top of page

Dlaczego jedne sklepy odnoszą sukces, a inne nie?


Zadajesz sobie czasem pytanie, co powoduje, że jedne sklepy, czy firmy odnoszą sukces, a inne nie?

22 listopada 2018 r. poprowadziłam bezpłatne szkolenie na ten temat w formie FB LIVE na moim profilu fb.me/izabelasakutova. Zapraszam do śledzenia mnie i brania udziału w tych spotkaniach zarówno na moim fanpage, jak i w grupie Supermenki Biznesu.

Obejrzyj to szkolenie:

Pamiętaj, że wszystko zaczyna się od CIEBIE i wyrażenia tego, kim chcesz być i DLACZEGO ma to kolosalne znaczenie dla pozyskania lojalności klientek. Spraw, abyś była JEDYNYM miejscem, w którym będą chciały kupować produkty, które oferujesz.

Nawiązując do szkolenia chcę Ci pokazać reklamę z lat 80-tych. Zobaczysz w niej Heather Lockley i siłę szeptanego marketingu, czyli potwierdzenie tego, że marketing szeptany daje 5 razy większe wyniki sprzedażowe niż płatne reklamy.

Zaufanie do marki jest większe aż o 90%, kiedy marka jest polecana przez znajomego.

To tylko potwierdza konieczność budowania głębszych relacji z klientkami, by czuły się zaangażowane, by nam ufały i polecały nas wszystkim swoim znajomym.

Czy interesuje Cię ten temat? Nie ważne, czy działasz w branży bieliźnianej, czy innej - możesz się tego nauczyć podczas mojego szkolenia "User Experience - projektowanie pozytywnych doświadczeń zakupowych" 29-30 czerwca 2019 w Warszawie. Sprawdź szczegóły dotyczące szkolenia TUTAJ.

Oglądałaś pierwszą reklamę Apple? Pokazywała nic innego, jak ich wartości.

Reklama również była opublikowana w latach 80-tych i różniła się diametralnie od wszystkich innych reklam. Pod spodem wklejam tekst, który opowiada o wartościach Apple i ich innym sposobie komunikacji z klientem, o którym mówiłam podczas transmisji na żywo oraz do którego odnoszę się podczas moich szkoleń "User experience - budowanie pozytywnych doświadczeń zakupowych",

Najbardziej inspirujące firmy zaczynają od wewnątrz do zewnątrz.

Jednym z dobrych przykładów jest firma Apple, która z roku na rok podtrzymuje status najbardziej innowacyjnej firmy i która posiada rzesze zagorzałych fanów. Gdyby Apple było jak większość firm to w komunikacji marketingowej najpierw mówiliby o tym, CO robią, następnie JAK to robią, by ich produkty byłe lepsze od pozostałych na rynku i na koniec byłoby wezwanie do działania. Jej hasło marketingowe brzmiałoby: Produkujemy znakomite komputery. Są pięknie zaprojektowane, proste w użyciu i przyjazne dla użytkownika. Chcesz taki mieć?

Nie jest to zbyt przyciągające wezwanie, ale tak robi większość firm.

Najpierw mówią CO robią, „oto nasz nowy biustonosz”, następnie informują nas o jego nadzwyczajnych zaletach „wykonany jest ze stabilnych materiałów, ma pionowe panele wbudowane w konstrukcję miseczki pod pachą zbierające biust do środka, dostępny jest w szerokiej gamie rozmiarów”, a na koniec wzywają do działania i oczekują reakcji, „Wypróbuj go”. To samo stosują politycy „Oto kandydat, takie ma poglądy na politykę imigracyjną, zagłosuj na niego”. Za każdym razem przekaz ma przekonać nas do wyższej wartości reklamowanego produktu.

Jednak inspirujące komunikują od środka na zewnątrz. Jak więc brzmi hasło marketingowe Apple? „Wierzymy, że wszystko, co robimy kwestionuje i stawia wyzwanie obecnemu stanowi rzeczy. Staramy się myśleć inaczej niż inni. Sposób, w jaki zmieniamy świat polega na produkowaniu rzeczy pięknie zaprojektowanych, łatwych w użyciu i przyjaznych dla użytkownika. Tak się składa, że produkujemy znakomite komputery. Chcesz taki mieć?”

Przekaz odbieramy zupełnie inaczej niż ten pierwszy. Zobacz sama.

Jesteśmy bardziej skłonni do kupienia komputera Apple po usłyszeniu drugiej wersji, a przecież wszystko, co zrobiłam to odwróciłam kolejność informacji. Nie ma tu żadnych marketingowych trików, darmowych dodatków, zaniżania cen, by produkt był atrakcyjniejszy ani powoływania się na znane osoby.

Apple zaczyna od DLACZEGO, od zaprezentowania celów, przekonań, ale nie ma to nic wspólnego z tym CO robią, czyli z komputerami. Nie jest to argument, który ma nas zachęcić do kupowania, a namacalny dowód i potwierdzenie ich dążeń i przekonań. Wygląd i wygoda produktów, choć ważne, nie są czymś, co spowoduje, że klienci będą lojalni w stosunku do firmy. Są dowodem na to, że ich zamierzenia są racjonalne.

Inne firmy mogą skopiować to CO robi i JAK robi Apple.

Mogą zatrudnić też ich pracowników, ale to nie wystarczy. Jest jeszcze coś, co powoduje, że firma Apple ma ogromny wpływ na rynek. Wszystko to dowodzi, że ludzie nie kupują tego, CO robisz, ale DLACZEGO to robisz.

Twoja Izabela Stanikova ;)

Comments


blog

Cześć, jestem Iza!

Jestem międzynarodowym ekspertem brafittingu z blisko 20-letnim doświadczeniem, autorką książek brafittingowych, zapalonym szkoleniowcem bra-branży, kobietą biznesu i działaczką społeczną...

Archiwum postów

Tagi

bottom of page