top of page

Dlaczego trzeba się reklamować? Social media w lokalnym sklepie (część 2)


Facebook powstał w 2006 roku. Od tego czasu do 2014 publikowane posty miały 60-70% zasięgów organicznych, gdyż portal ten głównie bazował na relacjach międzyludzkich, a nie na markach. Posty marek pojawiały się sporadycznie. Jednak w 2014 roku Facebook wszedł na giełdę więc musiał zacząć zarabiać dla swoich akcjonariuszy. I od tego czasu marki i wydawcy treści (np. portale internetowe i telewizje) zaczęły płacić za reklamę więc ich zasięgi zaczęły rosnąć, a w tym samym czasie zasięgi organiczne użytkowników zaczęły spadać. Obecnie zasięgi organiczne wyglądają tak, że 1 post na 30 jest widoczny. Będąc firmą nie opłaca się więc tracić dużo czasu na pracę nad postami, w których bazujemy jedynie na zasięgach organicznych. To jest strata czasu, bo rzadko post, z tych, które tworzymy trafia do naszych fanów. Lepiej tworzyć rzadziej posty, na przykład 1-2 na tydzień, ale je podpromować reklamą. Zaoszczędzimy w ten sposób czas i szybciej zobaczymy efekty. 

W 2018 roku Facebook wraca do bycia medium społecznościowym. Na początku roku Mark Zuckerberg wypuszcza oświadczenie, że najważniejsze są interakcje użytkownik – użytkownik, a nie marka – użytkownik. Spowodowane jest to wyjściem na jaw afery z 2014 dotyczącej bezprawnego wykorzystania danych pozyskanych przez aplikacje na Facecbooku. Cambridge Analitics targetowało kampanią prezydencką Donalda Trumpa i nielegalnie wykorzystało zebrane na Facebooku dane. W wyniku tego Facebook odnotował duże spadki na giełdzie. 


Aktualnie dwa rodzaje treści mają pierwszeństwo: live’y i grupy, bo skupiają ludzi i stymulują interakcję użytkownik-użytkownik.


Ze względu na niskie zasięgi postów organicznych tworzonych przez marki, nie ma sensu poświęcać na nie czasu, bo i tak nikt ich nie widzi. To, co dla marek ma sens to posty reklamowe. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że Media Społecznościowe dla marek są narzędziem do budowania wizerunku, a nie komunikowania się z odbircami. Marka komunikuje się z użytkownikami przez reklamę. 


Jak się reklamować? 


Nigdy nie reklamujmy się poprzez wciśnięcie guzika Promuj post. Jest to najdroższy i najmniej skuteczny sposób reklamy. Pozbawia nas on też możliwości targetowania na naszą grupę docelową. 


Nie opłaca się płacić za reklamę na polubienia strony, bo tego rodzaju reklama jest bardzo droga, a ludzie, którzy klikają są przypadkowymi osobami. Lepiej skupić się na tworzeniu jakościowych treści, bo algorytm Facebooka i Instagrama działa w ten sposób, że wyświetla te posty, które mają najwięcej interakcji, lików, komentarzy. Liczy się też czas czytania czy oglądania live’ów. 


Nigdy nie kupuj również fanów. Pamiętaj, jak działa algorytm. Nagradza za interakcję.

Dobrze dobrana grupa docelowa + zróżnicowane posty dopasowane do niej + dobrze podpromowana reklama, stargetowana na Twoją grupę docelową = sukces. 


Pełne możliwości reklamowe da Ci Manager Reklam. Tam wybierasz cel reklamy, który Cię interesuje, określasz ściśle Twoją grupę docelową i budżet oraz tam tworzysz i testujesz kreacje reklamowe. 


Jeśli masz dosyć codziennych zmagań o wyjście na 0, nie mówiąc już o zobaczeniu realnych zysków generowanych przez Twój sklep, jeśli wkładasz dużo pracy i energii, by lokalnie się wypromować, ale ciągle uważasz, że zbyt mało osób dowiaduje się o Twoim sklepie, o unikalnym podejściu do klientek i szerokiej ofercie produktowej, jeśli nie wiesz jak wykorzystać media społecznościowe, by dotrzeć do potencjalnych klientek to zapisz się na moje szkolenie „Social Media”, na którym w kompleksowy sposób przedstawię techniki praktycznego zastosowania mediów społecznościowych, celem zwiększenia rozpoznawalności Twojego sklepu lub marki i budowania angażujących relacji z lokalnymi fankami i followersami. Co w rezultacie wpłynie na zwiększenie sprzedaży i ilości konwersji (powracających klientek) do Twojego sklepu. To szkolenie to połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką. 


Omawiane obszary:


Jak wykorzystać Facebook i Instagram do rozwoju Twojej marki?

Co powinien zawierać profil firmowy?

Jak pozyskiwać fanów i followersów oraz jak angażować ich do interakcji?

Jak ułożyć i wdrożyć skuteczny plan postów?

Jak reklamować się i gdzie szukać informacji o Twoich fanach i followersach oraz jak korzystać z tych informacji?

Jak tworzyć wideo za 0 zł do mediów społecznościowych? - Obszerny moduł prowadzony przez Marka Wołynko (szkoleniowca i autora licznych filmów reklamowych tworzonych dla takich klientów jak Google, ING czy Siemens)


Wszystkie szczegóły szkolenia znajdziesz na stronie: https://tiny.pl/gbl8n


UWAGA! Nie możesz opuścić dzisiejszej transmisji LIVE na temat wykorzystania mediów społecznościowych w biznesie bieliźnianym, która odbędzie się o godzinie 19:00 na www.facebook.com/izabelasakutova


Do zobaczenia!

Comments


blog

Cześć, jestem Iza!

Jestem międzynarodowym ekspertem brafittingu z blisko 20-letnim doświadczeniem, autorką książek brafittingowych, zapalonym szkoleniowcem bra-branży, kobietą biznesu i działaczką społeczną...

Archiwum postów

Tagi

bottom of page