top of page

Czy Twój biust nie dogaduje się z usztywnianymi miseczkami?


Tym razem chciałabym porozmawiać o biustonoszach z gładkimi, usztywnianymi miseczkami, które dla wielu kobiet są naturalnym wyborem podczas zakupów bieliźnianych, do tego stopnia, że nigdy nie próbowały one dać szansę stanikowi z miękkimi miseczkami, osadzonymi na fiszbinie. Problem polega jednak na tym, że większość z noszących usztywniane miseczki nie jest do końca zadowolona z tego, jak ta konstrukcja układa ich piersi. Pomimo tego i tak wybierają „wytłoczki”, bo wydaje im się, że tylko one „jakoś ogarniają” ich biust.


Na ten temat przeprowadziłam merytoryczną transmisję na żywo. Obejrzyj ją TUTAJ.
Czym jest wytłoczka, czyli usztywniana miseczka?


Biustonosze z termicznie kształtowanymi miseczkami to takie, które zakładamy pod gładkie, dopasowane ubrania wtedy, kiedy chcemy stworzyć iluzję biustonosza-niewidki. Poznamy je po tym, że nie posiadają żadnych szwów. Ich miseczka jest stworzona z warstwy pianki, która w fabryce jest nakładana na metalowe foremki/wytłoczki, o różnych rozmiarach, na które następnie oddziałuje wysoka temperatura, tworząc wypukły kształt miseczki.


Dla kogo usztywniana miseczka hucznie zwana wytłoczką?


Nie twierdzę, że ta konstrukcja biustonosza jest zła, ale po prostu nie jest dla każdej z nas. Prawda jest taka, że leży ona dobrze jedynie na nielicznych biustach. Jeśli więc masz młode, jędrne piersi lub po ingerencji chirurga plastycznego to na pewno świetnie się dogadasz z wytłoczkami. Jeśli jednak Twój biust jest po karmieniu, po wahaniach wagi, jeśli jest pełniejszy w swojej dolnej części to istnieje spore prawdopodobieństwo, że górna partia twoich piersi jest płytka. Nawet jeśli stanik dobrze wygląda w chwili założenia go i wygarnięcia piersi do miseczek to po upływie nawet niedługiego czasu, twoje piersi zaczną „osiadać” w dolnej partii miseczek, akcentując pustą przestrzeń w jej górnej części, pomiędzy jej brzegiem a piersią, doprowadzając do odstawania miseczki od biustu.

Rodzaje biustonoszy z usztywnianą miseczką


Termicznie kształtowane miseczki możemy podzielić na 3 podstawowe rodzaje:


  • Termicznie formowane miseczki, usztywnione warstwą pianki. Jest to idealne rozwiązanie dla kobiet, które chciałyby zamaskować odstające brodawki. Ten typ biustonosza nie układa się do kształtu naszego biustu. To nasz biust musi się do niego dopasować. Możemy mieć różne fasony, bardziej wycięte plunge, czy eksponujące, mocno zaokrąglające balkonetki. Rekomenduję je kobietom o pełnym biuście. Jeśli jednak twój biust jest pusty w górnej części to w takim biustonoszu nie wypełni góry miseczki, w wyniku czego będzie ona odstawać.


Dla płytszych biustów o wiele lepszym rozwiązaniem są dwie następne propozycje miseczek termicznie formowanych:


  • Termicznie formowane miseczki bez żadnej wyściółki w formie pianki, których miseczki nie są usztywnione warstwą gąbeczki i pozostają miękkie. Zapewnią nam naturalny kształt i ładnie przylegną do biustu.

  • Termicznie kształtowane miseczki wykonane z tkaniny spacer, która o wiele lepiej dopasowuje się do zrelaksowanych piersi niż zwykła, sztywna piankowa miseczka.


Spacer jest rozwiązaniem dla kobiet, którym zależy na tym, by biustonosz jednocześnie był wsparciem dla nawet tych większych biustów, a przy tym sam w sobie był lekki i pozwalający skórze na swobodne oddychanie. Fenomen tego biustonosza polega na odpowiednim ułożeniu materiału – pomiędzy dwoma cienkimi warstwami materiału ułożono przypominającą fale tkaninę dystansową – w rezultacie tworzy się coś na kształt plastra miodu z powietrznymi kieszonkami. Dzięki tej trójwymiarowej konstrukcji pianki, biustonosz typu spacer zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i zapobiega gromadzeniu się wilgoci pod biustem. Na dodatek spacery łatwo się pierze, są odporne na zniekształcenia i błyskawicznie schną. Ich główną zaletą jest komfort i łatwiejsze dopasowanie do trudniejszych biustów.
Czego się wystrzegać wybierając usztywniane miseczki?


Powód, dla którego na rynku jest tak wiele usztywnianych miseczek jest prosty – te, które zalewają sieciówki składają się z małej ilości komponentów i są tanie do wykonania. Na nich marki zbijają największe kokosy. Jeśli zależy ci na kupnie jakościowego, gładkiego stanika z usztywnianą miseczką to wystrzegaj się takich stworzonych z jednego kawałka materiału, ciętych laserowo, których brzegi nie są zszyte, a sklejone ze sobą pod wpływem oddziaływania wysokiej temperatury. Tak samo z częścią materiału, na której umieszczone są haftki, łączącej się z pasem obwodu stanika oraz z pętelkami, w które wsuwa się odpinane ramiączka – te elementy także w nisko jakościowych biustonoszach są termicznie przyklejane, a nie przyszyte do biustonosza. Istnieje ryzyko, że po pewnym czasie miejsca sklejenia zaczną się rozklejać i rozwarstwiać. Jak widzisz, taki stanik nie wymaga wiele ludzkiej pracy, bo nie jest związany z faktycznym procesem szycia.


Jak prać biustonosze z termicznie kształtowanymi miseczkami?


Tylko i wyłącznie pranie ręczne i to w płynach rekomendowanych do prania bielizny. Pranie w pralce może skutkować powstaniem falistej powierzchni miseczek, przypominającej pofalowany piasek na plaży. Lubimy fale na włosach, ale niekoniecznie na naszych biustonoszach ;) Pranie w pralce zniekształci miseczki, a to już jest proces nieodwracalny.


Po czym poznamy, że biustonosz z termicznie kształtowaną miseczką zużył się?


Dobrym wskaźnikiem jest odginanie się górnej części miseczki od biustu w wyniku rozciągnięcia się materiału i pianki miseczki.


Jaka jest inna alternatywa dla wytłoczek?

Osobiście jestem wielką fanką miękkich miseczek osadzonych na fiszbinie. Wiele kobiet z większym biustem uważa, że takie miseczki nie ujarzmią ich biustu. A ja twierdzę wbrew przeciwnie, że są wprost stworzone pod obfite piersi. Jeśli czujesz, że niewłaściwie zabezpieczają twój biust to istnieje duża szansa, że rozmiar, który nosisz jest niewłaściwie dobrany.

Kobiety z małym biustem nie decydują się na odstawienie usztywnianych miseczek na rzecz miękkich z obawy, że w tych ich piersi w ogóle nie będą zaakcentowane. Jeśli tak się dzieje to przeważnie problem nie tkwi w miękkiej miseczce, a w niewłaściwym rozmiarze biustonosza. Dobrze dobrany rozmiar i konstrukcja miękkiej miseczki potrafi uczynić cuda i rewelacyjnie ukształtować również i mniejsze piersi.To, czym różnią się między sobą miękkie miseczki to ilość szwów. Zasada jest taka – im więcej szwów tym lepsze ukształtowanie i podtrzymanie piersi. Szwy perfekcyjnie układają luźniejszą tkankę piersiową, formując ją i nadając jej odpowiedni kształt. W odróżnieniu od biustonoszy ze sztywnymi miseczkami, które nie współpracują z plastyczną tkanką piersiową. W ich przypadku to pierś musi dopasować się do wytłoczki i jeśli nie wypełnia jej w górnej części to miseczka zaczyna się otwierać.

Rodzaje szwów w miękkich miseczkach i ich wpływ na ukształtowanie piersi


  • Miseczki zszyte z 4 części dają bardzo wysoki stopień podtrzymania piersi nadając im okrągły kształt. Im więcej szwów na miseczce, tym otrzymujesz bardziej okrągły kształt. Polecam takie, które mają górną część miseczki wykonaną z elastycznej koronki, tak jak w przypadku biustonosza Jasmine lub Envy z Panache. Stabilny dół ze szwami kształtuje piersi, a elastyczna góra świetnie sprawdza się w przypadku do asymetrycznego biustu, bo ładnie do niego przylega.

  • Miseczki zszyte z 3 części mogą być dodatkowo wyposażone od wewnątrz w pionowy panel zbierający, tak jak w przypadku Andorry z Panache, który zbierze piersi z pod pach, przenosząc je bardziej w kierunku środka klatki piersiowej.

  • Miseczka zszyta z 2 części z jednym, horyzontalnym szwem nada bardziej szpiczasty, retro kształt, który był modny w latach 50-tych i 60-tych.

  • Miseczka zszyta z 2 części z jednym, pionowym szwem, z angielskiego zwana jest „demi cup”, rozłoży piersi szerzej, unosząc je do góry i nadając pełniejszy kształt górnej części piersi, a’la jabłuszek w koszyczku.


Czego się wystrzegać?


Zwracaj uwagę na sposób zszycia szwów. W tańszych biustonoszach szwy będą zszyte w taki sposób, że jedna warstwa materiału „siedzi” na drugiej. W jakościowych markach jedna warstwa materiału styka się z drugą, co daje ci efekt płaskiego szwu.


Nie bój się miękkich miseczek, ale zwracaj uwagę na ilość szwów, by dopasować sobie taki model, który nada ci pożądany kształt. Większość kobiet ma biust, który rewelacyjnie współpracuje z biustonoszami posiadającymi miękkie miseczki, a paradoksalnie niewiele kobiet ma taki kształt piersi, które dopasowują się do usztywnianych miseczek i dobrze w nich wyglądają. Jeśli więc w twoim biustonoszu z usztywnianymi miseczkami widzisz luki to wypróbuj miękką miseczkę z odpowiednią ilością szwów.


Chcesz rozwijać się w Brafittingu?


Zapraszam na moje szkolenia! Kliknij i sprawdź szczegóły!

Comentarios


blog

Cześć, jestem Iza!

Jestem międzynarodowym ekspertem brafittingu z blisko 20-letnim doświadczeniem, autorką książek brafittingowych, zapalonym szkoleniowcem bra-branży, kobietą biznesu i działaczką społeczną...

Archiwum postów

Tagi

bottom of page