Prowadzisz sklep stacjonarny? Jeśli tak to czytaj dalej, bo w tym poście chciałabym stawić czoła kilku mitom, które pojawiły się w sieci jako reakcja na zabezpieczenie powierzchni handlowych przed koronawirusem. Chciałabym także przedstawić propozycję standardów, które sama stosuję w swoim sklepie, a które mogą pomóc również i Tobie bezpiecznie prowadzić biznes w nowych warunkach.

Możliwe, że z początkiem tygodnia i drobnym poluzowaniem obostrzeń, tak jak spora część sklepów, otworzyłaś drzwi swojego salonu i zaczęłaś działać. A może wcale nie byłaś zamknięta i funkcjonowałaś przez ten cały czas?


To, na co powinnaś zwrócić obecnie uwagę to zbudowanie bezpiecznego miejsca pracy. Nie jest to już tylko element odpowiedzialności przedsiębiorcy – to warunek niezbędny do tego, by pracownicy w ogóle chcieli pracować, a klienci kupować. Konieczne jest budowanie poczucia bezpieczeństwa, a bieżąca i adekwatna dezynfekcja stanowisk pracy jest ważnym elementem tego procesu.


W ostatnich dniach pojawiło się sporo informacji w mediach społecznościowych z branż prowadzących działalność stacjonarną, które zdecydowały się na powrót do pracy. W wielu postach roi się od porad na temat tego, jak przygotować lokale na obsługiwanie klientów w czasie pandemii. W tym artykule chciałabym zmierzyć się z kilkoma mitami i podpowiedzieć dobre praktyki.