top of page

Biustopozytywny poradnik budujący zdrowe nawyki wśród nastolatekU dziewcząt wraz z rozwojem piersi pojawia się niepokój i wiele pytań. Właśnie dlatego z fundacja Wsparcie na Starcie przeprowadziłam ankietę wśród blisko 3000 nastolatek i ich mam, na podstawie której stworzyłam długą listę obaw i błędnych przekonań na temat biustu.


Z ankiety przeprowadzonej wśród dojrzewających dziewcząt dowiedziałam się, że blisko połowa z nich nie akceptuje swoich piersi, gdyż są albo za małe, albo za duże. Nie ma się co dziwić, gdyż z ankiety przeprowadzonej wśród ich mam wynika, że aż 61% z nich także nie jest zadowolona z wyglądu swoich piersi i w dodatku przyznaje, że rozwój piersi wpłynął na ich poczucie pewności siebie, gdy były nastolatkami.


Aż 78% dziewcząt stwierdziło, że mamy nie rozmawiają z nimi o biustonoszach i o tym jak dbać o piersi. Potwierdza to ankieta przeprowadzona wśród mam, w której aż 82% przyznaje się, że nigdy nie zabrało swojej córki na konsultację brafittingową.


W dodatku 40% dziewcząt myśli, że rak piersi powstaje w skutek działania antyprespirantów, opalania na solarium, siniaków, fal emitowanych przez telefon komórkowy czy posiadania większego rozmiaru piersi, a tyko 6% mam deklaruje wykonywanie regularnego, raz na miesiąc samobadania piersi.


Na ten temat rozmawiałam z Darią Widawską i Weroniką podczas wejścia w Pytanie na Śniadanie. Zapraszam do oglądania:
Reasumując wyniki tych badań, jasnym jest, że poziom informacji na temat dbania o piersi jest w naszym kraju na niskim poziomie. Brak wiedzy na temat dbania o piersi, na temat noszenia dobrze dopasowanego biustonosza, może mieć duży wpływ na zdrowie fizyczne i emocjonalne dojrzewających dziewcząt. W okresie dojrzewania ich ciało się zmienia. Piersi zaczynają rosnąć szybciej lub wolniej, hormony buzują. Brak akceptacji tych zmian może się przejawiać brakiem wiary w siebie oraz problemami związanymi z tworzeniem i podtrzymywaniem relacji międzyludzkich. Sposób, w jaki dziewczęta odbierają siebie, może mieć bezpośredni wpływ na każdy aspekt ich życia.

Co możemy więc zrobić, by zmienić te statystyki?


Zachęcam do postawienia na budowanie w dojrzewających dziewczętach biustopozytywizmu, czyli życia w zgodzie ze swoimi piersiami, by były one zdrowe i nie stały się powodem do kompleksów. Pomoże nam w tym napisana charytatywnie przeze mnie książka „Pokochaj swoje piersi. Biustopozytywny poradnik dla dziewcząt i ich mam”, która jest cegiełką w tegorocznej kampanii Dotykam=Wygrywam. Jest ona praktycznym przewodnikiem, obalającym mity związane z rozwojem piersi, profilaktyką raka piersi i doborem biustonosza. To wiedza podana w łatwo przyswajany sposób, tworząca w młodych kobietach zdrowe nawyki na przyszłość i oswajająca je z tematem doboru biustonosza i samobadania piersi, czyli dotyku, który może uratować życie.


W książce stawiam czoła takim pytaniom jak:

  • Kiedy mój biust zacznie lub przestanie rosnąć?

  • Jaki rozmiar piersi jest właściwy? Czy moje piersi są za małe, czy za duże?

  • Czy rozmiar moich piersi się wyrówna?

  • Jak radzić sobie z uszczypliwymi komentarzami rówieśników na temat piersi?

  • Skąd mam wiedzieć, kiedy powinnam zacząć nosić swój pierwszy biustonosz i jak go dobrać?

  • Jak poprawnie zakładać stanik?

  • Czy antyprespiranty, opalanie, siniaki, fale emitowane przez telefon komórkowy czy noszenie niewłaściwie dopasowanego biustonosza może doprowadzić do raka piersi?

  • Czy duży biust zwiększa ryzyko raka piersi?

  • Jak wykonać samobadanie?

Całościowy dochód z książki zostanie przeznaczony na stworzenie przez fundację Wsparcie na Starcie biustopozytywnej, bezpłatnej aplikacji budującej w nastolatkach zdrowe nawyki dbania o biust. Biustopozytywny poradnik kupisz w sklepach, których adresy znajdują się na stronie kampanii Dotykam=Wygrywam www.dotykamwygrywam.pl lub u mnie pod linkiem bit.ly/PokochajSwojePiersi.


Musimy sobie zdać sprawę, że dla dojrzewającej dziewczynki nie jest łatwo rozmawiać z innymi na temat przemian zachodzących w ich ciele ― w szczególności tych, które dotyczą spraw intymnych. Pragną one je zrozumieć, a jednocześnie nie chcą czuć się niekomfortowo podczas zgłębiania wiedzy na ich temat. Jak mogą uzyskać odpowiedzi na dręczące cię pytania? Skąd mają wiedzieć, czy z ich ciałem wszystko jest ok?

Na pewno powinny zdobyć wiarygodną informację. Im więcej wiedzą o swoich piersiach, tym mniej krępujący będzie dla nich ten temat i łatwiej im będzie o nim rozmawiać. Mają kilka opcji. Ktoś z rodziny może wziąć je na bok i porozmawiać o „tych sprawach”. Mogą też dowiedzieć się pewnych rzeczy ze szkoły, od przyjaciółek, z telewizji czy Internetu. Ktoś może również im podarować książkę, taką jak „Pokochaj Swoje Piersi. Biustopozytywny poradnik dla dziewcząt i ich mam”, z praktycznymi poradami i wiarygodną wiedzą.

Sama sporo bym dała, żeby sama mieć dostęp do takiej wiedzy w czasach, kiedy byłam nastolatką. Mój biust bardzo szybko zaczął rosnąć, bo już w wieku 10 lat był widoczny. Byłam pierwszą dziewczyną w mojej klasie ze stanikiem. Chodziłam w obszernych ubraniach, by ukryć piersi, garbiłam się, by nie zwracać na siebie uwagi. Niestety, mój biustonosz przez wiele lat był źle dopasowany, nie podtrzymywał dobrze biustu, który żył własnym życiem, ramiączka wrzynały się w ramiona, odczuwałam ból pleców, a piersi przeszkadzały w uprawianiu sportu i sprawiały problem z ubraniami. Ogólnie powodowały skrępowanie, szczególnie podczas zajęć sportowych i na plaży.

To, co mi pomogło to brafitting i znalezienie biustonoszy odciążających moje ramiona, stabilnie podtrzymujących mój biust i ładnie go kształtujących. Pomimo, że noszę teraz większe oznaczenie miseczki to biustonosz jest tak dobrany, że mój biust o wiele lepiej się prezentuje niż w staniku źle dopasowanym, który nosiłam będąc nastolatką.


Oto dla przypomnienia kilka zasad w pigułce, jak prawidłowo dobrać biustonosz:
Comments


blog

Cześć, jestem Iza!

Jestem międzynarodowym ekspertem brafittingu z blisko 20-letnim doświadczeniem, autorką książek brafittingowych, zapalonym szkoleniowcem bra-branży, kobietą biznesu i działaczką społeczną...

Archiwum postów

Tagi

bottom of page